bugün

ben bu amcaya kodumun dangalagi diyorum biri arapca tercumesini yapip kendisine iletebilir.
arapça derslerinde yasaklanmasıdır. zaten derslerin sadece bir tanesi arapça, öyle değil mi? diğer derslerin arapça ile ilgisi yok.

kaldı ki, mesele imam hatiplerde türkçenin yasaklanması değil. imam hatiplerin kendisi zaten arap kültürünü yayma adına açılmış olan, frankofon liselerin arap versiyonu liseler. esas sorun, teog ayağına ermeniler dahil bütün öğrencilerin imam hatiplere tıkılması. üstüne normalde imam hatiplere gitmek istemeyen öğrenciler ve velileri, öğrenmek istemedikleri bir dilin zorla öğretilmesine, bunun için de okulda türkçe konuşmasının yasaklanmasına tepkililer.

benzer durum hollanda'da oldu. hollanda'da da türk okullarından birinde, aynı bu şekilde, sınıfta, derste, teneffüste türkçe konuşmayı yasaklamıştı. üç kez ihlal eden okuldan atılıyordu. ama onu dahi anlayışla karşılamak mümkün, adamlar kendi ülkelerinde resmi kurumda kendi resmi dilini öğretmek istiyor dersin hadi.

ama bu imam hatip meselesinin elle tutulur tarafı yok, kendi ülkesinde zorla imam hatip'e yazdırılmış öğrenciler okul kapısından içeri adım atarken arapça konuşmak zorundalar. anadilde eğitim bahanesi ile türkçe yerine arapça ve kürtçe'yi resmi dil yapmak isteyenler, memlekette müdür bırakmayıp hepsinin başına eğitim-bir-sen'li din kültürü öğretmenlerini getirenler, toplum mühendisliğinin yavaş ve derinden ilerlemesi ile mümkün olduğunu, karşı çıkanlara ise, sıffın savaşı gibi, kuran sayfalarını gösterdiler mızrakların ucuyla. şimdi de kendi ülkenin okulunda kendi dilini konuşmak yasak.

kimileri de ingilizce derslerini bahane edip ingilizce'ye karşı çıkılmadığını, arap kültür emperyalizmine karşı olmayı din düşmanlığı sanıyor. sor bakalım, imam hatipli arap emperyalizmine karşı çıkanlar, fulbrightlı amerikan emperyalizmini destekliyor muymuş?
Ciddi ciddi gerçek zannedip klavyeye abananlar olmuş. Gerçekten çok yazık.

Kaynak götüm yasağıdır. Geçmiş olsun.
önce devlet liselerini kent merkezlerinin dışına taşıdılar. böylece imam hatip liselerine özendirmeyi hedeflediler. görece başarılı oldu ama büyük şehirlerde pek tutmadı.

sonra düz liselere anadolu lisesi tabelası astılar ki girmek zorlaşsın. o da kâr etmedi.

sonra farklı okulları imam hatip lisesine çevirdiler. bir iki protesto oldu ama onu da gündemi değiştirerek susturdular.

sonra teog'la ortalığın anasını siktiler. istanbul'da yaşayan rum'u rize'de imam hatip lisesine yerleştirdiler.

şimdi de bu. imam hatiplerde türkçe'nin yasaklanması.

yıllardır söylerim, dinlemediniz. bir kez daha söylüyorum ey kaz kafalılar: bunların varlıkları türk düşmanlığı üstüne kuruludur. islamcılıkları da bunu maskelemek içindir, müslümanlıkları da. zaten islam'da kul hakkı diye bir şey vardır, bunlar onu da çaldılar. yani müslüman falan değiller. yapmak istedikleri tek şey türkiye'de türklük'ü bitirmek.

zamanında turgut özal'ın ırak'tan getirip nüfus cüzdanı verdiği ve pokökü'nün kucağına oturttuğu 1,5 milyon kürt de bunun içindi; son yıllarda recep tayyip erdoğan'ın türkiye'de kaçak olarak çalışan ermeniler'e göz yumması da suriye'de 2 milyon arap getirip vatandaşlığa alması da.

yalnızca dış göç ya da kültürel aşınmayla asimile edemeyeceklerini bildiklerinden ikisini birden uyguluyorlar. türkler'e milli benliklerini unutturup, yerine islam adını verdikleri aslında islam değil kendilerine biat edilen dine zorlamak ve kürt, arap, ermeni gibi tüm türk düşmanı unsurları yurda doldurarak türklük bilinci olanları yok etmek.

aleviler'e saldırmaları da türk olduklarından, atatürk'e saldırmaları da bu millete türklük bilinci aşılamasından, orduyu bitirmeleri de türk'ün kendini korumasına engel olmak için.

ulan, güneydoğu anadolu bölgesi'nde türkçe öğretmedikleri ve hatta kürtçe konuşmaya özendirdikleri***, araplar'a türkler'e tanınmayan ücretsiz sağlık, barınma ve eğitim hakları verdikleri bir dönemde türkler'e türkçe'yi yasaklamak en ağır sövgülerin övgü kalacağı kişilerce yapılır ancak.

bir gün bu millet uyanacak ve o gün recep tayyip erdoğan ve şürekasına neler olacak, çok merak ediyorum!
Arkadaşlar böyle bir yasak yoktur. Olmaz da üşenmemiş yazmışsınız sağ olun ama. Yok yani. Hayal kurup kurdurup havanızı alıyorlar. Sonra reaksiyon icabetğinde kıçınızı kaldıramıyorsunuz bile. Çok süper taktik vallah.
islam kafasının güzel bir örneğidir.
yaşı küçük olanlar bilmez. eskiden anadolu liselerine orta okuldan itibaren gidilirdi. sıkı bir ingilizce eğitim verilirdi. hocalar buna göre seçilirdi. fen dersleri dahil ingilizceden başka bir dil konuşmak mümkün değildi.

bu ülkede insanlar sadece işine gelen yanlışı görüyor ona karşı tepki gösteriyor. bana göre bahsettiğim anadolu liseleri de yanlıştı. şu an konuşulan tamamen arapça eğitim de yanlış.

siz ve sizin gibi ikiyüzlülerin tek taraflı eleştirisi bir sikime yaramıyor. muhteviyatınız itibariyle bilcümle bir sikim değilsiniz çünkü. allah tan size objektiflik diliyorum.
ingilizceyle kıyasıya bir kıyaslamanın yaşandığı yasaklama. Mal mısınız öyle mi gösteriyorsunuz anlayamadım.

Bugün Amazon ormanlarındaki ubundu yerlilerine rastlasanız adamlar size hi how are you man diye selam ediyorlar. Vietnam'a gidiyoruz, Hello I am Chan Ching Chong diyorlar. Almanlar şirket kuruyor kuruluş sözleşmesini bir de ingilizce dilinde hazırlıyorlar. IŞID'lilar videolarını ingilizce dilinde yayınlıyorlar.

ingilizce eğitim verildiyse ingiliz yalakalığından veya ingilizlerin üstün ırk olmasından verilmedi. Dünyanın en çok konuşulan ilk iki dili arasında yer alan ve şöyle veya böyle emperyal, kültürel, endüstriyel her alanda kendini kabul ettirmiş bir dil olduğu için, dünyayla bütünleşmek adına verildi. Türkiye'de dosdoğru bilim mi vardı da kendi terminolojisini şusunu busunu oluşturup dünyaya kabul ettirebildi lan saçmalamayın.

Steam'deki oyunlara baktıyorsunuz isveç Polonya Rusya patentli hepsi ingilizce. Şarkılara bakıyorsunuz arada bir Fransızca şarkı liste başı olursa Fransızlar milli gün ilan ediyorlar. Filmlere bakıyorsunuz Almanya'da çevrilen filmin altyazısında Almanca var, orijinali ingilizce.

Lan böyle bir ortamda dünyayla entegre olmak adına ingilizce eğitim vermeyeceksin de napacaksın? Yıllarca inadım inat diyen tosbağ iTÜ bile baktı ODTÜ Boğaziçi aya giderken kendisi yaya kalıyor, ettiği onca lafı yedi yuttu ingilizce bölümler açtı, Türkçeleri göstermelik tuttu. Türkçe bölümlerin puanları diplere iniyor muhtemelen yakında maddi sebeplerle kapanacak.,

Aranızdan biri kalksın da Arapça'nın Kuran ve dua haricinde herhangi bir kültürel, sosyal, sosyolojik, bilimsel, sanatsal ıvır zıvır alanında hakim dil olduğunu söyleme mallığını göstersin hadi bakim. Al Jezza televizyonu mudur ne halttır Real Madrid maçlarını ingilizce veriyor.

Bu kadar saf salak olmayın tepemizdekilerin gerçek niyetlerini anlayın
Çok komik gerçekten.

Adam kıçından yasak uydurmuş, başlık açmış, bizim sazanlar da hemen atlamış. 42 entiri almış. Çoğu üşenmemiş izah etmiş.

Ne insanlarsınız hayret doğrusu.

Sonra başlığı açan kendi yalan yanlış yazısını silmiş kaçmış. Bu da böylece üzerinize kalmış.

Arkadaşlar hangi devlet bilmiyorum ama türkiye cumhuriyetinde böyşe bir yasak yoktur. Olmamıştır. Olması ima bile edilmemiştir.

Sağ olun emek vermişsiniz ama. Püüüfff çöp bile etmez.
de facto olmasa dahi de jure olarak temeli atılmış yasaktır. Hala iyi niyetle komiklik demek saflıktır.

https://eksisozluk.com/im...nin-yasaklanmasi--4530316
rezalettir ancak şaşırtmayandır.

ben zaten geçtiğimiz günlerde bunların olabileceğini söylemiştim.

(bkz: akp nin resmi dili kürtçe ve arapça yapması)
türkiye'nin nasıl bir karanlığa doğru sürüklendiğinin resmidir. biz islam arap kültür emperyalizmidir dediğimizde insanlar kızıyordu.