bugün

bursa ilimizin zeytin üretimiyle ünlü, şirin, sempatik sahil kasabası.
zeytini ile meşhur şirin bir ilçe.
harika bir coğrafi konuma sahip olan atadan deden yerlisi olduğum, mamafih günümüzde nüfusunun büyük çoğunluğunu artık mançurya göçmenlerinin oluşturduğu talihsiz kasaba. zeytincilik bile artık erzurumluların eline geçmiştir. mardinliler köşe başlarında midye satarlar.
Gemlik Körfezi'ne yaklaştıkları sırada otomobili kullanan Müjdat Gezen, yanında oturan arkadaşı aziz nesin'i uyarır.
-"Önümüzdeki tepeyi aşınca denizi göreceksin. Sakın şaşırma."

Buna rağmen tepeyi geçince Aziz Nesin denizi gösterip "Aaaa! Deniz..." der.
yazdığı şiirle Müjdat Gezen'i uyaran kişi de Orhan Veli'den başkası değildir...

Gemliğe doğru
Denizi göreceksin;
Sakın şaşırma.

Garip'in 1945 baskısının ilk şiiridir bu.
Bursa'nın 30 km. kuzey batısında, Marmara Denizi kıyısındaki ilçesidir.

hayatimin gectigi, dunya'nin en samimi ilcesidir.

edit: (bkz: kios)
zeytini ve mafyası ıle unlu bir ilçemiz
onlarca kez transit gecilip, hic inilip ayak basılmayan diyar.
(bkz: bursa istanbul yolculugu)
küçüklüğümde benim için ayrı bir yer ve ayrı hayal kırıklıkları taşıyan yer. istanbul'dan ailemle arabayla gelirken sürekli "ne zaman varacağız gemliğe" diyebilen küçük guilt and regret, gemliğe geldiğini ancak gemlik sapağındaki marlboro man'i gördüğünde hatırlardı. zeytinci vedat'ın yanındaki anneannesinin evine girdiği zaman kapıyı açan bir zamanlar dedesiydi. hiç bir zaman boşalmayan bir park vardı kordonda. fütursuzca koşturup kayalıklara çıkan, ilk özgürlüklerini yaşayan ikinci eviydi gemlik onun. akrabaları bağlayan bir bütünlük vardı o ilçede. küçükken daha bütündü her şey onun gözünde. daha sonra sayılar azaldı. gemlik-kumla arasındaki yol tepilmez oldu bir daha. büyüdükçe yok oldu her şey. niceleri gömüldü sonra. kordondaki park da yıkılmıştı zaten çoktan. eskisi gibi çocuklar görememek üzdü onu. gemlik sanki değişmişti. değişen belki sadece gemlik değildi.
(bkz: bir anı defteri olarak sözlük)
eskiden burda yapılan gemiler nedeniyle verilen gemilik isminin aşınmaya uğramasıyla adı gemlik olmuştur.
Zeytini ile meshur olup, her sene gitmeme ragmen cogu yerini bilmedigim memleketim.
marmaranın önemli turuzm bölgelerinden olan kumla, gemliğin ilçesi olmakla birlikte aralarındaki mesafe yaklaşık olarak 7 km dir. bursa'nın sıcaktan bunalan insancıkları kumlaya gidip serinlemek için gemlik'e uğrayıp toplu taşıma aracı sahiplerine para kazandırmak zorundadır.
sofra zeytininin - siyah olanı tabii, yeşil balıkesir'in- en lezzetlisinin yetiştirildiği şirin ilçe.
insanlarından dolayı ne kadar sevmesemde coğrafi olarak beni kendine bağlayan, kopamadığım sahil kenti. Bursa' nın merkez ilçesi de olmuştur.
hayatımın 8 senesini geçirdiğim, gerçekte şirin, samimi, sıcak olan bir sahil kasabasıdır. bidaha çocuk olsam yaşamak isteyeceğim yer orası olurdu.
Yalova - Bursa arasinda zeytinleriyle unlu, denizini gorunce sasirmamamiz gereken, sali pazarlarinda yagmur yagmasiyla meshur 50000 kisilik deniz kasabasi.
bursadaki serbest bölgenin sınırları içinde olduğu güzel bursamızın güzel ilçsi.
eski adı "kibotos", osmanlı kuruluş dönemindeki adı "deniz bursası" olan bursa ilçesi.
mafyalarıyla da ün sarmış bursa ilçesi.
canım memleketim ,yosun kokan hayallerim,yakamozların artık görünmediği kozmopolit ilçem.
wow konusunda kendini aşmış oyunculara sahip, günün her saatinde rahatça gezilip dolaşılabilinecek ve bursa büyükşehir belediyesine bağlanmış merkez ilçedir.
çok büyük çınarları vardır bu ilçenin çocukluğumuzda 10 kişi el ele tutuşup etrafını zor çevreleyebilceğimiz türdendi buradaki ağaçlar. gemlik'te deniz vardır ama kokusu bile son zamanlarda çekilmezdir, yüzülmez pek temiz değildir. deniz vardır ama gemlik'te sadece dışardan görenleri şaşırtmak için.
Martı sesleri, yosun kokusu, leb-i derya manzarası ile beni kendine bağlamış şirin bir ilçemiz.
ortasından boklu dere geçen ve haliyle pis kokan yer. orhangazi nin lağımları gemliğe akar... bir orhangazili olarak üzülüyorum böyle şeylere, içim burkuluyor.
45 kişilik otobüslere 105 kişi binerek Bursa'ya gitmeyi seven insanların yaşadığı bir ilçe.
(bkz: gemlik e termik santral yapılmak istenmesi)
chp'nin akp'nin elinden aldığı yerlerden birisi ..