bugün

görsel
''Yaşlılığıma rağmen bana ismâil’i ve ishak’ı armağan eden Allah’a hamdolsun! Şüphesiz rabbim duaları kabul edendir.''

demiş: ibrahim suresi 39. ayet.
"﴾76﴿ gecenin karanlığı onu kaplayınca bir yıldız gördü. “rabbim budur” dedi. yıldız batınca da “batanları sevmem” dedi.
﴾77﴿ ayı doğarken görünce, “rabbim budur” dedi. o da batınca, “rabbim bana doğru yolu göstermezse elbette yolunu şaşırmış kimselerden olurum” dedi.
﴾78﴿ güneşi doğarken görünce, “rabbim budur; zira bu daha büyük” dedi. o da batınca dedi ki: "ey kavmim! ben, sizin (allah’a) ortak koştuğunuz şeylerden uzağım.”
﴾79﴿ “ben, o’nun birliğine inanarak yüzümü, gökleri ve yeri yoktan yaratana çevirdim ve ben müşriklerden değilim.”
﴾80﴿ kavmi onunla tartışmaya girişti. onlara dedi ki: “beni doğru yola iletmişken, allah hakkında benimle tartışıyor musunuz? ben sizin o’na ortak koştuklarınızdan korkmam. ancak rabbimin (beni korkutacak) bir şey dilemesi hariç. rabbimin ilmi her şeyi kuşatmıştır (rabbim her şeyi bilgice kuşatmıştır). hâlâ ibret almıyor musunuz?
﴾81﴿ siz, allah’ın size haklarında hiçbir hüküm indirmediği şeyleri o’na ortak koşmaktan korkmazken, ben sizin ortak koştuğunuz şeylerden nasıl korkarım? şimdi biliyorsanız (söyleyin), iki gruptan hangisi güvende olmaya daha lâyıktır?”
﴾82﴿ inanıp da imanlarına herhangi bir haksızlık bulaştırmayanlar var ya, işte güven onlarındır ve onlar doğru yolu bulanlardır. " en'am suresi-76,82

Bu kıssanın kahramanı olan elçi.
Bir Yahudi patriarkı ve ibrahimi dinlerin ağababası. Hz. ibrahim, ishakoğulları Yahudilerin ve ismailoğulları Arapların atasıdır. ibrahim'in asıl çocukları gerçek eşi Sare'den olma Yahudilerdir, Araplar ise ibrahim'in cariyesi Hacer'in soyundan geldiği için üvey evlattır lakin Yahudiler ile Araplar kuzen toplumlardır, her şeyleri birbirine benzer..
Aynı zamanda karısı Sare'yi Firavun'a ''kızkardeşim'' diye tanıtıp paraları söğüşleyen ahlaksız bir dolandırıcı. Cariyesi ve ikinci eşi Sare'yi çöle bırakan bir vicdansız..
hanif inancı (tek tanrı inancı)'nı temsil ediyor.

hz. muhammed peygamber olmadan önce onun dini üzereymiş.
nemrut tarafından ateşe atılmak istenen peygamber.
hz. ishak'ın babası, hz. yakup'un dedesidir.
ateşe atılmak istenmiş fakat ateş cennet bahçesine dönüşmüştür.
görsel
görsel
Duasından Nobel gibi bir evlat istemediği anlaşılıyor.
Kuranda bir kez dua edilmiş, yüz kere yazmıyor.
görsel
Hikayesi şöyledir
görsel
"Hz. ibrahim zalim birinin diyarına (Mısır'a) beraberinde Sare de olduğu halde gelmişti. Sare güzel bir kadındı. Sare'ye: "Bu cebbar herif, bilirse ki sen karımsın, senin için bana galebe çalar. Eğer sana soracak olursa, kızkardeşin olduğunu söyle! Çünkü sen, zaten islam yönünden kardeşimsin, din kardeşiyiz. Ben yeryüzünde senden ve benden başka bir Müslüman bilmiyorum" dedi. Bunlar zalim kralın memleketine girince, adamlarından biri bunları gördü. Hemen gidip: "Senin memleketine öyle güzel bir kadın girdi ki, sizden başkasının olması münasib değildir" dedi. Kral derhal adamlar gönderip, Sare'yi yanına getirtti."

hikayenin devamında kurana göre firavun sare'ye el süreceğinde elinin tutulmasıyla sonuçlanıyor.

tevrata göre ise firavun sareyi kendi karısı yapıyor. başlarına belalar gelmeye başlayınca da firavun bunların ikisini de karının çeyiziyle birlikte yolluyor.
86 yaşında cariyesini 90 yaşında karısını hamile bırakan kişi.

yaşlı adamın bastonla ava gidip geyik vurduğu fıkra aklıma geliyor ama hayırlısı. evet.

he sonra karısının hasedi yüzünden cariyeyi çölün ortasında terkedip gitmiştir. öyle de vicdanlı abimiz.
dünyanın kaderini değiştiren bir insan. olmasaydı dünya çok farklı bir yer olabilirdi.
ölmemek için karısını mısır firavununa sunan kişidir.
ibrahim ve karısı sara mısır'a gider. ibrahim karısına " ibrahim benim kardeşimdir de. eğer kocam dersen beni öldürüp seni cariye yaparlar" der. bu yüzden sara, ibrahim'i kardeşi olarak gösterir. böylelikle sara cariye olur ama ibrahim öldürülmez. daha sonra yanılmıyorsam firavun rüyasında veya bir şekilde gerçeği öğrenip ibrahim'i ve karısını mısır'dan atar.
Tarihte kafa tutma geleneğini başlatan kişi.
"Gerçek şu ki, ibrâhim, Hakk'a yönelen, Allah'a itaat eden bir önder idi. Allah'a ortak koşanlardan değildi."

Nahl/120

görsel
ateşe atıldığı halde yanmadığı ateşi cennet bahçesine dönüştürdüğü rivayet edilen peygamber.
Zalim hükümdara başkaldırması sonucu ateşe atılma cezasına çarptırılarak tarihte otoriteye isyan geleneğini başlatan kişi.
ateşi gördüğünde kendinde ibrahimlik olup olmadığına bak. zira ateş, seni değil ibrahim'i tanır'' mevlana

Allah' ın halilim dediği peygamber.
Ateşin yakamadığı aşık.
Hz. ibrâhim’in yaşadığı dönem tam olarak bilinmemektedir. Araştırmacılar, Tevrat’ta nakledilen hayat hikâyesinin çeşitli metinlerin bir araya getirilmesiyle oluşturulduğunu söyler. Julius Wellhausen ekolünün ortaya koyduğu Tevrat’ın edebî tahliline göre Hz. ibrâhim’le ilgili Tevrat’taki bilgiler Yahvist, Elohist ve Ruhban metinlerine dayanır. Yahvist metin milâttan önce 950 yıllarında, Elohist metin milâttan önce VIII. yüzyılda, Ruhban metni ise milâttan önce 400’lerde yazılmıştır. Tevrat’ta Hz. ibrâhim’le ilgili bilgilerin Bâbil esareti devrine ait rivayetler olduğu, esaret sonrası dönemde Ruhban metni yazarının buna bazı ilâveler yaptığı, Doğu krallarıyla ilgili Tekvîn’in 14. babındaki bilgilerin ise çok daha sonra Helenistik dönemde eklendiği ileri sürülmektedir (ER, I, 14). ibrâhim’in çağdaşı olarak takdim edilen Sennear (Şinar) veya Babilonya Kralı Amrafel’in, Bâbil Kralı Hammurabi ile aynı kişi olduğu yönündeki yaygın görüş kabul edilirse ibrâhim’in milâttan önce XXII-XX. yüzyıllarda yaşadığı söylenebilir (DBS, I, 8-14; ER, I, 13; EJd., XVI, 3). Hz. ibrâhim’in dünyaya gelişi, çocukluğu ve gençliğiyle ilgili olarak sadece Kitâb-ı Mukaddes dışı yahudi dinî literatüründe bilgi bulunmakta olup bu bilgiler islâmî kaynaklarla büyük oranda benzerlik taşımaktadır.
ibrahim sabah erkenden kalktı, eşeğine palan vurdu. yanına uşaklarından ikisini ve oğlu ishak’ı aldı. yakmalık sunu için odun yardıktan sonra, tanrı’nın kendisine belirttiği yere doğru yola çıktı. 4 üçüncü gün gideceği yeri uzaktan gördü. 5 uşaklarına, “siz burada, eşeğin yanında kalın” dedi, “tapınmak için oğlumla birlikte oraya gidip döneceğiz.”
6-7 yakmalık sunu için yardığı odunları oğlu ishak’a yükledi. ateşi ve bıçağı kendisi aldı. birlikte giderlerken ishak ibrahim’e, “baba!” dedi.
ibrahim, “evet, oğlum!” diye yanıtladı.
ishak, “ateşle odun burada, ama yakmalık sunu kuzusu nerede?” diye sordu.
8 ibrahim, “oğlum, yakmalık sunu için kuzuyu tanrı kendisi sağlayacak” dedi. ikisi birlikte yürümeye devam ettiler.
9 tanrı’nın kendisine belirttiği yere varınca ibrahim bir sunak yaptı, üzerine odun dizdi. oğlu ishak’ı bağlayıp sunaktaki odunların üzerine yatırdı. 10 onu boğazlamak için uzanıp bıçağı aldı. 11 ama rab’bin meleği göklerden, “ibrahim, ibrahim!” diye seslendi.
ibrahim, “işte buradayım!” diye karşılık verdi.
12 melek, “çocuğa dokunma” dedi, “ona hiçbir şey yapma. şimdi tanrı’dan korktuğunu anladım, biricik oğlunu benden esirgemedin.”
13 ibrahim çevresine bakınca, boynuzları sık çalılara takılmış bir koç gördü. gidip koçu getirdi. oğlunun yerine onu yakmalık sunu olarak sundu. 14 oraya “yahve yire” adını verdi. “rab’bin dağında sağlanacaktır” sözü bu yüzden bugün de söyleniyor.

Yaratılış 22