bugün

Bir yerden sonra psikolojini bozan komplekstir. Fazla takılma kimse senle ilgilenmiyor çünkü.
(bkz: truman show).
içinde bulunduğum durum. Sokağa çıktığımda sanki herkes beni dikizliyormuş gibi hissediyorum. Bir aüre sonra da aşırı özgüvensizlik yapıyor tabi.
(bkz: sosyal fobi)
sıkıntılıyız aga; sıkıntılıyız.
böyle doğmuşuz be!
sana tek tavsiye:beynini kullan ve kimsenin seni umursamadığının farkına var.
Sosyal fobide herkes tarafindan izlenen birey hata yapmaktan ve göz önünde olmaktan kaçar, bu yuzden de korku ve endise hakimdir.

Ancak sadece sosyal fobi bu duruma sebep olmaz. Kendini podyumda yuruyormuscasina kontrol edip, kimsenin ona bakmadigini dusundugunuz durumlarda bile kimseye caktirmadan bu dusuncenizden bile faydalanip performans sergileyen kisiler de var ve bu durumun korku ve endiseyle alakasi yoktur. Buna daha cok ergenlikte rastlanirken bazi insanlar ergenliklerinde sosyal cevresi tarafindan yeteri kadar sevgi goremediklerinden ya da ailesinin onayini alamadiklarindan hayatlari boyunca bu tiyatroya devam ederler. Iste buna egosantrizm denir.
insanların gördükleri ve tanımadıkları her kişiyi kafalarına takmaya meyilli olduklarını sanmaktan ileri gelir.
biraz empati kurup sokakta gördüğünüz ve tanımadığınız insanları en geç 1 saate kadar tamamen unuttuğunuzun farkına varırsanız, herkes tarafından izlendiğiniz düşüncesinin saçmalığını ve mantıksızlığını anlarsınız. bunları eskiden bu düşüncenin muzdaribi olan biri olarak söylüyorum.
Bi ara bende de vardi da lanet bisey ya kurtuldugum iyi oldu.
kimsenin görmesinin mümkün olmadığı katta oturup tuvalet penceresini kapatmayı hobi haline getirebilen kompleks.
Bende var ama gerçekten izlediklerini biliyorum.
Kompleks olmamakla birlikte nazarımca sendromdur sosyofobik insanlarda görülen bir özelliktir.
Bildigin ergenlik donemi kompleksidir. Gelisim pskolojisi nin ilk konularindandir kendisi.
görsel
E çünkü izliyorlar.
Ne demiş bir düşünür;
Komşun gördüğünde utanacağın hiçbir şeyi kendi basınayken yapma.
Ergenlik çağında başlayıp, aşılmadığı takdirde sosyal fobiye kadar götüren durumdur.
(bkz: Egosantrizm) yani benmerkezcilik daha çok ergenlerde ve çocuklarda görülür. Yetiskinlerde ruhsal bozukluk olarak değerlendirilir.
(bkz: anksiyete)
Başlığı görür görmez aklıma piaget'nin soyut işlemler döneminde bahsettiği ergen benmerkezciliği konusu geldi. 'Hayali seyirciler' kavramında bahsedilen bir noktadır. Ya kendinizi çok önemsemenizden ya da sosyal fobiden kaynaklı olabilir.
Gerçek kesit için senaryo eksikliği varsa hayatım kullanılabilir.

Bu kompleks böylece ortadan kalkar.
(bkz: truman show) ... fakat filmi izledikten sonra etrafınızdaki insanların gerçekliği hakkında kuşkuya kapılabilirsiniz..
hatta ayın, güneşin bile..