bugün

tatilde memleketlerine giden gurbetçilerle girilen diyaloglardır.

en popülerleri şunlardır:

- bana bi helga getirsene.
+ ...

- türkiye mi daha güzel almanya mı?
+ türkiye daha güsel.

- almanca küfür söylesene.
+ ne söyliim.
- olsun bi küfür söyle.
+ arschloch.
- aşlohh!
Ver bi Alaman cigarası da yakalım.
bir gurbetçi olarak her zaman rahatsız olduğum bir durumdur efendim.

hele şu sevgi meselesi yokmu? elbetteki vatanımı, memleketimi daha çok seviyorum. buralarda yaşamak bizimde hoşumuza gitmiyor ama burada doğup büyümüşüz, belirli bir sisteme ve disipline göre yetişmişiz. Bu yüzden ne kadar çok arzu etsemde türkiyeye dönmeyi, halen erteliyorum. 3 4 seneye dönerim umarım.

Ayrıca gurbetçilerin türkçeleri ile dalga geçenlerede iki çift lafım olacak.

adamlar doğuştan iki dilli büyüyorlar. okulda ingilizcede eklenince al sana 3 dil. birde benim gibi fransızca öğrenmişse, bu diller hepsi biryerde birleşiyor.

sonuçta saydığım bu 4 dilde her anlamda birbirine ters ve bu insanın konuşmasınada yansıyor. Milletimiz gurbetçilerin 3 diline laf söyleyeceğine, kendi memleketinde olmasına rağmen türkçeden başka dil kullanamamasına ve onuda yarım yamalak konuşmasına baksın.
ki iddia ediyorum gurbetçilerle dalga geçen vatandaşlarımızın dil bilgisini ve konuşma tarzını alır, 10' a katlar evine gönderirim.
- ee oranın insanı nasıl, biz gibi sıcak mı?

evet bi yandan kendimizi överek, bi yandan da hiç bir tarafın türkiye gibi olmayacağını belirterek yapılan diyaloglardır.
+ türk yemekleri şok gusel olyoo. Biz ağmanyada hep fastfood yiyos burda hep doğal yiyosunos.
- e pezevenk, ben de o kadar para kazansam ben de fast food yerdim.
+ naayn dayı para onemli değilki bis bunları bulamayız orda şok lüks lokantalarda var sadece bu keçi peyniri. Şu doğal yumurtaya bak şok gusel.
- len alt tarafı tavuğun götünden çıkıyor, abartma.
+ oo şayzee.
yabancı bir dilde ilk ögrenilmek istenen şey küfür etmektir. gurbetçiyle ilk muhabbet karı kızdan sonra küfürdür.
- abi belediye işte. pek titiz çalışmıyo.
+ almanyada böyle değil işte.
- abi asgari ücret işte anca yetmiyo bile.
- vall abi dıt dıt dıt..
- almanya sana girsin abi.