bugün

bilinen bir şeyi hatırlatmak için de kullanılan kelime.
Bir oruç aruoba eseri. Der ki içinde bir yerlerde;

‘Kendi olarak, sana gelen
sana gereksinimi olmadan, seni isteyen
sensiz de olabilecekken, senin ile olmayı seçen
kendi olmasını, seninle olmaya bağlayan
O, işte...‘

Biraz geç oldu tanışmamız kitapla ama olsun güç olmasın.
sen beni deli gibi sevmiştin?
illi ulusum ilin kanı?
Kaganlı ulusum kaganın kanı?

Bilge Kağan yazıtları.
Bazı insanların kurdukları cümlelerde, sık sık kullandığı kelime.

Bu şekilde cümle içinde sürekli kullanınca o kadar itici oluyorsun ki, tam "hani" dedi derken "ışte burda!" diye çıkışıp birden yüzüne tükürmek istiyorum.
Blu Tv'nin (bkz: 7Yüz) dizi projesinde neredeyse her bölümde görülen Oruç Aruoba kitabı.
Herşey güzel olacaktı?
hani uludağ sözlük yazarlarına reklam çilesi yaşatmayacaktı ve hani uludağ sözlük'ün en çok ziyaretçisi üye olmayanlardan geldiğinden üye olmayanlardan gelen reklam gelirleri yetiyordu. Hani zall? hani?
görsel
Hani baktikca bakasin geliyordu?
Hani sevmeye devam edicektin?
Hani asla birakmayacaktin?
hani o saçlarına taç yaptığım çiçekler.
sürekli yani hani diyen fizik hocamı hatırlatır.
(bkz: sürekli hani diyen itici tipler)
kelime dağarcığı oldukça zayıf ve cümle kurabilme yetisi düşük olan kişilerin sıklıkla kullandığı kelime. kendilerini ifade edemedikçe araya "hani" serpiştirirler...
müziği için Melih kibar'a, sözü için çiğdem talu'ya seslendirdikleri için erol evgin'e ve yaşar'a teşekkür ederek, nakaratıyla aklımda kalan şarkıdır.

(bkz: işte öyle bir şey)

seni düşündüm dün akşam yine
sonsuz bir umut, doldu içime
bir de kendimi düşündüm sonra
bir garip duygu çöktü omzuma

hani ıssız bir yoldan geçerken
hani bir korku duyar da insan
hani bir şarkı söyler içinden
işte öyle bir şey

hani eski bir resme bakarken
hani yılları sayar da insan
hani gözleri dolar ya birden
işte öyle bir şey

seni düşündüm dün akşam yine,
sonsuz bir huzur doldu kalbime
bir de kendimi düşündüm sonra
bir garip duygu çöktü omzuma

hani yıldızlar yanıp sönerken
hani bir yıldız kayar ve insan
hani bir telaş duyar ya birden
işte öyle bir şey

hani bir yağmur yağar da bazen
hani gök gürler ya arkasından
hani şimşekler çakar peşinden
işte öyle bir şey...
hani, dön desem dönecektin,
hani öl desem ölecektin,
mektuplar yazacaktın bana,
yaşamak vız gelecekti hani.
(bkz: sinan özen)
biz insanların bazı durumlarda gereksiz yere kullandığı kelimedir.

-başım ağrıyor, uyku ilacı bulabilsem uyucam.
--ehöm doğal olarak uyumayı denesen hani?

benim tespitime göre bu şekilde kullanılan "hani"ler dilimize amerikan dizi ve filmlerinden girmiştir.

-How are you "honey" ? gibi.
10-11 eylül gecesi ilçe merkezine saldırı düzenlemek isteyen 3 pkklının cehennemin dibine gönderildiği diyarbakır ilçesi.
Sözlerinin Aysel Gürel'in yazdığı müziğini Recep Aktuğ'un yaptığı 1980 yılında çıkmış olan "Sevgilerimle" albümünde yer alan Sezen Aksu şarkısıdır.
Her nedense çok fazla popüler olmamıştır ama bence Sezen Aksu'nun en güçlü şarkılarından biridir. Herhalde denk geldiği 12 Eylül darbesinin bir yansıması olsa gerek.
Sezen Aksu bu şarkıyı 30 yıl önce söylemiş ama belli ki bir çok 3o yıl daha söyleyecektir.
Aysel Gürel'i de yalın olmasına rağmen bunca etkili şarkı sözü yazdığı için rahmetle anmak gerek.

HANi O DUYGU VAR YA
TERKEDEN SEVGiLiYi DÜŞÜNMEK ARA SIRA
HANi KOŞARSIN CAMLARA
BAKARSIN iNSANLARA DÜŞERSiN BiR BOŞLUĞA

BiR AN GÖREBiLMEK ONU
DEĞER TÜM YAŞAMANA
HANi SARILIRSIN ÇARESiZ ANILARA
nalan'ın müthiş seslendirdiği parçadır.

bu şarkıyla ilgili fikrim şu; şarkıcıyım diye geçinenlerin bu parça üzerinden sınanması gerek. nakaratını hakkıyla okuyamayan, bir daha banyoda duş alırken dahi şarkı söylemesin. bir petek dinçöz'ün, bir hülya avşar'ın, bir demet akalın'ın sınanmasını çok isterim açıkçası.
insanoğlunun büyük kısmının, ağzından çıkan her on kelimesinden biri. özellikle röportajlarda çok görülmektedir.
oruç aruoba'nın ustalığını konuşturduğu bir kitap.Benim nacizane fikrim oruç aruoba okunacaksa ile kitabıyla başlanmalı.
Birde "içimde bir yengeç var" dediği benlik kitapı. Ardından hani okunursa daha bir anlamlanıyor.

hani ;

"Hani, yana yana dibine varmış bir mumun içinde oluşan oyuğun çeperi bir noktasında çatlamış, eriyik madde dışarı akmış, fitili de açıkta kalıp tükenmişken, çatlağı akmış maddeyle doldurup tıkayarak bitkin fitili yeniden yakınca, ufacık, güçsüz, belli belirsiz; ama, pırıl pırıl, yoğun, direngen -altı canlı mavi; üstü parlak sarı- bir alev elde edersin ya - onun gibi işte."
sonu, soru çengelli dursa da cevap beklenmeyendir.

hani, yeşil giysen nasıl da severim. gözlerinin irisindeyim. hani diyorum bak hala hani diyorum. adınla başlıyorum, hani adımla başlasan.
dokuzuncu nesil yazar, üçüncü nesil petrol kralı. ruhu doğuştan böğürtgen.*
neco'nun şarkısı için olanı: http://www.youtube.com/watch?v=sU67JnNuqSA