bugün

en az olduğu ülkeler genelde gerçekten büyük ve üretim yapan ülkeler oluyor; abd, çin ve almanya gibi.

büyük devlet nasıl olunur? diye düşünenlere en kısa bu cevap verilebilir yani halkı için hayat pahalılığı diğer ülkelere kıyasla düşük olan devletler büyüktür gözümde.
günümüzde bunun farkına 15 yaşında ki bir çocuk bile farkına varmak ve düşünmektedir. durumun vahimliğini anlatmaya gerek yok.
Katbe kattır.
Ekonomi gerçekten çok önemli ve akp'nin ekonomi politakaları inanılmaz kötü. Hiçbir şey bilmeyen insanları sırf akraba diye en üst makamlara getirdiler olmaz böyle.
Avrupa'nın en ucuz ülkesi seçilmişiz geçenlerde euro ile alışa baktığımızda. Yani avrupalı, para birimleri ile bizim 1 tane alabileceğimiz şeyden 7 tane alabiliyorlar.
Ekonomide çok ciddi iyileştirmelerin yapılması çok ciddi adımların atılması gerek. Ama vatanı milleti düşünen yok ki.
hayat pahali degil biz fakiriz arkadaslar.

murat boza kiymanin kilosu 60 lira desen o kadar ucuzladi mi der.

bize sorsan gider 250 gr kiyma aliriz kilosu 60 lira diye gunlerce soyleniriz.sanki bir kilo aldik 60 lira verdik.
alamadigimiz bir kilo kiyma icin bile gunlerce goygoy yapariz aglariz.
cebimizden 60 lira cikmis gibi aglariz.
halbuki 250 gr aldik.
ne kadar cingeneyiz.

mesela gulben ergene 1.25kurus versen ekmek aldiramazsin.
gider kinoa alir avokado alir.
kadinin ekmekten de fiyatindan da haberi yoktur.
cunku ekmek fakir yiyecegidir.
giderek kat be kat artarak içinden çıkılamaz bir hal almaktadır.
kahve disarida pahali arkadasim evine davet et evde icin.
akp iktidarın, hiç olmadığı kadar artan ve doruğa çıkan şeydir.

sanırsam cumhuriyet tarihinde bu kadar yüksek bir hayat pahalılığı görülmemiştir.
Fanatiklerin farkına varmak istemediği olay. Venezuela gibi yakında 4 banknot paraya yarım kilo peynir falan alınca "noluyor ya?" Demesinler de.
Maaşımın yarisini ev kirasına veriyorum. Ek iş mi yapsam ne derken, ne yapabileceğimi bulamam sorunsaliyla kalan 3 gr enerjim de tükendi.
Yakında birbirimize para yerine çakıl taşı, deniz kabuğu falan vericez bu gidişle.
2018de yurt dışından gelen paraların da kesilmesiyle patlayan hayat pahalılığı, türkiyenin üzerinden tır gibi geçmektedir.
6 tlden aşağı süt bulamıyorum, birkaç yıl önce 2.25e alabiliyordum.
4-5 yıl önce büyük bir gümüş küpeyi 25 tlye aldığımı bilirim. :(
hayat pahalı değil, siz fakirleştiniz.

halkı fakirleştirmenin yöntemi ve mekanizması nedir, nasıl yapılır tayyib abiniz anlatsın.
normalde 1 yıldır et yemedim diyen insan için nasıl olur derdim. kahvaltılık 3,4 çeşit peynir alırdım. tutumsuz bir insandım şimdi markete gidince şok oluyorum her gittiğimde şok oluyorum. 2 şey alıyorum 50 tl tutuyor ne aldım diyorum.

özeti almanya amerika çin bizi gısganıyo yenim.
görsel
görsel
türkiye'de ve en çok istanbul'da olandır.
Simit ve ekmek zaten aynı fiyatla satılıyor yazar bey.
Asosyalliğin gelişi ve de değerlenmesi is loading ...
son 1 yıldır ciddi ciddi yaşadığımız, her gün şahit olduğumuz şey.
ölmenin bedava olduğu yurdumda hayat giderek pahalanıyor.
mezar fiyatlarında bile yüksek artış var.

her şeyi geç, ölmek bile pahalı artık.
hayat pahalı değil, sudan ucuz. pahalı olan para, yeterince alamıyor, akşam eve elimiz boş dönüyoruz.
hayat pahalılığı her geçen gün daha pahalı olmaktadır.
2023’ü bekleyin. Reis, lozan bittince uçuracak ülkeyi. Madenleri çıkaracağız, süper ötesi ülkemiz olacak. Varyemez gibi altın dolu kasalarımıza girip, içinde yüzeceğiz.