bugün

--spoiler--
çirkin küvette yıkanırken düşmanı tuzağa düşürür.evet seni yakaladım seni öldürücem diye vır vır konuşurken çirkin yandan hızla silahını ateşler ve adamı vurur.ölü adama bakar ve cok konuşma sadece vur der.
--spoiler--

görüldüğü gibi filmlerde en büyük handikap düşmanını hemen vurması gereken insanın dır dır konuşmasıdır.bunu hep hayatlarıyla ödemişlerdir.1966 senesinde (bkz: sergio leone) bu olayı ilk gören yönetmendir.
filmin yıldızı çirkin'dir.

bu ne hırs? bu ne ihtiras? bu ne gözü kararmak?

--spoiler--
papaz olan kardeşine " bu köyden ya papaz çıkar yada haydut. ben zor olanı seçtim ve haydut oldum. sende kolay olanı seçtin. daha ne konuşuyosun?" deyişi adamı kopartır.
--spoiler--
amerika'da 'The Good, the Bad and the Ugly' adıyla gösterime girmiş filmin orjinal adıdır.
(bkz: il buono il brutto il cattivo)
there are 2 kinds of people in this world my friend . those who have loaded guns..those who dig.

bu dünyada 2 çeşit insan vardır dostum. dolu silahı olanlar ve kazanlar.sen kazıyosun.

(bkz: silahı dolu olanlar ve mezar kazanlar)
yakında sözlük için çıkacak theme'nin varoluş kaynağı.

(bkz: aby ile konuştum haberler iyi)
(bkz: aby scarface and the tema)
ekonomi dünyasına da ilham kaynağı olmuş film.

the good=economic growth*
the bad=inflation*
the ugly=unemployement*
(bkz: the ecstasy of gold)
(bkz: adamlar yapıyor)
orjinal dvdsini asla bulamayacağınız western klasiği. ancak açık arttırma sitelerinde 30 gaymeyi gözden çıkarırsanız sahip olabilirsiniz.
sinemayı sevme nedenlerindendir. clint eastwood 'u sevme nedenlerindendir. western 'i sevme nedenlerindendir.
ennio morricone'nin birbirinden güzel müzikleriyle etkisi kat kat artmış sayısız özel sahneyi bünyesinde barındıran harika bir film. tüm zamanların en iyi filmlerinden birisi. ben sinemayı seviyorum diyen herkesin izlemesi gerekir.
blondie sen bir orospu çocuğusun lafı ile biten filmdir...
yine birçok yazarın spoiler kavramını yeterince anlamadıgını görmemize vesile olmus film.
(bkz: spoiler)
bir avuç dolar (1964) ve birkaç dolar için (1965) filmleriyle başlayan ve spagetti western furyasina da onayak olan üçlemesinin sonuncusudur. clint eastwood bu filmde golden laurel ödüllerinde en iyi aksiyon performansı dalında ikinciliğe layık görülmüştür. gozlerden kacan bir detay olarak; filmde eastwood'un canlandırdığı blondie (sarışın) takma adıyla yer alan kovboyun gerçek adı film boyunca hiç söylenmemiştir.
kotuyu canlandiran lee van cleef karizma olarak eastwood'u aratmaz film boyunca. amerikan ic savasi sahne arkasinda basariyla anlatilmistir ve gelmis gecmis en iyi vahsi bati filmlerinden birisi olarak gosterilir; sahnelerinin cogu italya'da cekilse de.
Eli Wallach tartışmasız müthiş performans sergiliyor.
tam anlamıyla bir baş yapıt. kaliteli film nedir'in diğer adı.
ilk olarak bir ispanyol kanalında tamamen ispanyolca izelyip, sadece amcamın anlatmasıyla çozmeye çalıştığım, yıllar sonra bulup turkce izleyip kalitesini bir kez daha fark ettiğim mukemmel bir film. soundtrackleri filmi unutulmaz kılan en buyuk etkenlerden biri. ve o yılda o teknolojiyle boylesine mukemmel bir çekim kalitesi yakalamak apayrı bir guzellik. soundtrack list aşağıda ki gibidir;
(bkz: Il Buono Il Brutto Il Cattivo (titoli))
(bkz: Il Tramonto)
(bkz: Sentenza)
(bkz: Fuga A Cavallo)
(bkz: Il Ponte Di Corde)
(bkz: Il Forte)
(bkz: Inseguimento)
(bkz: Il Deserto)
(bkz: La Carrozza Dei Fantasmi)
(bkz: La Missione San Antonio)
(bkz: Padre Ramirez)
(bkz: Marcetta)
(bkz: La Storia Di Un Soldato)
(bkz: Il Treno Militare)
(bkz: Fine Di Una Spia)
(bkz: Il Bandito Monco)
(bkz: Due Contro Cinque)
(bkz: Marcetta Senz Speranza)
(bkz: Morte Di Un Soldato)
(bkz: L Estasi Dell Oro)
(bkz: Il Triello)

ayrıca;
(bkz: Ennio Morricone)
işte budur üstad filmidir. lakin sakin sakin izlemek asla kısmet olmamıştır. illa araya birileri girer. halbuki kovboy şapkamı takmışım. kirli sakalımı bırakmışım. *
tam adı Tuco Benedito Pacifico Juan Maria Ramirez olan çirkin şüphesiz filmin yıldızıdır.
ingilizcesi The Good, The Bad and The Ugly olan film.
(bkz: le bon la brute et le truand/#4283622)
giris müzigindeki gitarin sesinin insanin beynine kazindigi film. ayrica bir yerlinin aaaaaaaaaaaaaaaa diye cagirdigi nagmeler mest etmektedir.
http://de.youtube.com/watch?v=E-eEUm3nRQY
tam bir erkek filmidir.