bugün

ismini verip rencide etmek istemediğim* evde kalıp da evlenme yarışmalarına katılacak kadar durumu vahim olan bir hanımefendinin (!) hoşlanmak yerine kullandığı kelime.

- bende ona karşı bi hoşlantı vaaar*
demişti vakt-ı zamanında cici kızımız. daha kötüsü de olabilirdi. ya hoşlaşma deseydi. aman diyim bu yine iyi.
ilk defa ''anne ben motor olacağım, sonra da kliplerde oynayacağım! bu yarışmadan hayvan gibi prim yapacağım!'' isimli yarışma'da, sümsük tülin tarafından türk televizyonlarından literatüre geçirilmiş sözdür. kendisi bir demecinde;

- evet! bende caner' karşı bir hoşlantı var! inkar edemem...

demiş ve kendisini izleyen 70 milyona * da kullanacak yeni bir kelime armağan etmiştir...
(bkz: kasıntı)
(bkz: tıksıntı)
(bkz: sözlük yazarlarının evlenti programlarını kaçırmadan izlemesi)*
+ habregül'ü seviyormuşsun öyle duydum..?
- yok abi nerden çıkartıyorsun böyle şeyleri.
+ doğruyu söyle ulan..!
- bir hoşlantı var.
+ o ne demek ulan.!

adam gibi seni seviyorum diyemeyenin altına korkakça sığındığı kelime örneğidir.
hoş'a gidim.
kaçamak, gülümseten bir çimdik bakış, sohbet için bahane. kısaca gülümseten kaçamak anlardır.
bulantı hissi oluşturan kelime.
aşk,

siz balkonda sigara içerken, gökyüzünüzden bir jet gibi, jet hızı ile geçer;

siz önce görürsünüz, çok hoşunuza gider, bu ne lan dersiniz,

sonra görüntüsü kaybolurken sesi gelir, ulen bu ne güzel ses dersiniz,

siz sese hayranlık duyarken görüntüsü çoktan gitmiştir,

sonra salondan eşiniz seslenir; "bitmedi mi hala sigara aloo" diye,

"geldim hayatım" der, sigarayı söndürürken sanki ciğerinize basıyormuşsunuz gibi olursunuz ama,

sigara söner, hoşlantı biter.

budur..
özellikle evlenme programlarında kullanımı yaygınlaşmaktadır. *
akla hoşlanma, hoşlanmak, hoşlanış gibi üsturuplu kelimeler gelmekte ilk bakışta. fakat teyzem ısrarla hoşlantı diyor. cümle de kullanalım. ''sana karşı bende aşırı bir hoşlantı var.''
tabii bunu alan bunu da beraberinde alıp müzeye koydu şevkle:
(bkz: elektrik almak)
"söylenti"ye benzetilerek yapılmış olabilecek söz.
Aşktan daha çok çekindiğimdir. Hiçbir şey net değildir. Kalabalıklık yaşanabilir, bir çok şeye karşı hoşlantı duyabilirsin. Sanırım aşk acısına tercih etmeyecek kadar mazoşistim.