bugün

Japon alfabesiyle yazım(lar)ı şöyledir:
生きがい ya da 域外.
ikigai; hayat amacı edinme ve yeni bir güne başlama nedeni olarak tanımlanmaktadır. Japonlara göre her insanın bir ikigaisi vardır. ikigainiz; hayat gayeniz, tutkularınız, mesleğiniz olabilir.
geçen hafta itibari ile sipariş verdiğim kitap. umarım okuduğuma değecek ve gönül rahatlığı ile hediye edebileceğim bir kitaptır. son zamanlarda japon kültürüne merak saldım. mutlular ve hayata karşı minnettarlar. bir şey -bu dini inançları da olabilir toplumsal öğretileri de-, onların hayata ve kendilerine saygı duyarak yaşamalarını sağlıyor gibi geliyor. bizim son zamanlarda milletçe kaybettiğimiz bir şey.. bir gün ben de bulacağım sevgili dostlar. arayan leylasını da mevlasını da bulur demişler.. okuduktan sonra editleyeceğim.
Az önce beni açık eksiledi sanırım. Emin değilim ama öyle bir şüphem var. Du bakalım...
benim yokmuş. bu kitabı her okuyan kız bana aynı tribi atıyor.
iki kişi böyle karar vermiş. kimsenin cinsel tercihi kimseyi ilgilendirmez...
insanin kendisine bictigi "var olma nedeni" anlamina gelecek Japonca bir kavramdir. insanlarin hayatlarinin neden degerli oldugunu, varliklarini bu degerler icin surdurmeleri gerektigine inanmalari ve her yeni gune bu amacla baslamalarini felsefe edinir. yapilan arastirmalara gore ikigaisini bulan insanlarin digerlerinden gec yaslandigi ve fazla yasadigi tespit edilmistir.