bugün

gençken kıymetini bilemediğimi düşündüğüm güzel ada.
aah aahh, şimdi gidebilsem yine keşke.
bol rüzgarlı ada. neden rüzgar enerjisi sistemleri kurulmamaktır bilinmez. ben gittiğimde sonbahar olduğundan oldukça tenha ve kimsesiz görünmekteydi.
bugün itibariyle en az bir hafta elektrik verilememesi muhtemel olan zindan adası... lodos vurmuş geçirmiş...
Sonsuza kadar huzur içinde yaşanılabilecek olan muazzam ötesi bir ada.
Kırk sekiz yıl aradan sonra Türkiye'de Rum okulu açılmasına onay verilen yer.
küçük bir yer olan üzerinde büyük dolaplar dönen tatil adası diyeceğim ama askerden geçilmiyor, kime baksanız asker, asker eşi ve çocuğu, resmen askeri alan olup çıkmış, zaten adada tarım veya hayvancılık yapılmamakta her şey feribotla gelmektedir, rum okulu hadisesi ilginçtir fakat adadaki rumlar bunu bekleyerek yıllarca adadan gitmediler, adamların değil adada geçim kaynağı sadece kafalarını soktukları evleri vardır, bunlara maddi desteği yunanistan sağlamakta adamların adayı terk etmemesi için her ay düzenli para göndermektedirler.
(bkz: avlaka burnu)
Yillar önce tatile gittiğim ve mükemmel bulduğum yerdir.
doğasının güzelliği,havasının güzelliği,huzur veren atmosferi yanı sıra muhteşem denizinden bahsedilmemesi ni garip bulmuşumdur o kadar temiz ve o kadar berrak ki hakikaten suya kafayı sokup yüzdüğüz zaman kol kadar balıkların size eşlik ettiğini görüyorsunuz.
şarapları ve mavi bayraklı deniziyle meşhur yer. huzura, sakinliğe ihtiyacı olanlar için vazgeçilmez kaçış yeri.
Adada doğru dürüst üzüm bağı olmamasına rağmen, meşhur ada şarabı üretilen Türkiye'nin en büyük adası.
25 yaşında üstünyarış bir türk olmama rağmen şimdi haberim olan adamızdır. ulan böyle bir ada var mıymış lan? az resimlerine baktım da efsane biyere benziyor. burada kimler yaşar necidir ne iş yapar bilgi vermek isteyen özel mesaj atabilirse çok memnun olurum.
Çanakkaleden Eceabat a geçilip oradan feribotla gidilen ada. ben şahsen pek sevmem. kıraç ve büyük bir adadır. feribot günde 2 seferdir sabah gider akşama dönersin eğer kaçırırsan sıçarsın. tatil için Bozcaada tercih edilmelidir. bilginize.
az önce 6.7'lik depremle sarsılmış ada.

(bkz: 24 mayıs 2014 gökçeada depremi).
daha önce gökçeada'ya tatillerde defalarca kez gitmiş biri olarak belki de türkiye'nin en güzel, en sessiz, en sakin yerlerinden biri olduğunu söyleyebilirim.

gürültü, hava, su, çevre kirliliğinden eser yoktur. türkiye'nin en doğala yakın yerlerinden biridir.

ayrıca rum köyleri bilhassa gezip görülmeye değerdir. kendinizi bir anda selanikte veya rodosta hissedebilirsiniz. yazın gidilirse deniz, güneş, kum şahane zaten. onun yanında kültür turizmi için de birebirdir.
çok yakın olmasına rağmen türkiye'nin en uzağında olan yer.

cennet ada...

24 mayıs 2014 gökçeada depremi umarım gökçeada'ya yarayacaktır.

tarihinin hiçbir döneminde gelmediği kadar gündeme gelecek gökçeada böylece. bu deprem hayırlı bir depremdir gökçeada için. bu haftasonu ve takip eden günlerde gökçeada'da işler patlayacak.

nasıl ki kınalı kar dizisi cumalıkızık'ı, melekler adası trilye'yi meşhur ettiyse, bu deprem de gökçeada'yı meşhur edecektir.

gökçeada'ya gidin, gökçeada'nın tam ortasındaki köy kahvesinde bir sade kahve içmeden ölmeyin...
daha çok kıyı kesimleri iğne atsanız yere düşmeyecek şekilde deniz kestanesiyle sıvanmış olan güzide adacık.
aman dikkat diyeyim. suya yalın ayaKlarınızla girme gibi bir hatada bulunmayınız. tatiliniz zehir olur.
(bkz: gökçeada gizli liman)
Her sene 1-2 defa Bozcaada'ya giderim ama Gökçeada'ya hiç gitmedim, gitmem de ! Ama siz siz olun Bozcada'ya gitmeyin, siz yine hep Gökçeada'ya gidiniz...
ada güzel. feribot ücreti 29 tl. ada merkezi çok ufak ve sahil kenarında değil, 7 km içeride. biz merkezde kaldık her gün plaja 25 km yol gittik. en güzel plajlar uğurlu civarındaki gizli liman, laz koyu, meb tesislerinde. arabasız gidilmez.dibek kahvesini zeytinli köyünde içtik köy de kahve de güzel. sakızlı muhallebi de iyiydi. adanın sucuğu meşhur dediler aldık, beğenmedik. ada rüzgarlı, denizi süper.
özlenendir. nazmi ağıl gökçe yazı isimli şiir kitabında burasıyla ilgili çok güzel şiirler yazmıştır. "gökçeadasız bir yaz düşünemem..."
"şu an" için türk adasıdır.
ampul yandıkça ileride ne olacağını kestiremiyorum.

(bkz: yunan işgali altındaki 6 türk adası)
memleketim. özlenilen yerdir.
görsel
Eğlenmek yüzmek gibi bilimum güzel duygularla gidilen ada. Kötü anıları vardır sigara yaktıran.