bugün

"hayatın manâsının bilinmemesi ve hayattaki güvensizlik yeni meseleler ortaya çıkarıyor..."

salih mirzabeyoğlu - bütün fikrin gerekliliği, sf: 139
“isteseler canımı vereceğim çoğu insanı hayatımdan çıkardım. Çünkü yokluklarına üzülmek, yaptıklarına üzülmekten daha kolay...” Sabahattin Ali.
Anlatmak istediğini değil de anlamak istediğini anlayanlar için söylenen her söz fazladır.

T. S. Eliot.
hepimiz kendi dışımızdaki koşulların tutsağıyız.

(bkz: fernando pessoa)
Kafeste doğan kuşlar uçmayı hastalık sanır.

Özgürlüğü kısıtlanmış insanlar, kalıpların dışına çıkmaktan, sorgulamaktan korkar ve çekinirler..
Suçsuz insanlar üzerinde hakimiyet kurmak mümkün değildir.
Hükümetin tek gücü ise suçluları takip edip, onları cezalandırmaya yönelik olmalıdır. Eğer ortada yeterince suçlu yoksa, suçlular yaratılır. Bu amaçla yasalar hazırlanır ve o kadar çok şey suç olarak ilan edilir ki, masum insanların yasaları çiğnemeden yaşaması imkansız hale gelir. sonuç olarak hükümetler suçsuz insanlar üzerinde de hakimiyet kurma gerekliliğini kazanmış olurlar.
aslında birey haklarını ihlal etmek demek, onu kendi yargısının aksi yönde davranmaya zorlamak veya onun değerlerini kamulaştırmak demektir. Esas olarak bunu yapmanın yalnız bir yolu vardır: fiziksel zor kullanımı. insan haklarının iki olası ihlalcisi vardır; suçlular ve siyasi yönetim. / Ayn Rand
görsel
başkalarının rahatı için kendi zevklerimizden birazını olsun feda etmek soylu bir insan yüreğinin belirtisi sayılır ve böyle davranan insan zaten feda ettiği zevkten çok daha fazlasını bulur.

salih mirzabeyoğlu
Büyük beyinler mutluluk peşinde koşsaydı, insanlık hiçbir ilerleme sağlayamazdı. -Arthur Schopenhauer
görsel
"Aydın insan memeden uzak yaşayan insandır" der Nihat genç, evet.*
ne aşkınız aşka, ne hırslarınız hırsa, ne gamınız gama, ne neşeniz neşeye benziyor; dostlukta hodbin, kinde korkak ve fedakârlıkta gösterişçisiniz!

salih mirzabeyoğlu
Beni dünyaya getirenin günahını çekiyorum, ben bu acıyı kimseye çektirmeyeceğim. -Ebu'l-âla
fikrin olduğu her yerde şiddet, operatörün neşteri gibi bir nimet, olmadığı yerde de kaatilin bıçağı şeklinde bir afettir.

necip fazıl kısakürek
artık iyi olanların değil, iyi oynayanların dünyası burası. -william shakespeare
Verdiğiniz her değer, aldığınız bir yara olarak geri döner.
dünya bir yalan: sahiciden bir misal, bir hayâl, doğruya veya yanlışa, kendinden başlayarak bir mevzu, bir alet...
hakkı bulduran, yahud karartan bu delil...

deniz duruldu mu dalga yalandır; dalga denizdendir, denizdir, var biraz da sen oyalan'dır. dünya!

salih mirzabeyoğlu
Dik durmayı, su içmeyi, güneş kremi sürmeyi ve size bir yapana beş yapmayı unutmayın, hayırlı cumalar aşkom.
dünya cehennemin ta kendisidir ve insanların da bir kısmı zulüm gören ruhlar, öteki kısmı ise cehennemdeki şeytanlardır. -arthur schopenhauer
Herkes gökte yıldız arayan müneccimler gibi yaşar. Halbuki herkes yolunda açılan bir çukura düşecektir.
görsel
garibanlar asla, ya da neredeyse asla sormazlar, katlandıkları şeylerin nedenini niçinini. birbirlerinden nefret etmekle yetinirler, o kadar. -louis ferdinand celine
Senin de amına koyayım papatya
Bi "seviyor" sığdıramadın yapraklarına.
"sadakate her şeyden daha fazla değer ver." -Raymond Red Reddington.
Ayaklar baş olunca, osuruk ferman olur.