bugün

yanlış olan durumdur. onlarda ingilizlerden öğrenmiştir.
yılda bilmem kaç kez uzaya astronot yollamanın maliyeti neredeyse türkiye'nin dış borçları kadar. adamlar sadece uzayı araştırmak için böyle bir bütçe ayırabiliyorlarsa haliyle diğer sektörleri de "en iyi" olacaktır. bunun en büyük nedeni elbette para ve imkanlar. her biri küçük birer şehir olan stüdyolar türkiye'de olsa, en büyük biz olurduk.

evet kötü filmler de yapıyorlar ama en kötü filmleri bile sadece abd'de 20 milyon kişi izliyor. 300 milyonluk ülkede kayda değer bir rakam görünmeyebilir ama bizim en çok izlenen filmimiz 6 milyonla kurtlar vadisi. biraz da arz talep meselesi.
çevirilen her filme ayrılan milyon dolarlık bütçelerle insanlara seyir zevki vermesi olabilir.
bunun sebeplerinden başlıcası herkesin hayal ettiği ama onlardan önce ulaşamadığı noktaya ulaşabilmeleridir.. avrupa sinemasıda marjinal bir çizgi yakalamaya çalışıp ordan tatmin etmeye çalışıyo bu yönünü ama tırt.. hani güzel olmayıp kendini başka atraksyonlara yönlendiren insanlar gibi düşün.. adamlar back to the futureçekmiş abi.. gerisi benim için gerçekten boş..
önce not: bu başlık en aşağıda vereceğim linkteki yazıyı görünce aklıma geldi. buna benzer bir başlık aradım (bkz: hollywood sineması) ama bulamayınca yeni açmak zorunda kaldım.

tanım: hollywood sinemasının dünya'da en büyük kaliteye ve itibara sahip olması durumudur.

(bkz: haklı galibiyet)

şimdi gelelim yazıya... aşağıdaki linkte bulunan ve çağlar yıldız tarafından yazılmış olan yazıda, hollywood sinemasının dünyada neden bir numara olduğuna bir alternatif fikir çok güzel ve tatmin edici bir dille anlatılmış.

http://caglaryildiz.blogs...hollywood-bir-numara.html