bugün

sözlükteki şu anki karmam.
bu başlıga en son 6 ay önce yazmışım ve şuan hala günah keçisiyim.

abi quen revanne kız diye karması 259, benim entrylerim sözlük tarihinin en iyileri ama karmam -75.

beni bu zamana kadar eksileyen herkesin amına koyayım.

yüzümüz gülmedi bizim.
bir şahin k filmi. çekimleri sırasında jandarmaya yakalandıkları değil, onun adı yok.
oglum türk lirasından hızlı iniyor karmam amk.

daha dün sokaktaki adam olmuştum bugün ne ara -68 günah keçisi oldum amk. neyse neyse. eksileyenin amk.
Joker isimli repçinin 2019 yılında yaptığı bir diss parçasıdır.
https://youtu.be/1Wk7kpV98wI
Sözlüğün bana yakıştırdığı rütbe.

Lan zall toprak hiç para eder mi ha!?
camiye ayakkabi ile giren hayvandır.
sütü besleyicidir...
Sözlüğün bana layık gördüğü mahlâs.

Ergen taifesi sağ olsun.

Varsın sözüm olsun gülücük merhamet olmasın.
karma olarak satanistleri mutlu eder ama benim gibi müslüman bir adama bunu yapmazsın tamam mı? üzüldüm. üzücü bir karma.
Herkesin bir günah keçisi vardır bugünkü günah keçisi olarak Nurullah'ı seçtim Yürü Nurullah gidiyoruz.
şu anki karmam ben miyim günah kwçiai tayfunn.
Kurtlar vadisinde tapınakçıların simgesiydi evet komplo teorileri üzerinden tanıma bayılıyoruz.
görsel
Şabat(sabbat) keçisi ile bir ilişkisi olduguna inanıyorum.
Şabat keçisi günümüzde satanik bir simge haline gelen, tanımı 1800'lü yıllarda eliphas levi'ye ait olan bir tasvirdir.
Vikipedi'ye göre Tapınak şovalyelerinin taptığı bu simgenin varlığı 1300'lere uzanıyor.
Anadoluda siyah oğlak'ların cin olabilirliğine olan inanç da yine zannımca çağlar öncesine ait bu tasvirle ilintili.
Yahudiler, günahlarından arınmak / günah çıkarmak / tövbe etmek için bir keçiyi uçurumdan aşağıya atarlar.

Günah keçisi terimi de bu olaydan doğmuştur.
Seri eksiseniz de gitse şu sikindirik karma.
Şahin abinin mütevazi bir filmidir, izlemekteyiz. Eğitim niteliği taşımaktadır.
kesilir .
görsel
tüm bunlar çok eskiden de vardı ama şekli biraz farklıydı...

toplumdaki herhangi bir sorun biraz kendini göstermeye, birilerinin canını yakmaya başladığında hemen bir "günah keçisi" bulunur, sonra da bu "keçi" büyük bir törenle kurban edilerek vicdanlar rahatlatılırdı. keçinin kanı toprağı suladığında her şeyin yoluna gireceği, sorunların biteceği, eski güzel günlerin geleceği düşünülürdü...

tabi ki bunların hiçbiri olmazdı, çünkü adı üstünde, seçilen "keçi" çoğunlukla durumdan habersiz ve tamamen ilgisiz olurdu. gariban bir keçinin "ölümü" tüm toplumları ilgilendiren ve çoğu zaman kendi ürünleri olan sorunları nasıl çözsün ki?

mesela orta çağ Avrupa'sında insanlar pek yıkanmazlardı. yıkanmakla ilgili o kadar tuhaf inanışlar ve korkular vardı ki, modern insanlar için bunlar "batıl inanç" bile sayılmayıp, doğrudan aptallık statüsüne girer. tabi pislik içinde yaşayan insanlar için başta veba olmak üzere her türlü hastalığa yakalanmak çok doğaldır. ancak o dönemde tıp bilimi de günah ve batıl sayılırdı, çünkü "kutsal" insan bedenine onu yaşatmak amacıyla da olsa dokunmak, cehennemde sonsuza dek yanmak demekti.

haliyle orta çağ Avrupa'sı tam bir cehennemdi, başta veba olmak üzere her tür hastalık soyluyu ziyafetinde, yoksulu kulübesinde öldürüyordu. insanlar yıkanmak ve ilaç geliştirmek yerine başlarına gelen yıkımlar için "günah keçisi" arıyorlardı. sonuç olarak cadı avcıları önlerine geleni tutuklayıp ağaçlara bağlayarak yakıyorlardı. çünkü ne de olsa veba gibi hastalıklar "kötü ruhlar" yüzünden ortaya çıkıyordu ve bunları davet eden herkes yok edilmeliydi...

ancak ne var ki yakılan tüm o "günah keçileri" salgınları durdurmadı, hatta hafifletmedi bile. ne zaman ki tıp bilimi ilerlemeye başladı, bu hastalıklar o zaman önlendi. çünkü bunların gerçek sebepleri bulunmaya ve onlarla savaşılmaya başlanmıştı. yani artık günah keçileri aramaya gerek yoktu, en azından o konuda...

bunları yazıyorum çünkü dünya farklı bir çağda olmasına, bugün sırf viral için uzaya araba bile gönderiyor olmamıza rağmen eski delilikleri yaşamaya devam ediyoruz. dünyanın çeşitli ülkelerinde görünüşte hiçbir problemi olmayan gencecik insanlar ellerine silah alıp okullar basabiliyorlar, hırsızlık yapabiliyorlar. kendilerini tıka basa uyuşturucu ile doldurup çalıntı arabalarla tam gaz duvarlara kamikaze dalışı yapıyorlar. daha oyun oynayacakları yaşta sokaklarda tanımadıkları insanlarla akla zarar maceralara atılıyorlar, sonu hemen her zaman facia ile biten maceralara...

küçücük çocuklar kendilerinden büyük silahlarla birbirlerini öldürmek için siperlere gönderiliyorlar. sokak köşelerinde dilendirilip, hamamböceklerinin bile yaşamadığı yerlerde en ağır işlerde çalıştırılıyorlar. bir lokma ekmek bulunamadığı için dünyanın dört bir tarafında daha yürümeyi öğrenmeden, daha gülümsemeyi bile öğrenmeden milyonlarla ifade edilen sayılarla ölüme terkediliyorlar. sıcak ve sevgi dolu bir ev bulamadıkları için, "anne-baba" dedikleri kişilerden akla zarar eziyetler gördükleri için kaçıp, soğuk sokak köşelerinde donarak ölüyorlar.

şimdi bize bir günah keçisi lazım...

bizi tüm ölen, öldüren, intihar eden, cinayet işleyen, hırsızlık yapan, kısacası dünyadayken cehennemi tadan o masum meleklerin yok edilişlerinin getirdiği vicdan azabından kurtaracak bir "günah keçisi" lazım...

tabi ki sorumlular "biz yetişkinler" değiliz!

onlar için her şeyi yapmadık mı?

onlar için silah ve savaş dolu bir dünya hazırlamadık mı?

para ve gücü her şeyin önünde tutup onları karanlıkta yalnız bırakmadık mı?

kendi anlık zevklerimizi ve ölümlülere has sonu gelmez açlıklarımızı doyurmak için onları gözümüz kapalı kıyma makinesinin ağzından içeri itmedik mi?

onları kendi başarılarımız için bozuk para gibi harcayıp, sonra da utanmadan istatistiklere bakıp kafa sallamadık mı?

başarısızlıklarımızın ve yenilgilerimizin acısını güzelce onlardan çıkarmadık mı?

daha ne yapabiliriz ki, elimizden gelen her şeyi yapıyoruz! tabi ki sorumlular "biz" değiliz!

hadi, eziyet gören tüm çocuklar için bir günah keçisi bulalım; ancak böyle timsah göz yaşlarımızı döküp, alçak vicdanlarımızı birazcık rahatlatabiliriz...
Eski Yahudi ayinlerinde kurtulmak için günahları bir keçiye yükleyerek uçurumdan aşağı atmaktan gelen kalıp.
Günah için armağan edilecek keçileriniz varsa evden aldırırım. pm'den ulaşın.
yeni karmam.
Keçiye yapılan başka bir haksızlıktır.

Hayvana yapmadığınızı bırakmadınız. Şeytan bile yaptınız. Yazıklar olsun.
Farklı bir Şahin K. filmi.

(bkz: yeminimi bozdum ulan)