bugün

görsel
1 ay önce aldığım altından sağlam zarar ettim.
çakılmaya devam eden değerli maden.
Uzun vade itemidir, zarar ettirmez.
Ucuzdur çok ucuz.
yükselişine kimileri sevinirken kimilerinin içine koca bir taş oturmuş gibi.
Kalkmışın dini imanı olmaz. Tekrar yükselecek.
cuma günü 6.92 den garan aldım risk alamam deyip bozdum altına geçtim. enflasyona karşı korumaydı kumbaraydı güvenli limandı sonuçta altın. 1 haftada 24bin tl kaybettirdi. garan da olsaydım 60bine yakın karım olacaktı.

kaybetme psikolojisi zaten kötü de bide böyle kaçan fırsat psikolojiyle kombin olunca kafayı yedirtiyor.
en çok güvendiğim yatırım aracı.
Alacağım 3 gram altın Sabahtan beri anlık piyasayı takip ediyorum 50 kuruş ucuza alayım diye. kapanmadan 448'den alayım daha da düşmez dedim. almamla serbest düşüşe geçmesi bir oldu. Şu an 436 lira.
artık dram altın olandır.
yanına yaklaşılmayan altındır.
400 ken aldığım 500 ken sattığım sonrasında 430 dan tekrar aldığım 470 ten sattığım ve en son 440 tan alıp beklemeye başladığım kimyada Au (Latince Aurum dan (ışıldayan-parlayan)) sembolü ile gösterilen CAS numarası: 7440-57-5 olan, Erime noktası: 1.064 °C olan, Atom numarası: 79 olan , yumuşak, parlak sarı renkte kimyasal bir element.
Pazartesi 450 yi bulur hafta sonları düşük olması normal.
guzel zarar ettik arkadaslar.

dun dusukten tekrar aldim zararimi kapatacak kadar yukselsin elden cikaracagim.

onumuzdeki aylar icin ongorunuz nedir.
ben basiretsiz bir adam olarak bilmiyorum.
Dün daha ne kadar düşecek ki diye biraz daha aldım, daha da düştü.
530'larda elden çıkarmayan kafama tüküreyim.
Şu altında asla şansım olmadı. Bunu bir kez daha anladım.
Ben alınca yazayım, siz satın.
O kadar.
Sözlüğün kirli çıkılarını üzen değer. Evet.
(img:#2115731)
şu son 3 aylık grafik beni derinden yaralıyor.
2 senedir her ay 1 tam altın alıyorum. Korona öncesi birazını bozdurup ev almıştım. Sonra birden arttı. Pik seviyedeyken ulan 100 gram birikmiş bozdursam mı diye aklıma geldi sonra ihtiyacım yok niye bozdurayım dedim hatta her ay 100 euro ve dolar da almaya başladım. O andan itibaren de hepsi sert düşüş yaşıyor. Ben yine de bozdurmuyorum almaya devam ediyorum aynı şekilde. Kar zarar hesabı da yapmıyorum. Zaten istesem de yapamam o kadar matematik bilmiyorum.
Tüm zamanların rekorundan bile bozmayıp daha yükselir ehehehe diyenlerin elinde altın bekleyin bakalım.
Çooookkk uzun zamandır elimde var, ama bozdurmayacağım dursun bikaç sene daha.
görsel
dususlere dayanamayip hepsini elden cikardim.
kalan arkadaslara basarilar dilerim
gaza gelip elindeki 3 kuruşla 500 liradan gram altın alıp zengin olmayı bekleyenleri üzen emtia.

aynı kafa zamanında da kredi çekip varını yoğunu aselsan hisselerine basmıştı.
Altının yükseliş döneminde bir anda altına yüklenenler üzüldü tabii ama benim gibi uzun zamandır minik minik de olsa yatırım olarak altını seçenler için karlı oldu. Vakıfbank altın hesabı açmıştım iş arkadaşımın tavsiyesi üzerine. Sağ olsun vallahi.
6 aylık grafiğine baktığımız zaman, bugün ile karşılaştırırsak, aradaki en yüksek olduğu zaman 535 tl (6 kasım 2020), en düşük olduğu zaman ise bugündür (424 tl.)

370-380'leri görürse, bir 5 gram alıp kenara koyarak birikimime başlamayı düşünüyorum. sonra artık her ay 1 gram altın, en az da 50 dolar atılacak kenara.

ve bu ülke bir kaç sene içinde terkedilecek. abd'de şirketi olan (denver-colorado) çocukluk arkadaşım iş imkanı da sunuyor. halam da sağolsun, biriktirdiğim kadar paranın aynı miktarını üzerine ekleyeceğini söyledi. geriye kalan tek şey head-start verecek parayı biriktirmek.

hedef 4 sene. 80.000 tl (40+40) yapar yapmaz uçaktayım.

bir yerden başlamak lazım.

not: yatırım tavsiyesi değil, kişisel plandır.
her ay bir gram altın atarsan birkaç sene içinde en fazla gürcistan'a gidecek kadar birikim yapabilirsin ama bu ülkede tabi geçimini sağlayıp kenara 1 lira bile atabiliyorsan başarıdır.

gram altının görebileceği kadar dibi gördüğünü düşünüyorum, hemen yarın bu paraya ihtiyacınız olmayacaksa altın, dolar, gümüş, euro ya da tl dışında herhangi bir para birimi ya da emtiaya yatırım yapabilirsiniz. bu hökümet başımızda olduğu sürece hiçbiri uzun vadede kaybettirmez allah'ımıza hamd olsun ki.

yatırım tavsiyesi değil fantezidir.