bugün

80-90'lı yıllarda ilkokulda olan nesildir. okula evden odun da götürürdük.
öğretmenlerin kendi masa örtüsünü cuma nöbetcisine iteklemedeki ustalıklarına hayran kalmış nesildir.
Bizdik. sıra örtüsünün kenarına da adımız yazılırdı dikişle. Ama bir tane Onur diye çocuk vardı. Yıkatmadan geri getirirdi. temiz göründüğü için hocayı kandırırdı ama beni asla. Leş gibi toz kokardı. Bir gün öğretmenimize gıcıklık olsun diye yumurtlamıştım. Öğretmenimiz de ceza olsun diye perdeleri de yıkatmıştı Onur'a. ha ha ha yaşasın kötülük.
efsanevi midir değil midir bilemem ama çok çile çekmiştir bu nesil.* öğretmenler utanmasalar sıraları da evde yıkatacaklardı. ama itiraf etmek lazım güzeldi o günler.*
ayrıca sınıftan para toplayıp eşşek kadar televizyon alıp, üst sınıfa geçince televizyonun nereye gittiğinden habersiz nesildir.
bizim neslimizdir. her hafta cuma günleri herkes kendi örtüsünü çıkarır yıkar ütüler gelirdi. hey gidi!
sıra örtüsünün yanında, düzenli aralıklarla sınıfın perdelerini de yıkatan nesildir.
(bkz: daha entry i okumadan başlık için artı oy vermek)
1996 doğumludur hatta kardfeşime dayanarak söylüyorum 2001 doğumludur.yani öyle çok matah bişey değildir.
Temizliğe, titizliğe bak sen. Bizim bir öğretmen masası için örtümüz bile yoktu. Aslında başta vardı ama sonra bir gün yok oldu. Neyse o başka bir konu.
günümüzde bile bazı okullarda vuku bulan eylem olduğundan çokta efsane olmayan nesil.
evimizin okula yakın olması sebebiyle çoğunlukla 'senin evin yakın sen götür' diye benim üzerime kalan durumdur. daha sonraları perdeleride eve götürmeye başladım.
köy okulunda 5 kişi oturduğumuzdan bana 5 haftada bir gelen sıraydı . ne çile çektim be .
hala yetişen nesildir.
efendim duygulandırdınız şimdi beni, çünkü bu neslin içinde bende varım.

hatta bizde şöyle olurdu;

efendim bütün sınıfın örtülerini bir kişi yıkamaya götürürdü, ortalama sınıfta 50 kişi varsa her cuma bir kişi götürür evinde yıkar getirirdi tabi o zamanlar çok az kişide çamaşır makinesi var yada merdaneli makineler var olmayanlar elde yıkayacaklar, bizde makine vardı bende getirirdim eve hatta evdekilerden de fena korkardım oğlum yine mi biz? diyecekler diye.

ah ulan sözlük nostalji yaşattın bana.
milenyum çocukları* da bu nesle dahildir,en azından benim sınıfım dahildi.ve ben bunun bir avantajdan çok dezavantaj olduğunu düşünüyorum eğer hala böyle nesiller varsa çünkü çalışan anne diye bir gerçek var ve çoğu kadın zaten 12 saat çalışıyor ve ev işiyle uğraşıyor,bir de sıra örtüsü mü çekecek?
benim ananem ilgilenirdi mesela.
Ben de bu yıkatan nesildenim. Bunun amacı çocuklara temizliği, devlet malını korumayı öğretmekti. Şimdiki AVM çocukları sadece kendisi için yaşamayı öğreniyor. Aynı abd deki kapitalist sistem gibi.
Ben de bu yıkatan nesildenim. Bunun amacı çocuklara temizliği, devlet malını korumayı öğretmekti. Şimdiki AVM çocukları sadece kendisi için yaşamayı öğreniyor. Aynı abd deki kapitalist sistem gibi.
aynı zamanda ilkokula beslenme çantası ve matara götüren nesildir.
sıra ile olduğu için sorun edilmeyen durumdur. ancak sıranın kayması hak geçmesi açısından irdelendiğinde yoğun çatışmaya neden olurdu.
mavi nazar boncuklu sıra örtülerini her cuma evine götürüp yıkatmış nesildir.
buram buram nostalji kokuyor.
güzel zaman geçiren nesildir.

meğerse ben de örtü getirip yıkatıyormuşum demin haberim oldu.
zaman zaman perdeleri de alıp götürüp anasına yıkatan bir de azar işiten nesildir. anası haklı olarak kızar senden başka akıllı yok mu evladım der ama kime anlatacaksın.
okulun o soğuk yapısını az da olsa kırabilen bu masa örtülerini sırayla yıkamış nesildir. şimdilerde var mı bu uygulama bilinmez.
okul bitince çantaya tıkılan yıkamadan geri getirilen örtü. yahu hergün örtü mü yıkanır.