bugün

(bkz: armudun iyisini ayılar yer)
mantık şudur: kız güzeldir ve çevresindeki erkekler biraz kasar, teklif edemez. ama çirkin bir erkeğin kaybedecek hiçbir şeyi yoktur ve rahatça teklif eder. sonuçta güzel kıza teklif çok az geldiğinden gelen bu teklif ona cazip gelir. bu kadar çirkin birinin kendine olan güvenini beğenir ve kabul eder. böylece güzel kızın çirkin bir sevgilisi olur.
erkekler için çaaat diye ortadan ikiye yarılma sebebi.
neden sorusu yöneltildiğinde. "ben güzelim ya, yetmez mi" cevabı alınması muhtemeldir.

güzelliğe önem veren taraf erkeklerdir.

kız zaten güzeldir. insan kendinde olanı neden başka yerde arasın ki?
güzel kızlara 'o bana bakmaz' mantığıyla yanaşamayan kişilerin, sonrasında karşılaştıkları ve yıkıldıkları durum.*
Yüreği güzel olduktan sonra çirkin de olsa sevillir.
safsata.
çirkinim ve güzel bir sevgilim yok.

konu kilit.

hayırlı geceler cemaat-i müslümin.

edit: arkadaşlar pardon güzel bir kızmışım ama çirkin bir sevgilim yokmuş. karıştırdım. özür dilerim herkest
fiziksel görünüşü hoş olan hatunların,kendileri kadar hoş olmayan ,iç güzelliği olduğuna inandıkları beylerle beraber olması durumu.(bkz: davul bile dengiyle çalar anlayışı tarih oldu arkadaşlar)
armudun iyisini ayılar yer.
türk atasözü.
herşeyi dış görünüşe bağlamayan, erkekde yakışıklılığın dışında zeka, karizma , sadakat gibi şeylerde arayan kızların yaptığı seçimden doğan durumdur.
(bkz: ata bak jokeye bak) gibi salak laflara mağruz kalınan durum
mecnun ne demiş efenim: kadehe degil şaraba bakmak lazım.***
Kiminle sevgili olacaklarını size mi soracaklar? Afedersiniz ama bilgisayar başında bir tarafları yağlananlar, insanları eleştirmiyor mu nasıl uyuz oluyorum.
Kime göre neye göre tipsiz bu erkekler?

Siz o erkeğin sadece dış görünüşüne bakıyorsunuz. O kız ise onun içini görüyor.
Cüzdanını da görüyor olabilir emin olamadım asadjk.
(bkz: neye göre kime göre)
biz o güzel kızların hayır cevabı vereceğine şartlandırdığımız için kendimizi, gidip konuşmadığımız için o çirkin dediklerimizdeki özgüven sayesinde bu portre ortaya çıkıyor. salt sebep bu değil tabi.