bugün

nazım hikmet' in yediği tokadın büyüklüğünü gösteren muhteşem bir şiir...
yani öyle bir tokat yemiş ki adam, '' ulan ne yapsam, ne yapsam '' demiş, almış kalemini eline ve ortaya böyle bir eser çıkmış...
kötü mü olmuş ?
bence fevkalade olmuş...
başka bir tokat mağduru daha var... üstad diyoruz ona aramızda... sanırım anladınız kim olduğunu... necip fazıl' dan bahsediyorum tabi ki...
bakın o ne yazmış tokadı yedikten sonra;

(bkz: hatrına düşeceğim)
(bkz: ben yordum ruhumu biraz da sen yor)
herşeyimdin hiçbirşeyim oldun cümlesinin değişik versiyonudur.
küfür etmeden nasıl laf gediğe oturtuluru göstermiş üstad şiirinde, şiiridir.
sevgiliden kımızı kart gören embesilin şoktan sıyrıldıktan sonra kurabildiği ilk söz dizini.
herkes gibiysen faklı degilsin demektir.
herkes gibi olma kendin gibi ol.
insanların ne düşündüğü umrunda olmasın.sadece kendin ol.
sendemi onlardansız.yiyip içip sonra gereksiz sohbetlerimi seviyorsun.

yazık yazık.

boyle yaparak hem kendi aileni hemde sevenlerini üzmekten baska bişey yapmıyorsun.
söylenen kişinin aslında herkes gibi olmadığını gösteren şiirdir.
sevgiliye ana avrat yerli küdür etmek daha hafif kalır.
Kişiyi kendi iç dünyasına kısa bir gezintiye çıkartabilecek cümledir. içden içe çürütür insanı, iplemiyormuş gibi gözükülsede kar etmez. laf yerine ulaşmıştır, her daim iç gıdıklayacak olandır.

(bkz: hafife alma laf vurur insana)
tesiri keskindir. şiir hali de şarkı hali de mükemmeldir.
bir zamanlar hayatımızın odak noktasıyken yaptıklarıyla bu hali almş aslında çok acıdır.
sevdiğinizi bir zamanlar haliyle herkesin üstünde herkesden ayrı tutarsınız. cihan bir tarafa sevdiğiniz bir tarafa ayrılır sizin için ama gün gelir öyle bir şey görür veya yaşarsınız ki artık ikiye ayırdığınız kümeler teke iner ve sevdiğinizde herkes kümesine dahil olur.
değersizsin demenin daha kibarcasıdır.
miadini doldurmuş kişiye söylenen kibarca siktirtir.**
sevdiğin biri tarafından söylendiğinde ağır bir kelimedir.
gönlümle bas gitar aldım demin;
artık bir sihirsiz nefes gibisin.
şimdi ta içinde bomboş kalbimin
akisleri sönen bir ney gibisin.
çok sevdiğin, değer verdiğin insandan ayrılınca üzülürsün kalbin onsuz olamayacağını söyler o ayrılık acısıyla.. aradan zaman geçer ve sadece tatlı bir anıda hatırlarsın ama artık o da herkes kadar sıradan biri olmuştur artık.. bir zamanlar herşeyini paylaştığın, canım diye sarıldığın insan gün gelir sıradan biri gibi olur.. bir tatlı anı küçük bir tebessümdür ondan geriye kalan..
2. yeni akımına bağlı olabilecek şiir.
herkesten birine önce göz akabinde gönül kayar. gönül kayınca göz görmez olur yada gönlün gör dediklerini görür olur. geçen zaman gönülde yaralar açar. yaralar pansuman kabul etmeyince gönlün sözü göze geçmez olur. işte o anda gönül gözün penceresinden bakarak dile bu cümleyi söyletir.
(bkz: bence sen de herkes gibisin)
(bkz: gibisin sen de bence herkes)
(bkz: bence simdi sen de herkes gibisin)
(bkz: bence sen de şimdi herkes gibisin)
(bkz: herkes gibisin)
(bkz: bence artik sende herkes gibisin)

biz buna eşşeğin hımına suyu kaçırmak diyoruz, aynı başlıktan 7489 tane açıp, insanları canım şiirden soğutmanın manası yok, bi bakın arkadaş birisi açmış mı, açmamış mı, ayrıca şiirin orjinal adına göre açın bi zahmet.

oldu o zaman herkes herhangi bir şiirin, herhangi bir mısrasını başlık açsın, ben istanbul u dinliyorum diye başlık açayım, öteki gelsin istanbul u dinliyorum gözlerim kapalı diye başlık açsın, diğeri de, bir kadının suya değiyor ayakları istanbulu dinliyorum gözlerim kapalı diye başlık açsın, tamam mı? *
anlamsızlaştırmak. onu, kendini, yaşanılanları, zamanı...
öss sözel 1

1)

i bence sen de herkes gibisin
ii gibisin sen de bence herkes
iii bence simdi sen de herkes gibisin
iv bence sen de şimdi herkes gibisin
v herkes gibisin
vi bence artik sende herkes gibisin

yukarıda numaraları verilmiş dizelerden hangi ikisi farklı şiirler olmasına rağmen tek şiir olarak algılanır?

a) ii-v
b) i-iv
c) iii-vi
d) iv-v
e) i-iii
çok sevdiğin insana söylenebilecek en ağır söz. ayrıca şair on dört yaşında yazmıştır ne olacağını o yaşta belli etmiştir. cem karaca'dan dinlerken ağlatabilir.
nazım'ın yüreğini* cem'in* seslendirdiği, hislere tercüman şarkı.

sevgi, aşk, nefret, sinir, dinginlik, öfke, küslük içeren bir acayip eser. çok zorda kalmadıkça dinlenmemesi tavsiye olunur.

tabiri caizse de adamın amına kor bu şarkı. caiz değilse de kor ulan.
nazım hikmetin o güzel kaleminden dökülen bir mısradır.Unutan sevgiliyi unutsanda unutmasanda söylenmesi gereken bir sözdür.Belki böyle unutursun kandırırsın kendini...