bugün

islam dininin kul hakkına verdiği önemden yola çıkarsak; maddi-manevi üzerimizde hakkı geçmiş olan insanlardan helallik isteyerek, kul hakkı vebalinden kurtulmanın teminatıdır *...
(bkz: her boku ye kul hakkı yeme)
kötü bir şey mi olacak acaba hissi uyandıran söz öbeği.
özellikle hacca ve askere giderken helallik almak işlemi ile helal edilen eylem.
yazarın nikine tıklarken yanlışlıkla ıyyyyy iğrenç'e *tıkladıktan sonra söylenecek söz öbeği. * * *
(bkz: sözlük hakkını helal et)
bir de şöyle bir şey vardır;

(bkz: haram parayı helal ettirme çabası)
ibrahim tatıses şarkısı.
(bkz: hakkını helal et helal et usta)
güzel bir adettir, vicdan rahatlatan bir söz alış verişidir. fakat söylenecek yer vardır, söylenmeyecek yer vardır.

hastanede son günlerini, belkide son saatlerini geçiren birine ziyarete geldiğinizde, maşallah iyi görünüyosun, aman aman çok iyi gördüm seni deyip de, gitme vakti geldiğinde, "hakkını helal et" demeden evvel bir kez daha düşünmek gerekir. ümitten başka hiçbirşeyi kalmamış bir insana son darbeyi vurmuş olmayın zira.
çok başarılı bir zerrin özer şarkısı.
Kişinin hakkına geçme ihtimaline karşı kullanılan bir veda cümlesi...
Hakkını Helal Etme...
Kişilere karşı hep alışmışız hakkımızı helal etmeye. Ama ne kadar doğru kim bilir... Eğer birisi size maddi bir hasar verdiyse hakkınızı helal edin. Çünkü bu hasar karşılanabilir. Ancak manevi bir hasar vermişse helal etmeyin. Çünkü hem bu dünyada hem de öbür dünyada bunun telafisi yoktur.Mesela insanlara olan inancınızı zedeleyen biri bunu nasıl telafi edebilir ki? Ya da aşka, belki dostluğa...

Madem öyle herkes cezasını çekmeli. Siz de başkaları da. Başka ne gibi bir gücümüz var ki?

Hakkınızı helal etmeyin...
Hakkını helal et bana ölümü hatırlatan söz öbeği.. Birisi bana böyle deyince ulan acaba bu gün ölecek miyim diye soruyorum kendi kendime..
doğru kişiye doğru zamanda kısa ve öz olarak söylenirse bazuka etkisi yapar on boğaz düğümlenmesi gücündedir.
(bkz: helal olsun) *
basrolde, necla nazir'in yer aldigi yeni dönem samanyolu tv dizisi.
stv ekranlarında yeni başlayan ve çok güzel olan yeni dizinin adıdır.** *
earl"ün felsefesini çalan dizi.

http://img218.imageshack.us/img218/3159/earlop1.jpg
allah cezanızı versin dedirten dizi. harika bir konsept çalınıp bu kadar güzel bok edilebilirdi. hadi konsepti çaldın, din ile yoğurdun saçma salak bi stv programı haline getirdin diyelim. e peki başrol oyuncusunu bile jason lee'ye benzetmek için neden bu kadar kastın? randy kim olacak? mehmet ali erbil? my name is earl kiiiim sen kim?

yuh ulan, dehşet içerisindeyim.. trajikomik denilen kavram bu olsa gerek.

http://www.youtube.com/watch?v=gfprcPhfMrQ
bir taksiciye verdiginiz eksik yuz bin icin kullandiginizda cok duygusal bir anlam tasimasa da, veda zamanlari kullanildiginda olum olgusunu hatirlatmasi sebebiyle bir anda dibe vurmaniza neden olabilicek tumce.
- lan earl ananı alda git.artık o dizide bizim adamımız oynayacak
+ sen kimsin lan?
- my name is recep tayyip
+ yürü randy gidiyoruz aq
- hakkını helal et
helallik alırken söylememiz gereken vazgeçilmez sözdür. *
earl'ün yandan yemişinin oynadığı dizi.
şoka girdim izleyince... resmen my name is earl bu ya! yani tamam birşeyler yaratamıyorsunuz, ortaya yeni bir şeyler de çıkartamıyorsunuz da...böyle de yapılmaz ki ya! hayır bir de senaryoyu falan da geçtim... başroldeki kişinin earl'e benzerliği ne olucak???? bari o orjinal kalsaydı be kardeşim!
takriben 2-3 ay önce (#2623950) okumuştum. adrese girdim yarıldım yelere yattım. adamlarda ne yaratıcılık var öyle dedim bobiler'in takipçisi oldum. bugün lahmacun almak için gittiğim mekanda stv de vahşi hayat belgeseli izlerken gözüm altyazıya takıldı. karı kocanın arasını açan murat helallik istiyor falan diye birşey geçiyordu. işte o an gerçek olduğunu anladım dşünmeye başladım. bu ne yaman çelişkidir orasına hiç gelmiyorum.

bir samanyolu yetkilisi de çıkıp hakkını helal et my name is earl kopyası değildir desin ayakta alkışlayacağpım adamı. ne kadar inanırım orası ayrı tabi. jason lee'ye benzeyen adam bulacağınıza oturup orjinal bişeyler üretseydiniz daha makbule geçerdi demeden de edemiyorum.
cok istememe ragmen gucumun sonuna kadar izlemeye yetmedigi ilk bolumunde basrol kisisi karnindan bicaklanmis, kacarken camiiye girmis oradan evine gitmis, sabah uyanip disari cikmistir. bu esnada hicbir sekilde doktora gitmemistir bu adam. *