bugün

Gece meme mi atacakmış.
Genellikle çok saçma sapan zamanlarda gelir.
aklıma güzel bir hikaye konusu getirdi. Kağıda dökmeliyim.
zamanla verdiği desteği azaltan peri. şimdi mesela küçükken makale kompozisyon filan ilçe okul birincilikleri ile dolu bir insanım. o zmanlar istediğim hoşuma giden kelimeler hemen aklıma geliyordu. şimdi bi kaç kelime var. senelerdir dimağıma erişmiyor. birisi örneğin ukala, nezaketsiz o anlamları çağrıştıran hafif eski türkçe bir kelime ama bir türlü aklıma gelmiyor. bir de böyle şirret, şırfıntı, boş gevezelik yapan kadınları imâ eden bir kelime var. o da hiç aklıma gelmiyor. bu tarz ilham veren güçler var. ama. her daim bunları idrak edebilecek güçte olamayabiliyor insan.
belki de shakespeare gibi yeni ifadeler adleden kelimeler keşfetmek gerekiyor da olabilir. dili de zenginleştirmek adına.
ilham perisini üşengeçlik öldürür. ayrıca ilham perisinin olmadığına inandım. bir insanda yetenek var ise vardır yok ise yoktur. yok ise de kendini geliştirerek sahip olabilir. imkansız değil.
Arap geleneğine dayanan inançtır. Aslında şiir cinidir.
Peygamberin zamanında - öncesinde de ve sonrasında da- ortalık şairden geçilmezdi. Bunlar inzivaya çekilir ve ilham cini gelince güzel güzel şiir yazarlardı. Hatta peygambere de cinlerin sözünü söylediği gerekçesiyle çok suçlama yapıldı.

Uzun lafın kısası çok modern gibi gözükse de arap şairlerin ilham cini, daha az korkunç ve kullanılabilir olsun diye ilham perisi olarak isimlendirilmiştir.
Sen ilham perisini
beyaz kanatlı, güleryüzlü,
elinde lir, dilinde cennet şarkıları,
gelip masana konan,
bir melek mi zannediyorsun.
Güldürme beni.
Azrail onun yanında babanın göğsü gibi kalır.
Ne karanlıktır gelişinde gökyüzü.
Karadan kapkara parlar ziftten gözleri,
tıpkı yaşadığı dipsiz kuyular gibi.
Bilemezsin ne zaman geleceğini,
ve senden ne isteyeceğini.
Bütün bedenini sıkar mengene gibi,
gözünden yaş gelene kadar,
bırakmaz yazdırır istediklerini.
Ruhundan kan gelene kadar,
Geri ister senden bütün ümitlerini.

(bkz: erhan güleryüz)
eski zamanlardan gelsin;

allahsız tospaalar

amna kodumun ilham perisi
çok mesgulsün galiba,
kafama sıçmayı bırak artık da,
biraz da bize uğra

yavşak yavşak ilham perisi
satıcı pezevenk travesti penisi

bak hala devam ediyor sarkı
ve sen hala uyanamadın,
çok da sikimdeydi sanki
ben bitirdim bile besteyi

ılham perisi ilhan penisi ilham penisi ilhan perisi
travesti penisi tramvay perisi, bi siktir git lan
ılham perisi
şarkı sözü yazanlar için üzüntülü anı bekler ve o zaman ortaya çıkar.
--spoiler--
akşamlar başkaydı temmuz ayında
sanma kı yaşadım ben o bir ay boyunca.
maziye ne oldu söyle o yaz gezerdik el ele
bu gönül seni seveseve yıprandı bir kere
--spoiler--
görsel
(bkz: muse)
kişiye çok nadir gelen, onda da zamanı tutturamayan perimsi. "bir kere de yerinde gelse dişimi kıracağım" şeklinde isyan ettirir insanı. ders çalışırsın aklına entry getirtir, uykun vardır ders çalışma hevesi verir falan... dengesizin alasıdır.
yaratma dürtüsüdür.
(bkz: ilham penisi)
davetsiz misafir.
bir ilham perim vardı
gözleri yaşlı, yeşil
her yeni yılda
ağlardı sessiz

gün oldu hasret sardı
gün oldu pamuk bir mendil
sil dedim gözyaşlarını
o yine ağladı sessiz
melodisiyle, sözleriyle ağlatabilen şarkıdır. o kadar güzeldir ki sürekli dinlemek dinlemek istersinizdir.

"nerden bilebilirdim ki öylece çekip gideceğini
şimdi cennette beni dinlediğini, ilham perisi.."

kimsenin ilham perisi ölmesindir.
hep gelmesini ümit ettiğim, trafiğe takılıp kalmış peridir.
işini aksatan peri'dir, lazım olduğu zaman ortalarda gözükmez, fakat türk'ün yanına ya içerken ya sıçarken gelir.
(bkz: esin)
uuserler tarafından ırzına geçilmiş peridir. *
ilham abinin kendine özel peri arkadaşıdır. iyidir hoştur.
çok dandik bir alt yapısı olan ama yine de kendini sevdiren detone sesli bir grubun şarkısı.
"bulutsuzluk özlemi - sözlerimi geri alamam" tadındaki harika d.e.r.t. şarkısı. şarkının son bölümü *** tuhaf bir şekilde duygulandırmaktadır beni.