bugün

-ne o osman yoksa uyuyor musun?
-aaaa şey patron yok uyur uyum bilgisayara bakmaktan gözlerim yoruldu da dinlendiriyordum malum çok çalışıyorum
-bak şimdi senin gibi bir eleman bu kadar çalıştırılır mı
-di mi ama patron
-bak sana bir iyilik yapayım sen şimdi eve git orda dinlendir gözlerini bir daha da bu iş yerine hiç gelme sana biz bir beden büyüğüz, kıymetini bilemedik madem başkaları bilsin
-???????
uykuya muhtaç insan palavrası...
(bkz: uyumuyorum gözlerimi dinlendiriyorum)
lise de sabahın köründe okula gitme dolayısıyla ilk derste uyuklarken daha yeni yeni aklı bazı şeylere ermeye başlamış ergen gencin hocaya lafkoyma girişimi.
en tatlı çocukluk yalanı. okuduğunu zannettiğin kitap elinden alınmasın diye uydurulan çocukluk savunması. *
ya açıkça ben uyuyacağım diyemeyenlerin kaçamak bir şekilde söylemeleridir. tam uyurlar seslenirsiniz kalkarlar ve "ben sizi dinliyorum canım siz devam edin derler birde"
külliyen yalan olan dinlendirme türü .

-hafız gol attık lan
- hıonnk golll
-olum uyuyomusun ya
-yok lan gözümü dinlendiriyorum
-at yalanı * inananı
sınava çalışmaya başlamadan önce yapılır bu. ve birkaç saat alabilir. * * *
arkadaşlar arasında bir sabahlama eylemi gerçekleştirilirken içlerinden birinin korkarak uyumak istiyorum diyememesinin sonucunda kurabilecek daha hafif ama aynı yola çıkan cümle.
koskoca bir yalandır uyku sersemliği ile söylenir. muhabbetin en koyu zamanında kafası öne arkaya istemdışı hareket eden bünyeye ''hadi artık sen yat'' gödediğinde ''uykum yok sadece gözlerimi dinlendiriyorum'' diye cevap alırsınız. hadi ordan yalancı.
türk insanının özelliklede türk erkeğinin en fazla söylediği yalandır.
tam manasıyla yalandır. gözler kaymıştır zaten uyku baloncukları süzüle süzüle gözüne konar. ama anlamadığım kabak gibi ortadadır gözlerini dinlendirmediğin, peki neden evet ya uyuyorum denmezki.
(bkz: göz tarikatı)
televizyon izlerken uyuyakalan babannedir o. yatsı namazını kılmak için ezanı beklerken televizyona bakmış ama uyuyakalmıştır. uyandırıp yatağına yatmasını söylediğinizde de bunu belirtmez ve gözlerini dinlendirdiğini söyler.
(bkz: uyudu)