bugün

karizmayı tavan yaptırmasıda, piç etmesi de mümkün hitaptır, karşılıgı yoksa, bi siktir git cevabı ile göt gibi kalınabilir.
an itibariyle hakkında verdiğim hüküm.
eşlik edilerek dinlenesi bir cem karaca yorumu.
edilebilecek en beylik laflardan. bir nevi uzaklaştırma sözü. bir de, birinden duyulabilecek en ağır sözlerden bana göre. fakaaaaaaaaaaat, kendiyle de çelişen durum ki o da, eğer nazım bu kadını herkes gibi görmüşse, neden ona şiir yazmış ki? herkese şiir yazılmaz ki öyle değil mi?
cem karaca'nın en güzel aşk şarkısı.
cem karacanın en harika parcalarından birisidr.
(bkz: Nazım Hikmet Ran)'ın çok genç yaşlarda yazdığı ve (bkz: Cem Karaca) gibi büyük bir üstadın ise olağanüstü güzellikte yorumladığı şiirdir.
Aşkın o kör gözü açılıp da gördüğünde, herkesten farklı sanılan sevgilinin ne olduğunu, çok güzel anlatan şiir.
nazım hikmet' in güzel şiirlerinden biridir. cem karaca tarafından bestesi yapılmıştır, dinlenesidir.
bir nazım şiiridir ve cem karaca tarafından bestelenmiştir. şiirin ruhu ile beste birbirlerine tamamen zıttırlar, şiirde bahsi geçen olayda şair olaya üst bir boyuttan bakıp diğer kişiyi en naif bir şekilde aşağılarken kendisini olabildiğince yüceltmektedir oysa bestenin ruhu tam aksi istikamette bir arabesk ruh taşımaktadır. güzel midir derseniz beste elbette çok güzeldir ama bence durum da budur. bir gün şiirin ruhuna uygun bir bestecinin bestelemesini beklemekteyim.
Gönlümle bas basa düsündüm demin;
Artik bir sihirsiz nefes gibisin.
Simdi tâ içinde bombos kalbimin
Akisleri sönen bir ses gibisin.

Mâziye karisip sevda yeminim,
Bir anda unuttum seni, eminim
Kalbimde kalbine yok bile kinim
Bence artik sen de herkes gibisin.

Gözlerim gözünde aski seçmiyor
Onlardan kalbime sevda geçmiyor
Ben yordum ruhumu biraz da sen yor
Çünkü bence simdi herkes gibisin

Yolunu beklerken daha dün gece
Kaçiyorum bugün senden gizlice
Kalbime baktim da iste iyice
Anladim ki sen de herkes gibisin

Büsbütün unuttum seni eminim
Maziye karisti simdi yeminim
Kalbimde senin için yok bile kinim
Bence sen de simdi herkes gibisin

Nazim Hikmet
(bkz: bence sen de herkes gibisin)
farklı gördüğünüz bir insanın, zamanla gerçek yüzünün ortaya çıkması durumunda, farklı gördüğünüz bir insana artık onu farklı görmediğinizi anlatan cümle. kurtlar vadisi'nde ki kazım söylerse bu farklılık olayını şöyle olur,

-bence şende şimdi herkeş gibişin
üstadın kibraca (bkz: ybsg) anlamı yüklediği şiir.
bir zamanlar herkes gibi olan ama sonra caninizdan can yaptiginiz,gordugunuzde kalbiminizin ritmini kulaklarinda hissettiginiz kisinin tekrar herkes gibi olma durumu..
ne guzel bir siirdir..
aşkın gözü kördür. bu geçici körlük geçince ilk farkedilen acı gerçeğin, anlam bulduğu söz dizesidir.
biz ona kısaca şöyle diyoruz;

(bkz: herkes gibisin)
sen de herkes gibiymişsin. yuzune bakıpta ruhlarını çözemediğim sokaktan geçen herhangi biri. sihrini verdiğim nefesin gözlerinin içine kattığım ışık değmezmiş. değmezmiş onca şeye sevgim. bir anda unuttum seni eminim. yeminlerin, yeminlerim onca yalandan biriymiş sadece. ruhumun derinlerine attığım birisin. sana duyacak kalmadı kinim çünkü ben benim kalbimle oynayan bir zavallıya asla kin duymam sadece acırdım ve sana sadece acıdım. sende artık herkes gibisin sırttan yenen bıçak paslı bir makas ve anlamsız bir resim.
ne kadar doğruysa o kadar acı olandır. bazısını farklı zannedersin. bir kıpırdama olur içinde. buldum gibilerinden. ama sonra anlarsın ki o da herkes gibi dediğin kişiliğe, çevreye, mantığa sahip. sonra şu cümleyi kurarsın. sevdiğini tanıdıkça nefret etmen muhtemeldir.
28 nisan salı günü binbir gece adlı dizi de kıraç tarafından şarkısı mükemmel yorumlanan nazım hikmet şiiridir. cem karaca besteleyerek dinleyici ye sunmuştur.

not : cem karaca yorumu şiddetle tavsiye edilir.
bir zamanlar değer verilen insana söylenecek en can alıcı sözdür. kaldı ki karşınızdaki aşk adıyla yan yana koyduğunuzsa. *
cem karaca yorumuyla (bkz: adamın ağzına sıçan şarkılar)
Nazım Hikmet'in ünlü bir şiirinin içinde geçen bir cümle olduğu gibi, terk edilen kişinin terkeden kişiye söylediği bir cümlede olabilir.
anlayana güzel bir küfürdür.
unutmanın bildiğim en naif anlatılışı olan şiir.