bugün

büyük taşaklı adamdır. yani taşakları büyük, çükü de.

http://hizliresim.com/1YQgpG
Bence ilimden önce edep gelir. ilber Ortaylı doğru sözü söylüyor olabilir ama bunu yanlış üslupla söylediği kesindir.
tarihçidir.

dolayısıyla tarihi bir belgenin kimin elinde olup kimin elinde olamayacağını bilen adamdır. bilebilecek adamdır.

şahsen kendisiyle tanışmışlığım mevcuttur, -akrabam, hocam, kankam değil elbet. 2 dakika sohbetimiz oldu izmir kitap fuarında, o kadar- dolayısıyla adama bugün yaftalanan "üslupsuz, terbiyesiz" kelamları bana biraz abartılı geliyor. pardon, şimdiye kadar yandaş medyadan, yandaş olan herkesten çok mu üsluplu eleştiriler dinledik? abi güzel söylemişsin ama böyle mi söylenir bu filan diyen var. çok kibarsınız canım işte bu kibarlığınız sayesinde bu kadar cüretkar olmasın bu abuk gazeteler falan? hı?

şöyle bir şey daha var, ondan büyük kim varmış, en büyük tarihçi o muymuş, onun hocası kimmiş de bilmem ne? bir sürü yerde işte adama giydirmeye uğraşmış didinmiş adam var.

tamam ilber küçük, siz büyüksünüz. hepiniz zekalısınız, o salak.

son sözüm: standart bir telefon konuşmasında canınız nasıl isterse, hangi üslupla dilerseniz öyle konuşursunuz. keyfiniz yettiği gibi. hele de arayan size dünyanın en abuk sorusunu soruyorsa, gülmekten kusasınız geliyorsa, canınız nasıl isterse öyle konuşursunuz. sizden habersiz, söylediklerinizi yayınlayan, hakkınızda haber yapan kimseler ise alenen yavşaktır. üslupsuzluğu, gazeteciliği bir kere daha yerden yere vurma işini aslında onlar yapmıştır, ilberciimin bir günahı yok.

yayınlayalım mı diye sorsalar, "kızım enayiliğin dibindesin" de derdi herhalde.

çok içlendilerse, ses kaydını da yayınlasınlar, ilber hocanın sesini duymayı seviyoruz biz.

sonuna kadar da haklıdır. afedersiniz ama bok kurarsınız yeni türkiye filan.
Ece Vahapoğlu'ndan daha fazla ciddiye almadığım insan. Yabancı diller bağlamında da, Ece Vahapoğlu'ndan ancak 1-2 gömlek daha iyi bir noktada olduğunu tahmin ediyorum.
Tarih yapılan savaşları hatırlar, dökülen kanları değil.

Bir ülkede kan dökülmemesi için aydınları gereken değerde önemsemek gerekir.

Kuşkusuz ülkenin en bilinçli aydını. Bilgi içerikli tarihçiler çağın nadide insanlarıdır.
son röportajındaki sözleriyle yerden göğe haklıdır.
Son söyledikleriyle sözlük ahalisini ikiye bölmüş, toprağım, canım hocam. Tarih kitabından öğrendiği tarih bilgileriyle burada gelip ilber Hoca'ya laf soktuğunu sanan liselilere kafam girsin.*
halk tv'de an itibarı ile yardıran hoca. açın izleyin uzun zamandır bu kadar gülmemiştim.

o gazeteci taklidi neydi öyle hocam, efsane.
görsel
ruhat mengi biraz daha az konuşsa daha iyi olur.
herif kelimesini seven tarihçi. çok da yakışıyor konuşma tarzına bu kelime. herif ile birlikte cahil ve garizekalı sözcükleri de favorilerinden. türkiye'de de zaten bunlar bol olduğundan sık sık kullanır konuşmalarında.
Çocuğu ölmüş anneyi miting meydanında yuhalatan zihniyetin edep konusunda en son ders vermesi gereken aktrollkiller.
kemalist falan değildir . bildiğ tarihçi işte.
Kafadan uydurma değilde direk kaynak göstererek verdiği bilgiler yüzünden malum kesimin ağzını kapayan, bu yüzden çok nefret edilen bilgin-saygın kişilik.
eğitimsiz, cahil önüne prompter konulmadan ya da yalaka gazetecilerden başkasının karşısına çıkmadan konuşamamasına rağmen öz güven patlaması yaşayan birine tapınanların egosu şişik dediği münevver.
parti kursa tek başına iktidar olur.

edit.eksileyin lan ampuşlar
YAŞINA LAF EDiLEN ADAM. YUH LAN YALANDIĞINIZ HERiF 61 YAŞINDA.
osmanlı'yı çok sever. çok güzel anlatır. sıkmaz.
havuz medyası kendisine saldırdığına göre doğru yoldadır kendisi. Tarihi mustafa armağan'dan öğrenen ak gençliğe hakettiği dilden konuşmaktadır.
"B.k kurarsınız yeni türkiye'yi" assfghgsdsaaass.
hocaya selamlar. şu karizmaya bak be!

görsel
maalesef ki fanidir. ben gerçekten üzülüyorum böyle insanlara. bakın, ilber ortaylı normal bir tarihçi değildir. bir tarihçiden fazlasıdır. sadece okumakla kalmaz, tek yönlü bir tarihçi de değildir üstelik. musiki, sanat tarihi, mimari, dil ve dil bilimi gibi bir çok alanda fazlasıyla donanım sahibidir. bu kadar engin bir deniz nasıl olur da yok olur? olmamalı. bilim bir şekilde bu adamın beynini muhafaza etmeli. tabi bunun tarihte de örnekleri var. onlar da yaşayabilmeliydiler. insanlık tarihi bu zatlardan istifade etmeli.
akpli trolleri çileden çıkaran sevimli dedemiz bu adamdan canlı canlı tarih dinlemek isterdim bir tarih hastası olarak.
türk insanı ile aydın denen okumuş kesim arasında kurulan ilişkiyi anlamak için kendisini takip etmek gerektiğine inanıyorum. canan karatay ve ilber hocam bu konuda jenerik iki isim.
aklı başına yeni gelmiştir doğruları geç konuşmuştur. akp baskısından mı korkmuştur ne ama şimdi konuşması gerektiğini geç anlamıştır. o kadar oku oku nereye götürecen bilgiyi paylaş biraz be hacı.
Tatlı dedem.