bugün

random Access memories albümünde yer alan mükemmel bir daft punk şarkısı.adeta insanı alıp geçmişe götürüyor.geçişler çok güzel.

''my name is giovanni Giorgio but everbody calls me giorgio''

http://www.youtube.com/watch?v=5m4ZkEqQrn0
random access memories albümünün gizli kahramanlarından. ana melodisiyle commodore, amiga zamanlarına yani geçmişe yolculuk ettiriyor. şarkının ikinci yarısındaki davul atakları ile insana iç geçirtiyor. bir nevi orgazm sigarası gibi!!
daft punk'ın inanılmaz güzellikte olan şarkısı.. giriş kısmındaki konuşma bile efsane.. aym giorgio by moroder!
son yıllarda dinlediğim en iyi şarkı, sanat eseri artık her neyse.

diskotekler zamanında damgasını vuran giovanni giorgio üstadın kendi hayat hikayesini müthiş melodiler eşliğinde anlattığı 9:05 dakikalık daft punk Random access memories albümünün 3. şarkısı.
Şahsi fikrimce, fazlasıyla monoton, fazlasıyla güdük kalmış şarkı. Evet ana melodi çok güzel, ama üstüne hiçbir şey katılmamış. Sonlara doğru biraz hararetlense de kusura bakmayın 80'lerdeki ikinci sınıf disco şarkıcıları (mesela Fancy) bile bundan daha iyi itali disco şarkılar yapıyorlardı. Dağ fare doğurmuş resmen. Moroder'ın baştaki car car konuşması da cabası. Tıpkı Get Lucky gibi hoş bir ritm üzerine kurulu ama tekdüzelikten uyutan bir şarkı daha.

Hem modern müziğin tınılarını çok güzel yansıtan hem de Moroder'a selam çakan, ayrıca yandan yandan Kraftwerk'e göz kırpan dolu dolu bir itali disco şarkı isterseniz, Pet Shop Boys'dan Axis'i dinlemenizi öneririm. Şarkının ismine Moroder'ın adını koymakla bitmiyor bu iş.

http://www.youtube.com/watch?v=IDCU17wXktY
daft punk'un yaptığı en iyi iş olmasa da kesinlikle en özellerinden biri. şarkının ortasında, giorgio abimiz tekrar lafa girer ve kabaca der ki " müzik hakkında keskin yargılara ve sabitliklere takılmadığın sürece, istediğin herşeyi yapabilirsin" işte tam bu laftan sonra, klasik bir disko melodisine sahip olan ve " keyifli " enstürmanlara sahip şarkıya bir yaylı girişi yapılır ki, işte giorgio abinin ne demek istediğine dair bir örnektir aslında bu.

armin ve david guettanın da en iyi şarkılarında ( bana göre en iyiler ) hep yaylılar vardır. bu şarkı da müziğin kalıplardan arındırılırsa ancak en iyi olabileceğini gösterir.
daft punk random access memories albumunun 3. parcasidir. 9 dk'lik bu parcayi dinlerken sarkinin cesitli dakikalardan itibaren sarkiyi bolmeden kendi icinde hos gecislerle duyabileceginiz 80'ler, 90'lar ve 2000'lerin melodi, ritim ve enstrumanlarini bulabilir kesfedebilirsiniz...
eğer nuri alço günümüzde etkin olsaydı the end yerine bu şarkıyı seçerdi..
eskilerden bir şarkı;

When I was fifteen, sixteen, when I really started to play the guitar
I definitely wanted to become a musician
It was almost impossible because the dream was so big
I didn't see any chance because I was living in a little town; I was studying
And when I finally broke away from school and became a musician
I thought, "Well, now I may have a little bit of a chance,"
Because all I really wanted to do is music – and not only play music
But compose music

At that time, in Germany, in '69-'70, they had already discotheques
So, I would take my car, would go to a discotheque and sing maybe 30 minutes. I think I had about seven, eight songs. I would partially sleep in the car because I didn't want to drive home and that helped me for about almost two years to survive in the beginning

I wanted to do an album with the sound of the '50s, the sound of the '60s, of the '70s and then have a sound of the future. And I said, "Wait a second. I know the synthesizer why don't I use the synthesizer which is the sound of the future?"
And I didn't have any idea what to do, but I knew I needed a click so we put a click on the 24 track which then was synched to the Moog Modular. I knew that it could be a sound of the future but I didn't realise how much the impact would be

My name is Giovanni Giorgio, but everybody calls me Giorgio.

https://www.youtube.com/watch?v=l8By8Rm81Tc
(bkz: bana sadece iş arkaDAŞLARIM MEMOLi DER)

CMÖSKLCM yazmasam ölürdüm yazdım gene öldüm.
diskotek müziği kavramını o döneme yetişememiş nesle bile aktarabilen başarılı daft punk şarkılarından biri.