bugün

hangi inanılmaz donanımlı adalet sistemimizle? sorusunu akla getiren kampanyadır!

ulan baklava çalana 12 yıl,
parasız eğitim isteyene 6 yıl,
suçları bile belli olmayanlara 3 er yıl,

tecavüzcüyü 14 yaşında kıza teavüz eden hüseyin üzmez' e beraat,
vatandaşlarını öldüren polise tutuksuz yargılama,
palalıya yurt dışına kaçış vizesi!!!

hangi adil yargı sistemi ile desteklendiği anlaşılamayan kampanyadır.

bu idam geri gelse bu pezeveenk evlatları üç günde bir kişi asmazsa şerefsizim be.
insan düşünen hayvandır cümlesi insanı yücelten bir aforizma değildir. Bilakis, "hayvan" oluşu üzerinde durur. En çok hata yapan hayvandır insan belki de düşündüğü için. Diğerleri doğanın onları dürttüğü biçimde, üstlerine düşeni yaparlar.

insanın en temel hatalarından biri de anlık hezeyanlarını, yoğun duygularını düşünce ürünü sanmasıdır. Hepimizin başına gelir. ideal bir dünyada da kanunlar insanı insandan korumak için yapılır.

işlenen suç sağlıklı bir insana ne kadar acımasız geliyorsa, faili o kadar hastadır. "normal" kabul edilen normların hiçbirine uygun değildir, düşünemiyordur, sonrasını göremiyordur, ya da herneyse... idam cezasının uygulanmadığı bir ülkede yaşamaktan güç alarak, bile isteye bir çocuğa tecavüz ettiğini "düşünebilen" bir zanlının hapse girdiğinde başına gelecekleri de hesaplayabilmesi beklenir. Devlet asmasa bile, koğuş arkadaşları tarafından tecavüze uğrayıp şişleneceğini bilir.

idam nihayetinde insan öldürmektir. insan öldürmek suçtur. Devlet suç işlememelidir. Aristo'nun dümdüz mantığıdır belki ama bu temel konuda yardımını gözardı etmemek lazım.

Üstelik, geri dönüşü olmayan bir karar en tehlikeli karardır. Astığı insanın suçlu olmadığını öğrenen "devlet"in yaratacağı güvensizlik duygusunun telafisi olamaz; adamı geri getirememeyi saymıyoruz bile.

Bizi en üzen, en derinden yaralayan suçlara, yine içimizdeki "şiddet" duygusuyla çözümler üretmek bizi sadece sıradan yapar. Sıradan insanlar idealler dünyasına katkı yapmaya kalkmasın isterim ben. Birgün ihtiyaç duyduğumda beni yargılayanın "nefret" değil, "akıl" olmasını isterim.

Başbakanını, devrim ateşiyle yanan üç delikanlısını, yaşını büyüttüğü bir çocuğu ve kimbilir daha kimleri darağacında sallandırmış bir devletim olması hala canımı yakıyorken, yaşıtlarımın "linç" çığlıkları atıyor olması kendimi hiç güvende hissettirmiyor.
sonuna kadar destek vereceğim kampanyadır. idamı kaldıran zihniyete yuh dedirten, yeniden getirenin köpeği olurum diyeceğim muhteşem olay. idam olmadan bu hayvanların önüne geçilemeyecektir.
hiç düşünmeden imzayı basacağım kampanyadır.çünkü böyle densizce suç işleyen birinin 2 3 yıl dahi cezaevinde yatıp çıkması o suçu tekrar işlemeyeceğine garanti veremez ve caydırıcı olamaz.
şiddetle desteklediğim olaydır. hatta ilk ipi çekmeye gönüllüyümdür.
medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar
(bkz: tornavidalı cinayet)
sadece bir kisi icin uygulanip (bkz: abdullah ocalan) sonra tekrar yasaklanmasini istedigim ve katildigim kampanya
idamı kaldıran zihniyet ve bu zihniyetin türevi insanlar yaşadıkça maalesef sonuçsuz kalacak kampanya. ama destek tamdır.
her bünye az ya da çok jigsaw hayranıdır tüm online sözlüklerde. ve, saw serisinin filmleri hemen hemen tüm online sözlüklerde övgüyle anlatılan nadir konu boşluklarındandır.
nedir efendim bu film serisinin kıymetli kılan? yaşam değil midir? her kurbanın yaşama dair güzellikleri göremeyişi değil midir? jigsaw ın tanrı rolü oynamaya çaılşmasının tek nedeni bu değil midir?

evet. budur. siz cesaret edip cevap veremeseniz bile budur. yaşam dır. hayat tır. "seninle bir oyun oynamak istiyorum x" dediğinde jigsaw tüyleri diken diken olan bir bünye olarak ekran karşısında üzülüyorum ben. yapılan bir çok yoruma baktığımda iyice canım yanıyor.

bu şey gibi biraz da. aşık olur bir genç. evin tek çocuğudur. birisi kendisine nasihat vermek için sorar;

"niye o kızın peşinde geziyorsun? birisi de senin kız kardeşin peşinde koşsa doğru mu olur?"

o genç adam tüm mahçupluğu ile cevap verdiğinde; "benim kız kardeşim yok" ne olabilir acaba o demogoji yapmaya çalışan kişinin ruh hali?

nerden başlamıştık? evet. jigsaw. bir sinema karakteri sadece değil mi? öyle geliyor sizlere. sıcak kahveleriniz içip de kefen biçtiğinizde siz ölümlüler diğer ölümlülere zaten ölmüşsünüz. idam geri gelse ne yazar, gelmese ne?
bir gün çıktığın karşınıza bir jigsaw, ve, eklediğinde; "seninle bir oyun oynamak istiyorum x" diye. sizin metodunuzla soruyorum size;

-ne olurdu acaba cevabınız?
eğitimin mükemmel olduğu devirlerde de her daim uygulanmış olan olmazsa olmaz müesseselerdendir.bazılarının gebertilmesi o vahşileri örnek alan aşşağılık şerefsiz insanları korkutacaktır.idam olmaz ise suç artar, onyaşındaki çocuklara tecavüz eden,boğan buda yetmezmiş gibi tornavida ile 70 yerinden parçalayan insanların eğitime değil gebermeye ihtiyacı vardr.
sadece bir kişi * için değil hakeden herkes için uygulanması gerekir idam cezasının.bildiğim kadarıyla hukukta cezanın taşıması gereken özelliklerden birisi de caydırıcı olmasıdır. suçlu olduğu kanıtlanmış, idamı haketmiş birinin idam edilmesi mağdur yakınlarının acısını ne derece hafifletir bilinmez ama toplumsal fayda açısından ele alındığında mutlaka idam cezasının uygulanması gerekir kanaatimce.
elbette insanını eğiticeksin, gelir düzeyini yükselticeksin suç oranın azaltmaya çalışıcaksın da yinede bu durum bahsi geçen suçları tamamen ortadan kaldırmıycaktır.
napıcaksın o zaman? sallandırıcaksın bu ibneleri teker teker, verdiğin ceza caydırıcı olucak. amerika aslanlar gibi uyguluyo,zikmişim avrupa birliğini.ateş düştüğü yeri yakıyo bi de.canı gönülden destekliyorum.hatta bi adım daha ileriye gidip, bu gözü dönmüş ibneler nasıl bi vahşet sergilemişlerse aynısının uygulanmasından yanayım.ne diyolar efendim buna; kısasa kısas.
son aylarda türkiye cumhuriyetinde işlenen suçları görünce canı gönülden katılmak istediğim kampanya.
53 saat içinde 6-7 insan öldüren manyaklar ve 17 aylık bebeğe defalarca tecavüz eden hayvandan da daha aşağı olan şeyler.. bu adamlar sadece idam edilebilir... bu suçların bir cezası olamaz çünkü.. idam da bir ceza olarak verilmemeli, bu pislikleri ortadan kaldırmak adına uygulanmalıdır. çünkü her an bir rahşan ecevit iktidar olabilir...
Keşke adil bi ülke olsak da gelse ama nerde? Siz idam gelince o ensar vakfındaki şerefsiz mi asılacak sanıyosunuz? O tecavüzcüleri bi şekilde idamdan kurtarırlar, siz kendinizi belki de ufak bi iftirayla o idam sehpasında bulursunuz. Tekrar diyorum, keşke adil bi ülke olsak da şu idam gelse de şerefsizlerin soyu kurusa ama, ülkemizin adaleti malum...
gözüm kapalı imza atacağım kampanyadır.
17 aylık henüz kundakta ki bir bebeğin bile cinsel organından tahrik olarak tecavüz eden 3 dötveren ve bu duruma sesini çıkarmayan(!) -ki tahmin ettiğiniz gibi evet rospuymuş kendisi- anne için acilen işleme koyulası kampanya.
11 yaşındaki kıza tornavida batıran kendisi ile nişanlanmadı diye kız kaçıran insanlar içinde kullanılacaksa desteklenebilecek kampanyadır.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar