bugün

istisnaların değiştirmediği geçerli olan genel doğrulardır. istisnalar doğruların sadece bazen yanlış çıkmasıdır. gerçek olan genellemelerdir.
Bir hastalık.
bir tür oruspu çocuğu taktiği.

yaz beşiktaş taraftarı başlığına de ; 'tinerci grubu', 'ikiyüzlü taraftar grubu'.

ne olacak ki zaten. tek bir kişi karşısına çıkıp konuşacak adamlıkları olmadığı için salak salak genelleme yapar bu tipler.

a*ını tipini s*ktiklerim.
Yapıldığı takdirde içindeki bu genellemeye dahil olmayan kişilerin hakkını yiyen, onları üzen düşünceler topluluğu.

Kimse siz birkaç öyle örnek gördünüz diye o vasat genellemenize dahil olmak zorunda değil.

Hayır tüm öğretmenler işini başından savarak yapmaz, yalnızca sen öyle birkaç örnek gördün. işini severek yapan pırlanta gibi çocuklar yetiştiren birçok öğretmen var.

Hayır tüm doktorlar kibirli değil. Hastasına değer veren, hoşgörülü, onu iyileştirmek için canını dişine takan birçok doktor var ve bu insanlar bir yerlerde bizlerin hayatlarını kurtarıyorlar.

Hayır tüm yeni nesil sorumsuz, umursamaz veya boş insanlar değil aralarında geleceği şekillendirecek olanlar var.

Hayır tüm erkekler duygusuz değildir, her kadın da romantik veya duygusal değildir.

Anlayacağınız bu böyle uzar gider. Soğuk ve yıkıcı genellemelerinizi alın kendinize saklayın. Eleştirecekseniz bireyi eleştirin, tüm mesleği ya da tüm topluluğu değil.
Önyargılı bir insan olmama rağmen, yapılmasını hiç sevmediğimdir.
Hele ki;
Genelleme yaparken farkında olmadan o genellemenin içine kendinin de girdiğini anlamayan insanlardan da hoşlanıyorum.*
Hiçbir şeye yapılamayandır.
Çok seviliyor. Yapanı rahatlatıyormuş, mal değilseniz bulaşmayın.
doğal olarak, yapıldığında tepki çekebilen kavram.a.dumas pere'nin dediği gibi:
tüm genellemeler tehlikelidir hatta bu genelleme bile.
Bu olmasa sözlük dönmüyor işte.

(bkz: evde çocuklar aç)
(bkz: sözlüğü çekip çevirecek bir kadın şart)
sosyal bilimci tarafından yapılmadığında, yapan kişinin sosyal habitatını ve genellikle karamsarlığını belli eden eylem. hayır, lütfen genelleme.
kadınların erkekler hakkında, erkeklerin de kadınlar hakkında yaptığı konuşmaların olmazsa olmazıdır.

bütün erkekler öküzdür...

bütün kadınlar dedikoducudur...
felsefe, sosyoloji ve iktisat gibi alanlarda konuşuyorsanız-tartışıyorsanız sike sike uymanız gereken kural.

ek: ulan dingil neyi eksiliyorsun farkında mısın?
ünal aysal'ın yaptığı ve her genelleme gibi yanlış olan eylem.

(bkz: saydın mı lan)
türkiye'nin cahillik ve işsizlikten sonraki en büyük sorunu.
bu dahil bütün genellemeler yanlıştır.

nietzche
az sonra bunlardan bir tanesini yapacağım;

90'lı erkeklerin çok yakışıklı olması

az evvel keşfettiğim gerçek efenim.

öncelikle (bkz: furkan andıç) sonra (bkz: çağatay ulusoy)

buyrun size genellemenin alasını yaptım. tümevardım. (bkz: yaptım oldu)
oldu mu? oldu.
çok seviyorum bu meseleyi öyle zevkli ki insanları genellemek. beni genellediklerinde de sıkıntı yapmıyorum ama. bu insanlarla aramdaki yazısız anlaşmalardan birisi. ben onları genelliyorum onlar da beni. kimisi oyunbozanlık yapıyor ama olsun her sepette var bir iki tane. bazarovun dediği gibi "aga toplasan bir elin parmaklarını geçmez dünyadaki insan tipleri" ağzını öpeyim senin. ağzını derken?
birkaç şeyden yola çıkarak tümevarmadır. halk arasında ise önyargıdır aslında bu. örnek vermek gerekirse, genç bir delikanlı var, altında dodge charger, tek derdi karı kız peşinde koşmak. iş güç zaten yok, gerek de yok zaten, nasıl olsa peder beyinin şirketi vardır... velhasıl şimdi herkesin kafasında bi yargı oluştu. gençse, altında son model arabası varsa ve karı kız peşinde koşuyorsa eğer zübbedir. olaya tersten bakarsak bir de gen. bir delikanlı, karı kızla geziyor yine,* fakat bu genç delikanlı babasının elindeki sermayeden kullanarak kendine bir şirket açmış, yani işi gücü var çalışıyor ve patron! ve o karı kız dediğimiz de kuzeni ya da kız kardeşi vs olabilir.

işin özetti bütün genellemeler yanlıştır. üç beş kişiye bakarak kesin sonuç çıkarmak en büyük hatadır!

buradaki örneği anlamayan çoktur eminim. bu yüzden de şunu söylemkte fayda var; her mini etek giyen orospu değildir evlat. birgün taklaya gelirsin bak.*
bazen kaçınılmazdır ama çoğunlukla kişiyi yanıltır,önargıya sebep olur.
genellemeler genelde yanlıştır.
çağımızın hastalıklarındandır. acziyet göstergesidir.
faşizmin temel ögesidir.
inf. genelev parselleme.*
bu dahil bütün genellemeler yanlıştır.
toplumlar için yapıldığında çoğunlukla doğrudur. ama bu toplumun bir bireyine indirgediğinizde hata yapma riskiniz yüksektir.

x toplumu çok heyecanlıdır= doğru.

x toplumu heyecanlıysa, x toplumunun bir bireyi olan abc'de heyecanlıdır= belki doğru ama çıkarım yöntemi yanlış.

antropoloji+psikoloji* ile toplumlar hakkında akıllıca bir genelleme yapılabilir ama çoğu kişi bunlardan faydalanmaksızın tanıdığı üç-beş kişiyle genellemeler yaptığından, genellemenin adı kötüye çıkmıştır.