bugün

1.gerçekleşmesi beklenen bir şey olur olmaz duyulan sevinci ya da onama duygusunu belirten bir ünlemdir.

2.-hah biçiminde farsça bir ek olarak sözcüklere eklenerek"isteyen, ister" anlamında sözcük oluşturur: "bed-hah, hatır-hah, hayır-hah" gibi...

3. yinelenmesi halinde kahkaha sesidir: hah hah hah hah!!

4. başına "mu" gelirse alaycı, kötücül ve haşin gülüş efekti (bkz: tecavüzcü coşkun)sayılır: muhahhahhah!!
son zamanlarda kullandığım, kullanırken çok bilmiş bir tavır edindiğim ünlem. *
tanim: birgül oğuz'un 2012'de metisten cikan oyku kitabi.

bugunlerde (bugunler dedigim sizin bu entryi okudugunuz an) iyi oykuler okumak isteyenler icin "hah"i onermekteyim. ozellikle usluba hayran kalmamak elde degil. bir de su alintiya;

-alinti!-

yarabbim her neredeysen cik ortaya. soyle onlara beni fidel'le karistirmasinlar. ben uzlasmak nedir, biliyorum. sineye de cekerim, cay da demlerim. irmik kararir kazanda, ben bakarim. ara ars bir kasik da ben sallarim. ucuncu gunun bulasiklarini yikar, yedinci gunun tozunu alir, kirkinci gune sofra kurarim. fidel yapamaz. ben yaparim. (sf. 24)
-alinti!-

acikcasi ferit edgu'nun les'ini bitirir bitirmez elime aldigim hah, ferit edgu gibi carpmaz diyordum. carpmadi da, ama dikkatle okudugum, bir daha dondugum yerler oldu, imgelerini ve en cok da uslubunu -dilini- sevdim diyebilirim. okuyun derim, pisman olmayacaginizi dusunuyorum.
kullandığı dil ile fark yaratan yazar. yarattığı cümleleri o kadar güzelki insan hangisinin altını çizeceğini şaşırıyor. Zevkle
okunacak kitap.
birgül oğuz'un öykü kitabı.

Çünkü onlar ''annelerini erken, babalarını ölümlerine yakın seviyor''. Onlar en çok bunu biliyor. Babalarsa sevilmeye gelmiyor. Babalar bir kere sevildi mi hemen kısalıp ölüyor. Buna önce yas,sonra yasa deniyor.

ayrıca, çok hoşuma giden bir diyalog;

''Şükran teyze şekerlik nerede?''
''Evet canım,şekerlik.''
''Şükran teyze saçmalama.''
''Evet canım.''

'' Ama içimde gösterişi aşan bir şey var.Gerisi mi? Hah! Istırap,ah ve laf laf laf. ''

''dünya ah dünya, kötü işlenmiş bir günah dünya. ''