bugün

bir müzik grubu.
ihtiyaç Molası, Çanakkalede, Taner Sarf (Gitar-vokal), Sinan Gürsoy (Bas), Tolga Çebi (Keman-klavye) ve Murat Güllü (Davul-vurmalılar) tarafından 1995 yılında kuruldu. Grup rüzgarların durmak bilmedigi bu kentte çeşitli şekillerde bir arada çaldı, 1 Eylül Dünya Barış Günü gibi etkinliklere katıldı. Ilk yıllarda farklı şehirlerde yaşıyor olmalarından dolayı, biraraya geldiklerinde yollar katedip sonunda kendileri için bir "IHTIYAÇ MOLASI" vermeleri grubun adını dogurdu.

Gerçekten iyi şarkılar yapan Türk Rock grubu.
"ah, inanamazsın otuzuma geldim
sigaram ağzımda halaaaaaaaaa" diye güzel sözlere sahip "ay" şarkısının sahibi olan grup.**
bir dönemime damgasını vuran ancak kişisel bilgi içerdiğinden mütevellit, bu entrymin silinmesine izin vermeyeceğim için tanım yazacağım değişik bir tarza sahip rock grubu. özellikle vokalin ses tonu insana garip bir hissiyat kazandırır, yeni albümleri hasretle beklenmektedir.
(bkz: on beş dakikalık ihtiyaç molası)
Sinan Gürsoy - Bass
Taner Sarf - Vokal, Gitar
Tolga Çebi - Keman, Keyboard, Vokal
Murat Güllü - Davul, vurmalılar

çok başarılı albümlere imza atmış rock grubu, roxy müzik günlerinde finalist olmuşlardı. (bkz: roxy muzik gunleri)
"sus bir dakika rahat ver sessizlige" diyen grup.
ilk olarak bir buçuk tanemi dinleyip bıyy ne bunlar ya demiştim lakin uyandım,ay,mekanlar,umut güzel şarkılardır.
üçüncü nesil bir yazar...
tamamen rastlantı eseri edindiğim ilk albümleri "milad" beni uff etmiş ve ülkemizde de harbiden gençlerin (eski babalara saygılar) çok sağlam müzikler üretebileceğine olan inancımı pekiştirmiştir. grubun müziği çok geniş bir çapta dünya prog rock gruplarından etkiler taşıdığı gibi (yes, rush, marillion, pink floyd vb... ) ülkemizden de çok etkileyici tadlar barındırır. grubun basın bülteni ve tarihçesi şöyle;

Ihtiyaç Molasi, Çanakkale'de, Taner Sarf (Gitar-vokal), Sinan Gürsoy (Bas), Tolga Çebi (Keman-klavye) ve Murat Güllü (Davul-vurmalilar) tarafindan 1995 yilinda kuruldu. Grup rüzgarlarin durmak bilmedigi bu kentte, 1993'ten itibaren çesitli sekillerde bir arada çaldi, 1 Eylül Dünya Baris Günü gibi etkinliklere katildi. Ilk yillarda farkli sehirlerde yasiyor olmalarindan dolayi, biraraya geldiklerinde yollar katedip sonunda kendileri için bir "IHTIYAÇ MOLASI" vermeleri grubun adini dogurdu. 1995'ten itibaren, grup elemanlarinin Istanbul'da yasamaya baslamasi ile IHTIYAÇ MOLASI sürekli bir grup kimligi altinda çalismalarina basladi. Bir süre, baskalarinin sarkilarini çalarak, bir de dogaçlamalar yaparak birçok yerde sahne aldilar ve isimlerini duyurmaya basladilar. Bu arada yaptiklari besteleri de bu mekanlarda çalmaya basladilar ve alinan olumlu tepkiler albüm yapma fikrini ortaya çikartti. 1998 yilinda Ada Müzik tarafindan çikarilan "Sesimizi Yükseltiyoruz" adli toplama albümde 'Çengi' ile yer aldilar. Albüm fikrinin ardindan, yapimci aramaya basladilar. Ve sonunda Zihni Müzik'le albüm için anlasmaya varildi. Daha önce yapilan emprovize çalismalarin düzenlenmesi ile enstrümantal ve Ingilizce sözlü parçalardan olusan ve müzik elestirmenlerinin "progressive rock" olarak tanimladigi "MILAD" ortaya çikti. Kayit öncesi 2 aylik bir prova döneminden sonra, albüm kayitlari Raks-Marsandiz stüdyolarinda Okan Dogu ile birlikte gerçeklestirildi. Albümün çikis tarihi Nisan 1999'dur. Albümün çikisindan sonra Istanbul, Ankara, Eskisehir, Izmir ve Çanakkale'de çesitli konserler verdiler. Ekim 1999'da "ÇENGI" adli parçaya bir de klip çektiler. Albümle ilgili birçok yayin organinda olumlu elestiriler yayinlandi. Özellikle yurtdisinda bulunan progressive rock ile ilgili websitelerinde gelecek vaat eden grup olarak gösterildiler. Bu özelliklerinden dolayi "Gibraltar Encylopedia of Progressive Rock"ta yer aldilar. Italya'da bir radyoda -radio popolare; "from Genesis to Revelation" programinda Mart 2002'de ayin grubu seçildiler. Avrupa'da birçok radyonun playlistine girdiler. Yurtdisinda progressive rock dagitimi yapan firmalarin kataloguna girdiler. 1999 sonundan itibaren grup elemanlari askerlik nedeniyle 2 yil kadar bir araya gelemediler. Bu görevlerinin sonunda tekrar toplanan grup, Taner'in yaptigi stüdyoda provalarina basladi. Ayni stüdyoda yapilan kayitlarla IHTIYAÇ MOLASI'nin ikinci albümü "1,5" Eylül 2004'te Çan Müzik etiketiyle piyasaya çikti. Albüm 1993 - 2003 yillari arasinda bestelenen 11 Türkçe parçadan olusmaktadir. Düzenlemeler ve kayitlar IHTIYAÇ MOLASI tarafindan yapildi. Albümün miksajini ise ilk albümde oldugu gibi Okan Dogu yapti, mastering ise Çaglar Türkmen tarafindan yapildi. "1buçuktanem" ve "Sus" adli parçalara yine grubun imkanlari ile klip çekildi. "Sus" parçasinin klibi Dream TV'de 10 hafta boyunca Top 10'da (Dream10) kaldi. 2006 Mart ayinda 1,5 albümünden "Her Zaman" adli sarkiya klip çekildi ve çok begenildi. Istanbul, Ankara, Izmir, Eskisehir, Çanakkale gibi sehirlerde birçok konser verdiler. H2000, Rockistanbul, Barisarock gibi festivallerde yer aldilar. Birçok üniversite festivalinin aranan grubu oldular. IHTIYAÇ MOLASI su anda 3. albüm hazirliklarini sürdürmektedir. Albüm hazirliklari sürerken grup konserler vermeye de devam etmektedir. Konserlerde yeni parçalara da yer veren grup, 2007 yilini konserler vererek geçirmek ve yeni yila 3. albümle girme düsüncesindedir.

ısrarla tavsiye olunur.

http://profile.myspace.co...le&friendid=168779093
tamamı Çanakkaleli kişilerden oluşan rock grubu. bu sıralar Taksim hayal kahvesinde çalıyorlar. *
bir insanın, hayatının her anını, ihtiyaç molasındaymış gibi yasaması hali.
(bkz: her zaman)
bu akşam bursa resimli bar'da sahne alacak, kaliteli progresif rock grubu. gidemesem de önceden konserlerine gitmiş biri olarak söylüyorum: mutlaka gidiniz, dinleyiniz.
sus, dur bir dakika
rahat ver sessizliğe
hayat kan istiyor
hayat kan istiyor
kanatıyor içimi
dışım soğuk, çelik içim
sıcak kan kaynıyor
bulabilse bir delik
çıkacak bir yer arıyor
şakak bile tırnak tırnak

gibi dizelere sahip sus adlı şarkının sahibi Türkiye'nin underground olmayan nadir sahici punk gruplarından.
7 mayis 2009 perşembe saat 22:00 itibariyle beyoğlu hayal kahvesi nde canlı performanslarını görebilme şansına erişilebilecek, çengi adlı zeka ürünü parçayı müzik dünyasına kazandırmış zeki grup.
işemek ve sıçmak gibi temel insan ihtiyaçlarının giderildiği süreç.
(bkz: karakanat)*
bazı otobüs firmalarının beş saati geçik sürede verdikleri ve ihtiyaç doğurttukları mola.
otobüslerde yarım saat neyin ihtiyacı bu dedirten olaydır. bunun adının lüks molası olması gerekir.
çok sıkıştığınız da "oh be mola verildi" deyip wc ye koşup rahatladığınız en güzel molalardan biridir .
"gece yarıları,yollar arası,metropolitik rock grubu".
vergilendirilmiş kazanç kutsaldır felsefesinden yola çıkarak yenilen besinlerin vergisinin verilmesi için gereken mola.

(bkz: 10 dakika ara)
http://www.youtube.com/watch?v=tPYkT_aqg90&feature=related

her zaman adlı parçalarında bir aşığın vahim durumunu anlatan sevilesi rock grup.

sözleri;

kararıyor gözüm
her adımda, yanımda
duruyor sözün
kulaklarımda yapışmalar
nefes alamıyor kalbim
her ne olduysa durumun buysa
kanıyor içim
kötü değilim hiç haketmedim

her zaman var ol inan ki
geriye baksan da alışık olsan
öylesine garip bir an ki
ağlasan olmaz inlesen olmaz

gün oluyor, bir gün gel desen
ay oluyor, bir ay var desen
yıl oluyor, düşler gerçeğe
dönemiyor
yol oluyor
bırakayım gömeyim toprağa
yokmuş gibi kaçayım ardıma
yürüyorum, yollar var daha

her zaman var ol inan ki
geriye baksan da alışık olsan
öylesine garip bir an ki
ağlasan olmaz inlesen olmaz

kalbim o kadar viran ki...
aaaaaaaaaayyy inanamazsın otuzuma geldim
sigaram ağzımdaaa halaaaaaa
aydınlık bütün yüzüm
gölgen hafızamdaaaaaa
halaaaa inanamazsın
otuzuma geldim sigaram ağzımdaaaaa
halaaaaa aydınlık bütün yüzüm gölgen hafızamdaaaaaaaaa

gibi bi şarkıya sahip olup 20yaşındaki bendenizi 30yaşında hissettiren elimdeki sigaraya daha da bağlanmamı sağlayan

dönüp bakma artık kaç yılda geldim dediğin yereee
inat etmemişsin kimbilir kaç yıl bir kez bilee
dönüp bakma artık kaç yılda geldim dediğin yereee
hayal etmemişsin kimbilir kaç yıl bir kez bileee

kısmıyla istanbula ilk gelişimi heyecanımı sonra her şeyi nasıl bok ettiğimi ve son 2 senemi bana düşündüren şarkıya sahip gruptur.

biri bana şey dedi geçenlerde. hala o yerdesin. yürümüyorsun. bir şey korkutuyor sanki seni ve sen denemiyorsun dedi.
haklıydı sanırım o an. yürümeye çalıştıkça batmıştım çünkü ben. şimdiyse sessiz sakin bi hayat daha güzel geliyor.

30uma geldiğimde neler hissettirecek bakalım bana.

http://www.youtube.com/watch?v=HiJuaEm8PtM