bugün

Izmir karsiyaka'nin efsanevi futbolcusu. Asıl ismi Cengiz Kocatoros olan, 1985'te cesme'deki yazlığında beyin kanaması nedeniyle 42 yasinda hayatını kaybetmistir
tam bir karşıyakalı ve beyefendi olduğunu sürekli duyduğum insan. karşıyaka stadında kendisine ait küçük bir heykelde bulunur.
efsanevi karşıyakalı futbolcu ve karşıyaka semti insanı. iyi futbolculuğunun yanısıra beyefendiliği, semtine ve takımına olan aşkı ve mertliğiyle karşıyakalılar için idol bir isim haline gelmiştir. hala gazcı erol ve gode cengiz adına tezahüratlar yapılır ksk tribünlerinde.

gode cengiz” mangal yürekli karşıyakalıların örnek aldığı adamdır. bu insanlara göre karşıyaka’nın yeri barcelona’nın juventus’un, real madrid’in yanıdır, gerisi lafı güzaftır…inançlı, kendine güvenen, hırslı bir karşıyakalı’nın başka bir hedefi olamaz zaten…”

“karşıyaka bugünlere kolay gelmedi. karşıyaka’yı sevenler, yeşil-kırmızı için servetlerini, sağlıklarını hiçe saydılar. işte tipik bir karşıyakalı: cengiz kocatoros. fanatik, hırslı, yerinde duramayan, doğrucu davut ve özlenen adam… ben onu yaşım dolayısıyla tanıyamadım. ama “gode” karşıyaka’da dillerde, yüreklerde ve beyinlerde gezer durur. benim tanımam da yürek tanımasıdır işte.
1943 yılında dünyaya gelen cengiz kocatoros, ya da diğer adıyla gode cengiz(,gode,nin anlamı ise hafif hos demektir. deli desen degildir, cok aklibasinda da sayilmaz. mahallenin tatli delisi anlaminda kullanir izmir'liler bunu.)
karşıyaka eşrafınca hem sevilen hem de sayılan ender futbolculardandır. yeşil sahalarda koşturduğu, karşıyaka ve altınordu formasını giydiği zaman tribünleri coşturan, karşıyaka’ya sembol olan gode cengiz adını türk futboluna altın harflerle yazdırdı. ksk’nin diğer birçok yıldızı gibi karşıyaka lisesi’nde yetişen sporcu, o dönemde güçlü yapısı ve kafa golleriyle sivrildi ve kısa sürede lise takımının değişmez oyuncusu oldu.

ksk genç takımı’nda kısa bir zamanda öne çıkan cengiz kocatoros, genç milli takımı’nda değerli oyuncuları arasında yer aldı. futbola başladığı ilk günden itibaren alkışlanan oyununun yanı sıra kişiliği ile de öne çıkan gode cengiz, milli formayı taşımanın onurunu da yaşadı.

27 yıl futbol oynadığı ksk’ye menajer olarak da hizmet verdi. büyük futbolcu,

cengiz kocatoros.. karşıyaka'nın sadece yetenekleri ile değil karakteri, beyefendi kişiliği, kulüp sevgisi ile gönüllerde taht kurmuş, efsaneleşmiş futbolcusu.
herkes efsane olamaz, herkes gode cengiz ruhunu taşıyamaz.
gode ruhunu en iyi şekilde yansıttığını düşündüğümüz, okan yüksel'in "bir sevdadır karşıyaka" kitabından karşıyaka'nın eski başkanı rahmetli ali ulvi kiremitçiler'in kendi ağzından gode ile ilgili bir anısı..

"1.lige çıktığımız yılda hiç unutmayacağım bir olay meydana geldi. gode dizinden rahatsızlandı. hem de ağır bir biçimde. istanbul'a doktor yorgo'ya gönderdik. bir otelde kalıyor ve her gün aksatmaksızın yorgo'ya tedaviye gidiyordu. ben de her gün yorgo'ya telefon edip durumu hakkında bilgi alıyordum. gode'nin dizinin iyileşeceği yoktu. en son perşembe günü yorgo'yu aradım. çünkü pazar günü izmir'de çok önemli olan düzcespor maçımız vardı. yorgo üzülerek, gode'nin ayağının berbat olduğunu ve sporcunun bu ayakla sahaya çıkmasınn bir intihar olduğunu belirtti. akşamı bekledim. üzülerek otelden cengiz'i aradım ve aramızda şu konuşma geçti:

-cengiz evladım nasılsın?

-abi bomba gibiyim. hemen gelip pazara oynayacağım.

-aman cengiz, ben yorgo'dan durumu öğrendim. bir hafta daha tedavi göreceksin.

-ali abi, sen beni burada zincire bağlasan, ben zinciri kırıp gelirim. mutlaka sahaya çıkacağım.

-hayır, istanbul'da kalacaksın.

-abi, istersen döv, istersen söv. ama ben geliyorum.

neticede cengiz izmir'e geldi. düzce maçından önce masörümüz cahit yıldız, ayağına masaj yapıyordu. şöyle eğilip baktım, midem bulandı.. davul gibi şişmiş, mosmor bir diz. soyunma odasından hemen çıktığımı hatırlıyorum.

evet, gode bu ayakla sahaya çıktı. takımın yıldızı sayılabilecek bir oyun çıkardı. hatta gol attıdüzce'yi 4-0 yenerek şampiyonluğa bir adım daha yaklaştık."

karşıyaka formasının taşınması ağır bir forma olduğuna inanırdı. bu formayı giymek her futbolcuya nasip olmadığı gibi giyildiğinde de hakkını vermek gerektiğini düşünürdü doğma büyüme karşıyaka'lı olup* kariyerinde yeşil-kırmızılı formadan başka sadece altınordu ve milli takım formalarını giymiştir

gode herkese karşı tek başınaydı
özel bir yer karşıyaka. kutsal topraklarda yaşayan bizler, hepimiz, tek tek özel insanlarız. karşıyakalıyız. susmayız, konuşuruz. övünürüz güzel kızlarımızla. aşklarımızla. takımımızla. bu yüzden her yerde gururla giyeriz k.s.k formamızı evlerimizin balkonlarıb asarız bayrağımızı
futbolu mütevazi bir jübileyle bıraktıktan sonra karşıyaka'ya menejer olan cengiz kocatoros uzun yıllar bu görevde de büyük fedakarlıklar göstererek yeşil-kırmızılı renklere hizmet etti. tüm ksk'liierin ağabeyi oldu. insancıl ve karıncayı incitmeyecek derecede çelebi ve dost yapısıyla tüm karşıyakahların olduğu kadar türk spor dünyasında da gönülleri kazanan gode
türk sporunun değerli evladı, izmir'in ve ksk'nin untulmaz ve yiğit futbolcusu, camiasına tam 27 yıl teriyle ve kanıyla emek veren "gode" cengiz kocatoros, 22 haziran 1985 tarihinde tam 41 yaşındayken aramızdan ayrildi. kendisini rahmet ve saygıyla anıyoruz... rahat uyu, karşıyaka camiası seni unutmaya

Gode Cengiz'in tezahüratı:

karsiyakali olmak ayricaliktir
karsiyakali olmak bas kaldirmaktir
karsiyakayi dusunup yasamaktir
karsiyakali olmak kiskanilmaktir

aci cekmektir
isyan etmektir
kosa kosa olumlere gitmek demektir
canindan cok sevmek demektir

birak elalem sampiyon olsun
eglensin cossun
sevine dursun
sen kupalari alamasan da
ne diyeyim karsiyaka'm canin sagolsun

yine gelecek o guzel gunler
gazci erollar, gode cengizler
sen o gunleri unuttursan da
karsiyaka'liyiz ya o bize yeter

ayrıca gün itibari ile 21 haziran pazartesi günü Gode Cengiz'in 25. ölüm yıl dönümü Karşıyaka osmanbey parkında anma töreni yapılmıştır. bugun yaşayan takım arkadaşları ve tüm karşıyakalı sevenleri oradaydı.

edit: entry canlandırmak.
osmanbey parkında heykeli dikilen Karşıyaka'nın efsanevi oyuncusu.