bugün

Siyasi görüşü belli olmayan. Seçimlerde muhtemelen oyunu akp ye vericek olan insandır. Komunist ve solcu kavramlarının ne anlama geldiğini bilmez. Ayrıca birde komunisti dinsiz zannedenler vardı ki onlar ayrı bir inceleme alanıdır.
liberal solun da var olduğu bu zamanda, saçma olan durumdur. ama sol, asıl anlamıyla sosyalist- komünist düşünceleri barındırır.
(bkz: her solcuyu kürt sanmak)
bu komunist bu solcu bu atesit gibisinden yakıştırmalar yapıp o insanın düşüncesini hiçe sayan insanların yaptığı şeydir.
(bkz: aaa öyle değil miymiş) deyip şaşırılası olay.
bizim memlekette anarşistler dahi anarşistliklerini yeni tanıtabildiler millete, hoş komünistler de kurtuldu ya. sanıyorum komünistlerin solculardan ayırdedilip kurtarılması da bir çeyrek yüzyılı bulur.
zihniyet sorunudur. yanlış bir betimlemedir.
(bkz: her sakalliyi deden zannetmek)
(bkz: arap görünce zenciye bak diyen insan)
günümüzde sol düşmanı olan neredeyse herkesin düştüğü hata. her solcuyu komünist sanan bu arkadaşlar faşizm nasıl sağın en uç noktasıysa, komünizminde solun en uç, en radikal noktası olduğunun farkında değillerdir. herkesin komünist olamayacağının da farkında değillerdir. komünizm bir ideolojiyle birlikte bir hayat felsefinide beraberinde getirir. bu hayat felsefesinin uygulanabilitesi ise ancak bir ütopyadır. karl marx'ın düştüğü hata da budur kanımca. insanoğlu o kadar romantik değildir. sadece temel ihtiyaçlarının karşılandığı bir ortam yaratılırsa başka birşey istemeyecek kadar ulvi değildir. insanoğlu arzularına gem vuramaz ve istedikçe ister. bu ayıp birşey de değildir. tamamen insanoğlunun hamurunda olan bir şeydir ve doğaldır. elimden geldiğince sade cümlelerle benim anladığım komünizmi açıklamaya çalıştım. kendi cümlelerimi kullanmak istedim çünkü her sorduğunuzda ezberlediği kitapları özümsemeden sadece ezberindeki kelimeleri aktaran insanlardan olmak istemedim. ufak bir faydam olduysa ne mutlu bana.

(bkz: bana bu kalbin kadar temiz sayfayı ayırdığın için)
(bkz: her milliyetçiyi faşist sanmak)
dinine laf söyletmeyen insanları aşırı dincilikle damgalamak gibi bişeydir.
sağ da olsun sol da olsun karşıt görüşteki bireyleri savundukları ideolojinin en sert, en radikal unsurları olmakla itham etmek her zaman moda olmuştur. kendi fikrini savunacak niteliğe sahip olmayan bireyler hakaret etmek, yaftalamak için kullanırlar bu terimleri.

sağcı isen faşistsindir, solcu isen komunist. bu nitelemelerle uzaktan yakından ilgisi olmayan, düşüncesini belirli bir dogmanın içine hapsetmek istemeyen, idrakı açık insanlar için gerçekten de sinir bozucu bir durumdur bu.
(bkz: anarşizm)
(bkz: genç siviller ile 68 kuşağı benzerliği)