bugün

Bir sabahattin ali romanı.
Türk edebiyat tarihinde Ruh tahlili konusunda ne kadar takdire şayan olduğunu gösteren müthiş bir eserdir.

Yazarlık deyince bu sıfatın nasıl cuk diye oturup sabahattin ali'nin üzerine tükürdüğünü söylemeden edemeyeceğim. "tükürmek" demek az bile kalır. Okuyunca göreceksiniz umarım bunu.

"... isteyip istemedeğimi doğru dürüst bilmediğim, fakat neticede aleyhime çıkarsa istemediğimi iddia ettiğim bu nevi söz ve fiillerimin daimi bir mesulünü bulmuştum: Buna içimdeki şeytan diyordum, müdafaasını üzerime almaktan korktuğum bütün hareketlerimi ona yüklüyor ve kendi suratıma tüküreceğim yerde, haksızlığa, tesadüfün cilvesine uğramış bir mazlum gibi nefsimi şefkat ve ihtimama layık görüyordum. Halbuki ne şeytanı azizim, ne şeytanı? Bu bizim gururumuzun, salaklığımızın uydurması. "
Gereksiz bir şiirdir.
(bkz: the devil s own)
(bkz: içimizdeki şeytan)
Ne derler yaşamın gerçeklerini bütün çıplaklıgiyla önümüze seren kismetse bugün bitireceğim güzel kitap.
Hımm ne derler..sabahattin ali nin bence kafasını toparlayamadıgı kitaptır..ne diyor siz türkler..sıkıldım.
Sabahattin alinin her eseri guzel ama bu ayri bir guzel..

"isteyip istemediğimi doğru dürüst bilmediğim, fakat neticesi aleyhime çıkarsa istemediğimi iddia ettiğim bu nevi söz ve fiillerimin daimi bir mesulünü bulmuştum: Buna içimdeki şeytan diyordum, müdafaasını üzerime almaktan korktuğum bütün hareketlerimi ona yüklüyor ve kendi suratıma tüküreceğim yerde, haksızlığa ve tesadüfün cilvesine uğramış bir mazlum gibi nefsimi şefkat ve ihtimama layık görüyordum. Halbuki ne şeytanı azizim, ne şeytanı? Bu bizim gururumuzun, salaklığımızın uydurması… içimizdeki şeytan pek de kurnazca olmayan bir kaçamak yolu. içimizde şeytan yok. içimizde aciz var. Tembellik var. iradesizlik, bilgisizlik ve bunların hepsinden daha korkunç bir şey: hakikatleri görmekten kaçmak itiyadı var. ”

insanların en zayıf tarafları, sormadan, araştırmadan, düşünmeden, kafalarını patlatmadan, inanmak hususundaki hayret verici temayülleridir.
Dünyadaki yalancı peygamberleri yetiştirmek ve beslemek için en iyi gübre, işte bu bilmeden inanmak için çırpınan kalabalıktır.

Edit : su zamana dek bu kadarcik entry girilmis olmasi cok uzucu. Sahsen cok uzuldum.
Macide'nin gözünden gösteriş meraklısı insanların iki kadehte veya dara düşünce nasıl ateşli fikirlerini sattıklarını okuyunca hak vermeden edemedim. Bilmekle karakter sahibi olmak başka şeyler neticede diyor yazar. Güzel kitap. Akıcı hikayeden ziyade sanki ruh tahlili gibi. ince olduğuna bakmayın yavaş okunuyor. dolu dolu okumak isteyenlere tavsiye edilir.