bugün

Genellikle soruda havuzu dolduran ve boşaltan musluklar arttıkça ve şerefsizin birisi gıcıklığına saat başı birini açıp diğerini kapatınca daha da zor hale gelen bu problemleri çözmeyi başarırdım ama uzun zaman aldıkları için her karşılaştığımda söverdim. Tabi bir de bunların kankaları var:

(bkz: işçi problemleri)
problemi çözerken havuzda boğulmak.
güzel şarkıdır.
http://www.youtube.com/watch?v=U4XdzUZMOAc
ters mantıkla çözülmesi gereken problemlerdir. bir musluk havuzun tamamını 3 saatte boşaltıyor diyorsa hemen denklemimize x/3 yazmamız gerek. denklemde her şeyi yerli yerine oturtunca, dört işlem bilgisi ile kolayca çözülür.
görsel
yani ne bileyim, benim gibi zengin, cebinde para dolu olan insanların problemidir ve sık sık yaşarım bu problemi.
hayır bu villaların havuzlarını baştan yapsalar böle bi sorun kalmayacak, ama gel gör ki havuz sonradan eklenecekse sıkıntı oluyor efendim.
yok şuraya yapalım havuzu yok buraya...
zenginlik çok zor efendim çok zor. hep problem hep problem.
(bkz: fakir olmanın faydaları)
bir cem yılmaz espirisidir:
tatile çıkmış bir çekirdek aile... anne havuzun kenarında manasızca suya bakan oğluna seslenir:
-havuza girseme oğlum!?
-hayır anne, problem çıkabilir.
bir insanın havuzla ne problemi olabilir ki?
güzel şarkıdır.
cebirin bir çok problemi gibi, özü orantı eşlemesine dayanır.
görsel
aslında çözülmesi kolay problemdir. 2 formülü vardır, musluğun havuzun dibinde ve ortasında olmasına bağlı uygulanır. zorluk açısından baktığımızda sayı problemleri daha komplike düşünmeyi gerektirir. hani belirleyici ve eleyici problem soruları aslında sayı problemlerinden gelir.
Girdim yüzemiyorum.
bir havuzu insana niye problem ederler anlamak zordur. evet.
kimliği belirsiz birkaç musluk tarafından farklı zaman sürelerince doldurulup sonra amaçsızca yine farklı zaman sürelerince boşaltılan su israfı, buda yetmiyormuş gibi bide bunu hesaplamamızı istenen matematik problemleri.bu problemler yüzünden birçok kişide havuz fobisi oluştu havuza girmeye korkar oldu insan lan giriyorum ama ya boşalırsa cinsinden kuşkuyla yaklaşmamıza neden olan problemlerdir.
Bir havuz 5 saatte dolup 7 saatte boşalıyor. 8 saatte dolan bir havuz kaç saatte boşalır. Havuzun içinde hacmi 3 m3 olan bir atın varlığı hesapta olursa ne kadar sürede dolar. Evet.
öğrenim hayatım boyunca, o amk havuzu boşaltan musluğu açan yavşağa küfür ettim.
Asla bir karışım, faiz gibi güzel gelmedi gözüme.
https://www.youtube.com/watch?v=8NEJanJoKSE

eskilerden bir nil karaibrahimgil şarkısı..
Uygulamalı eğitim bu değil asdfghjklx.
tesisatçı olmadığınız sürece ilerde işe yaramayacak problemler.
En zor problem çeşididir. Diğeri için;
(bkz: faiz problemleri)
Havuz sahibinin problemi bizi ilgilendirmez.
Öğrencilerde kronik hale gelmiş baş belası durum. Koy bir su pompası ne uğraştırıyorsun çocukları.
Eğitim hayatı boyunca, sözelci bir öğrenci için, allah' ın belası, lanet olası, ateşlere düşesi, kurşunlara gelesi problemlerdir.
Kim icat ettiyse, taaa...!
Tamam. Sakinim!