bugün

Çok yapıyorduk bir bu kaldı zaten koskoca ramazanda.
Bişey derdimde çifte günaha girmek istemiyorum.
"De ki :

"Yarattığı şeylerin kötülüğünden, karanlığı çöktüğü zaman gecenin kötülüğünden, düğümlere üfleyenlerin kötülüğünden, haset ettiği zaman hasetçinin kötülüğünden, sabah aydınlığının Rabbine sığınırım." Âmin

Felâk süresi
haset insanın en belirgin özelliği, yandan yandan ve alttan alttan bakmasıdır. işte çok güçlü bir hasetlik itemi.
görsel
görsel
görsel
hiçbir şeyde değil ama sevişme konusunda benden bi tık önde olan her insanı aşırı çekemiyorum.

tanım: daha iyiye olan tahammülsüzlük.
beni ara sıra yoklayan ama kurtulmak istediğim lanet duygu. birileriyle kıyaslanarak büyüdüyseniz bunun pençesine yakalanmanız zor değil.
Ne karşıdakine, nede kişiye yararı olan zararlı duygu.

Aşırısı zayıflatır...
https://youtu.be/Vhdss96-Q2M
görsel
"iyiliğe, güzelliğe tahammül edememe, başkasının mutluluğuna dayanamama halidir. Duygusal olgunlaşma kapsamında bakıldığında şükran duygusunun en olgunlaşmamış ilkel boyutudur.
Gelişim gerçekleşirse haset, açgözlülüğe dönüşür. Bir başkasının mutluluğunu elinden alma anlamına gelir. Çocukların birbirlerinin oyuncaklarını alması buna örnek gösterilebilir.
Olgunlaşma sayesinde bir üst düzey kıskançlık olur. Yani bir başkasından olan şeyin sende de olması için yakınma hali.
Tüm bunların üstünde, olgun bir insan şükran duygusunu yaşayabilir. Şükran haset duygusunun olgunlaşmış halidir. Dünyada Bir güzellik görünce içinde mutluluk, coşku yaşama halidir..."
Not: Tahir Özakkaş'ın gerçekleştirdiği eğitimden alıntıdır.
ne yazık ki milletimizi de pençesine almış kötü bir huydur. trafikte yanınızdan geçen son model lüks arabanın sahibine haset edilir, yakışıklı veya güzel bir ünlüye haset edilir, son model telefonu yurt dışından ucuza kapatan iş arkadaşına haset edilir, yavuklusu güzel olana haset edilir, zengin olan komşuya 24 saat haset edilir...
Kleinyen psikanalizde kıskançlıktan farklı anılır. Kıskançlık 3 arasında olur. Bebek, Meme ve bir öteki vardır kıskançlıkta.
Haset ise sadece bebek ve nesnenin olduğu bir durumda ortaya çıkar. infant henüz ötekinin farkında değildir.

haset, bebeğin iyi memeyi sömürme, sınırsız kaynağı boşaltma istencinde ortaya çıkar. Bebek iyi olan şeyden sınırsız olarak yararlanamayacağı için ( emmeyi bırakacağı ) kaynağı parçalamak ister. Bebeğin memeyi ısırışı da bu hasetten gelmektedir.
"Yürümesini bilmeyenler, koşanlara kızarlar"

Cemil Meriç
küçükken kaset'le karıştırdığım kelimedir, ne alaka bilmiyorum ~~
Yoksul bir Rus köylüsü, inek satın alan daha varlıklı komşusunu kıskanmış ve Allah’a yalvarmış. ‘Bana yardım et Allah’ım.’

Allah, ‘Yardım edeyim. Senin için ne yapabilirim’ demiş.

Rus köylüsü şunu istemiş:

‘Komşumun ineğini öldür.’”
Kıskançlık, çekememezlik, günü.
7 ölümcül günahtan biridir.ama zevk vermez zevk vermediği halde günah olan nadir hislerdendir.
kıskançlığın ahlaksız ve olumsuz olan bir üst aşaması. kıskançlık "onda şu var ne güzel keşke bende de olsa" derken haset "keşke onda da olmasa" der. kıskançlık yapıcı değil yıkıcı olduğu zaman ona kıskançlık denemez artık o haset olmuştur.
oruspu çocukluğunun bir alt versiyonu.
son güncellemeler ile eşitte sayılabilir.
kendisini tam olarak karşılayan hiç bir kelime yoktur.
kıskançlık, çekememezlik, düşmanlık, kin, nazar gibi bir çok olguyu içerir.
haset insanlara hasıt denir. (tdk da yok, yöresel olabilir.)

kendisinde olmayan ve asla olamayacak olan bir şeyi karşı tarafta gördüğünde kudurur. içi içini yer, gece yatamaz, gözlerinden Alev fışkırır adeta. kibir sahibi insanlarda yaygındır.
Hazret-i Zekeriya Allahü teâlânın şöyle buyurduğunu haber veriyor:

(Haset eden kimse, nimetime düşman olan, kazâma kızan, kullarım arasındaki taksimatıma razı olmayan biridir.)

http://www.dinimizislam.com/detay.asp?Aid=1232
insan ruhunda var olan tabii bir duygu olup, yaratılış ile beraber kendini göstermiştir.
kıskançlıkla benzerlik gösteren duygular silsilesi... ya da öyle birşey. haset insandan uzak dur der annem hep.