bugün

http://www.youtube.com/watch?v=zRarzNopcFg
evet hayır !!
Birisi için değil vatan için 16 nisan 2017' de Türk seçmeninin çoğunlukla kullanacağı oydur.

Bırak beyaz temiz kalsın.
ölümüne hayır.tek adamliga hayır.
görsel
ülkemiz ve yarınlar için vereğimiz tepkinin duruşun karşılığıdır.
Kabullenmeme isteği.
2012 şili li yönetmen pablo larrain e ait amores peros filminin unutulmaz usta aktörü gael garcia bernal in başrolünde oynadığı 1988 general pinochet in başkanlık seçimi dönemi hayır kampanyasının yürütülmesini üstlenen bir reklam uzmanının yaşadıklarını konu alan oldukça etkileyici cannes ödüllü filmdir.

bazı şeylerin değişmesi bazı şeylerin hiç değişmemesi yönünde oldukça düşündürücü bir filmdir.
hayır, yüzbin kere hayır,
inanmıyorum sana!

diye devam eden barış manço şarkısıdır. dinleyin dinlettirin efenim. hayır!
Alın bu ikisini.
Anlam olarak olumsuz görünse de şu an dilimizde yer alan en olumlu kelime.
wolfgang borchert nedir, ne zaman kullanılmalıdır, kullanılmazsa neler olur sorularına aşağıdaki şiiriyle en güzel cevabı vermiştir. Israrla kullanınız, kullanmayanları uyarınız. Lakin tünelden önce son çıkıştayız...

sen. makine başındaki adam ve atölyedeki. sana yarın su boruları ve vanalar yerine
çelik miğferler ve makineli tüfekler yapmanı emrederlerse, yapılacak bir tek şey var:
hayır de!...

sen. tezgahı ardındaki kız ve bürodaki kız. sana yarın bomba doldurmanı ve keskin
nişancı tüfekler için hedef dürbünleri monte etmeni emrederlerse,
yapacağın bir tek şey var:
hayır de!...

sen. fabrika sahibi. sana yarın pudra ve kakao yerine barut satmanı emrederlerse,
hayır de!...

sen. laboratuardaki araştırmacı. sana yarın eski yaşama karşı yeni bir ölüm icat
etmeni emrederlerse, yapacağın bir tek şey var:
hayır de!...

sen. odasındaki ozan. sana yarın aşk şarkıları yerine nefret şarkıları söylemeni emrederlerse,
hayır de!...

sen. hastası başındaki doktor. sana yarın savaşa adam yazmanı emrederlerse,
hayır de!...

sen. kürsüdeki din adamı. sana yarın savaşa dair kutsal sözler söylemeni emrederlerse,
hayır de!...

sen. vapurdaki kaptan. sana yarın buğday yerine top ve tank taşımanı emrederlerse,
hayır de!...

sen. havaalanındaki pilot. sana yarın kentler üzerine bomba ve fosfor yağdırmanı emrederlerse,
hayır de!...

sen. dikiş masası başındaki terzi. sana yarın üniformalar dikmeni emrederlerse, yapacağın bir tek şey var:
hayır de!...

sen. cübbesi içindeki yargıç. sana yarın savaş mahkemesine gitmeni emrederlerse, yapacağın bir tek şey var:
hayır de!...

sen. istasyondaki adam. sana yarın cephane treni ve kıt'a nakli için kalkış sinyali vermeni emrederlerse,
hayır de!...

sen. kentin varoşlarındaki adam. sana yarın gelir de siper kazmanı emrederlerse, yapacağın bir tek şey var:
hayır de!...

sen. normandiya'daki ana ve ukranya'daki, sen frisko ve londra'daki ana. sen hoangho ve missisippi' deki
ve hamburg ve kore ve oslo'daki ana., bütün toprak parçaları üzerindeki analar, dünyadaki analar, sizden
yarın yeni kırgınlar için hemşireler ve çocuklar doğurmanızı isterlerse, dünyadaki analar, yapacağınız bir tek şey var:
hayır deyin!... analar, hayır deyin!...

çünkü eğer hayır demezseniz, eğer hayır demezseniz analar, sonra, sonra:

gürültülü vapur dumanlarıyla yüklü liman kentlerinde büyük gemiler inildiye inildiye sessizleşecek, dev mamut
kadavraları gibi su üstünde ölgün ve hantal, su yosunu, deniz bitkileri ve midye kabuklarıyla kaplı, önceleri
öyle ipildeyip çınlayan gövdesi mezarlık ve çürümüş balık kokusuyla yüklü, yıpranmış, hasta ve ölü gövdesi
rıhtım duvarlarına karşı, ölü ve yalnız rıhtım duvarlarına karşı yalpalanacak.

tramvaylar beyinsiz, ışıltısız, cam gözlü kafesler gibi yamru yumru olacak. çürümüş hangarların arkasında, büyük
çukurlar açılmış yitik caddelerde raylar öylece duracak.

çamur grisi, pelteleşmiş, kurşuni bir sessizlik dönenecek ortalığı, her şeyi unutarak, büyüyecek okullarda ve üniversitelerde
ve tiyatro salonlarında büyüyecek, stadyumlarda ve çocuk parklarında, korkunç ve hırslı kesintisiz bir sessizlik büyüyecek.

güneşli taze bağlar yıkık yamaçlarda çürüyecek, kuraklaşan toprakta kuruyacak, pirinç ve patates ekilmeyen tarlalarda
donacak ve sığırlar katılaşmış bacaklarını devrilmiş iskemleler gibi dikecek gökyüzüne.

enstitülerde büyük doktorların dahi buluşları asitlenecek, çürüyüp, mantarsı küfle kaplanacak.

mutfaklarda, hücre odalarda ve kilerlerde, soğuk hava depolarında ve ambarlarda son torba un, son kase çilek, kabak
ve diğerleri bozulup gidecek, ekmek ters çevrilmiş masaların altında, parça parça olmuş tabakların üstünde yemyeşil kesilecek,
ortalığa yayılan yağ arap sabunu gibi kokacak, tarlalarda buğday paslanmış karasabanların yanına düşüp kalacak, yok edilmiş
bir ordu gibi ve tüten tuğla bacalar, demirci ocakları ve yıkık fabrika bacaları sonsuz çimle kaplanarak ufalanacak, ufalanacak,
ufalanacak.

sonra son insan dökülüp parçalanmış barsaklarıyla ve kirlenmiş ciğerleriyle zehir gibi kızaran güneşin altında yalnız ve yanıtsız
ve yalpalayan yıldızların altında bir yanılgı gibi ordan oraya dolaşacak, o kocaman beton yığınları, tenha kentlerin soğuk putları
ve gözden kaçması olanaksız toplu mezarlar arasında yalnız, son insan, kupkuru, delirmiş, allaha küfrederek, yakınarak o korkunç
soruyu soracak : neden? bu ses bozkır derinliğinde yiterek duyulmaz bir hale gelecek, yıkıntılar üzerinde esecek, çatlaklar
arasından akacak, bu ses, ibadethane enkazları içinde ve sığınaklara çarparak şaklayacak, kan birikintileri üzerine düşecek,
duyulmayacak, yanıtlanmayacak, son insan-hayvanın son hayvanca bağırışı.

tüm bunlar olacak, yarın, yarın belki, belki hemen bu gece, belki bu gece, eğer-eğer-eğer siz.
hayır demezseniz!...
görsel
Hayırda hayır vardır. Herkese hayırlı geceler.
Neden hayır diyorum

Mustafa Hoş - Gazeteci -Yazar

Harry G. Frankfurt “Gerçek Üzerine” kitabında “Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki çok sayıda eğitimli, vasıflı insan gerçeği saygı duymaya değer bir şey olarak görmüyor. Politikacılar ve halkla ilişkiler mensupları tipik olarak saçmalığın, yalanın ve diğer tür sahtekarlıkların, dolandırıcılığın en üretken mensupları…Gerçek olmadan yaşayamayız. Gerçeğe sadece nasıl iyi yaşayabileceğimizi anlamak için ihtiyaç duymayız, hayatta kalabilmek için de ona ihtiyacımız var. Ayrıca gerçek öyle kolayca gözardı edebileceğimiz bir şey de değil. Gerçeğe kayıtsız kalmak sadece ihmalkar bir düşüncesizlik değildir. Böylesi bir tutumun ölümcül sonuçları olduğu kısa zamanda anlaşılır. Gerçeğin bizim için ne denli önemli olduğunu anladığımız müddetçe, makul olarak, gerçeği istemek ve onu elde etmek çabasından uzak duramayız” der.

Erdoğan/AKP Türkiye’sinde ‘Yalan, gerçeği algılama biçimine hasar vermek icin tasarlanır.’ Sonra büyük yalanlar gerçek gibi sunulur..Bu da medya aracılığı ile yapılır. Objektiflik ve tarafsızlık adı altında biat gösterisi vardır. Biat ayinlerinde sadece gerçek kurban edilir.

Gerçeğin yeniden hayat bulması için mesleğim için “Hayır” diyorum

Bu sadece bir referandum degil... Bir memleket meselesi... Laik Cumhuriyet’in varlığı meselesi. Ülkeyi tek bir adama teslim edip etmeme kararı. Bu kararı verirken aklınızda bulunsun. Bugünkü Tayyip Erdogan “Ne istediniz de vermedik” “Sor bakalım bir emri var mı?” diyen Tayyip Erdogan’ı Fetulahçılıktan hapse atar. Bugünkü Erdogan “Terör devleti israil, terör estiriyor. Zalimler için yasasin cehennem” diyen Erdogan’ı hapise atar. Bugünkü Erdogan “imralı’ya Oslo’ya ben gönderdim. Sıkıntısı olan bana söylesin” diyen Erdogan’i PKK’dan hapse atar. Avrasyaci Erdogan, BOP Eş Başkanı Erdoğan’ı hapse atar. Bugünkü Erdogan “Gerekirse papaz elbisesi giyerim” diyen Erdogan’ı hapse atar. Bugünkü Erdoğan “Milliyetçiliği ayaklar altına alıyorum” diyen Erdoğan’ı “hain” diye hapse atar.

Bunun için “Hayır” diyorum

Çocuklara tecavüz edilirken susanlara

Çocuklar diri diri yanarken seyredenlere

Etnik ve mezhepsel ayrımcılara

Yasama, yürütme ve yargının tek bir adamım emrinde olmasına

Hakikat peşinde koşan gazetecileri hapse atanlara

7 yaşında çocukla evlenilir diyen pedofili savunucularını baştacı edenlere

Laik Cumhuriyet’i yıkmak isteyenlere

Rejimi sadece bir adamın varlığı için değiştirmek isteyenlere

Kendisinden olmayan herkesi terörist ilan edenlere

Çimentoyu ağaçtan daha çok sevenlere

Rıza’yı, Mehmet Cengiz’i Ali ismail’den daha kucaklayanlara

“Türkiye’yi bir şirket yönetir gibi yönetmek istiyorum” anlayışına

Önce suçlu yarat sonra delil uydur düzenine

Gizli tanık açık iftira hukukuna

Her kötülüğün kolayca kandırmasına

Kurgunun, yalanın hayata egemen olmasına

“HAYIR” diyorum
görsel
Ilelebet hayır.
hayırda Hayır vardır.
görsel

Hayır!
http://www.youtube.com/watch?v=5IVbt-2-29M

gençler yapmış valla.
Gördüğüm en güzel kelime olur.
Dunya üzerinde insanlar hayir ve bilmiyorum kelimesini kullanmayı ogrense her şey cok guzel olur.
(bkz: yeni sistemin reisimize bir kumpas olduğu gerçeği)

(bkz: cumhurbaşkanı bu kadar çok işi nasıl yapacak)

erdoğan aşkına #hayır.
(bkz: başbakanımız çok sevdiğimiz için hayır diyoruz)

binali aşkına #hayır.
Milletin amına koyulmaması için. Ve bu milletin bir mensubu olduğum için
#hayır.
Hayırlı günler ey sözlük !
görsel