bugün

Erhan afyoncu olabilir iddia yı sunan yine de bir bakın geminin karadan yürütülmediği karada yapıldığını söylemişti

ilber ortaylı da osmanlı nın 1300 yılında kurulduğu ve Ulubatlı Hasan diye birinin olmadığını söylemişti

Ama bu arkadaşın amacı başka

Hojam bana 50000 yıllık ihtişamlı kürt tarihini anlatır mısınız?
tarihleri boyunca tek bir fetih bile yapamamış olan kürtleri geren geyiktir.
uluabatlı hasan'ın varlığı muallaktır evet, ama gemilerin karadan yürütüldüğü avrupa kaynaklarında, bizans kaynaklarında da geçer.
az biraz okuyun amına koduklarım.
hoş, gemileri karadan yürüten tek türk komutan fatih'te değildir.
ecdadımızın fatih'ten önce de gemileri karadan yürütmüşlüğü vardır ve bunu tarih yazar.
kafanıza çaka çaka öğreteceğim bunları sizlere amına koduğum türk düşmanları.
(bkz: gemileri karadan yürüten türkler sıralı tam liste/#32541307)
ulubatlı hasan diye birisi olmayabilir ancak bizans kaynaklarında dahi bulunabilecek bir kişi vardır.
konuyla ilgili birçok teori olmasına rağmen şahsıma en mantıklı geleni;

osmanlı ordusunda bulunan delibaşlar ya da başıbozuklar diye bilinen saç sakal traşı yasaklanan, boş vakitlerinde mermer tokatlayan, 2 metre üzeri kişilerden seçilen, hayvan postu giyip savaşda ön saflarda düşman askerinin psikolojisini bozmak "biz kimlerle savaşıyoruz" düşüncesi ile etkileme amacıyla yetiştirilen askerlerden birisi olduğunu düşünüyorum.
günümüzde bu gemi yürütme hadisesini türk düşmanları "geyik" olarak görüyorlar ya, aynı şekilde o dönem de imparator theodosius da surlarının geçilemeyeceğine inanıyordu.
hatta başkomutanı notaras kendisini bu hususta uyardığında onu aşağılamış "biz eğlencemize bakalım" da demiştir.

şahi toplarını tasarlayıp dökebilen kudret için, havan topunun mucidi olan fatih sultan mehmet han için, o gemileri karadan yürütmek gayet mümkündür.

çünkü fatih sultan mehmet han, iyi bir komutan ve cengaver olduğu kadar, kayda değer bir mühendistir de...
(bkz: fatih sultan mehmet in havan topunun mucidi olması/#25882638)

bakınız kıymetli arkadaşlar, birileri "gemiler karadan yürütülmedi" diyedursun, bu konuda fetih sırasında bizans imparatorluğu'nun resmi tarihçiliğini yapan nikola barbaro, gemilerin karadan yürütülmesini şu şekilde aktarmaktadır;
görsel

bunu aktaran bizzat bizans'ın resmi tarihçisi.
merak edip "nikola barbaro" diye bir araştırma yaparsanız kendisinin itibar gören bir şahıs olduğunu kendi gözlerinizle görebilirsiniz.
nikola barbaro önemlidir çünkü hem türk, hem de yabancı kaynaklar istanbul kuşatması hakkında onun verilerini en gerçekçi olarak kabul ederler, en başa onun sunduğu bilgileri koyarlar.

barbaro; "1453 Konstantinopl Kuşatma Güncesi" adlı kitabın yazarıdır ve bu kitap ülkemizde yararlanılan bir kaynak olduğu kadar, istanbul'un fethine dair tüm dünyanın kabul ettiği bir kaynak kitaptır.
görsel

bakınız ingilizce vikipedi de nikola barbaro'nun günlüklerini en birincil kaynak olarak kabul ediyor ve gemilerin karadan yürütülmesine şüphesiz olarak yer veriyor;
görsel

https://en.wikipedia.org/...l_of_Constantinople#Siege

barbaro dışındaki yabancı tarihçilerden de örnek vermek gerekirse,
romalı dukas, alphonse de lamartine ve lord kinross'un yazdıkları şunlardır;
görsel

bakınız bunlar hep yabancı tarihçiler, yabancı kaynaklar.
sizin gibi türk düşmanları nasılsa yerli kaynakları, anlatımları reddederler diye özellikle bunları koyuyorum.

türk milletinin şanlı tarihine attığınız her çamuru takip edip cevap vermeye çalışıyorum, gözden kaçırdıklarım varsa kusura bakmayın, ama gelin kaynaklarla konuşun, yaptığınız şerefsizliği bir fikre dayandırın.

biz türklerin yaptıklarını tarih boyunca sizlerin aklı almadığı için gemilerin karadan yürütülmesini aklınız almıyor biliyorum.
ama alacak o küçük beyinleriniz, kabul edecek bunları.
mk sorsan 300 spartaliya inanırlar.
Velev ki hayal ürünüdür bunlar, geyiktir. Lakin sen yıllarca hollywood effect in marifeti sayesinde ramboyu, mel gibson'ın bir zamanlar askerdik filmini izlerken "cicik amerika, kahraman amerika" pompasını afiyetle ağzına al, ondan sonra benim yerel efsanelerime "owww" yap.

(bkz: la bi siktir git lo)
ben şu muhabbet oldu mu diye çok merak ediyorum ya.

mesela o anı düşünün. haliç kapalı , zincirli , gemiler gidemiyor , kahpe bizans çelsi gibi savnuma yapıyor.

yeniçeriler yok abi alınmaz bu konstantinopolis falan diyor bir anda fatih '' karadan yürütcez beyler '' diyince ''patron çıldırdı , yok artık amk kafası şimdi geldi heralde '' falan geyikleri yapıldı mı acaba ?

yoksa harbiden ya allah bismillah çok mantıklıymış deyip giriştiler mi ?
bir kişi doğru söylüyor..
(bkz: barikatların arkası)
(bkz: nasıl kardeş başlık tuttu mu)
ilber ortayli bu konuda en yetkili mercilerden biridir.canli yayinda da beyan etmistir gemiler karadan yurutuldu diye.ayrica yürütülmedi diyenlerin son donemlerde ciktigini soylemistir.ve daha da onemlisi ; baskasinin tarihine bok atarak yalanlamaya calisarak kendi tarihini yazamazsin demistir.

edit: alın ilber hoca gemilerin karadan yürütülmediği iddiaları hakkında "tamamen boş iddialar,bizanslı kaynaklarda yer alıyor" diyor. röportajın tamamını okuyun. http://sosyal.hurriyet.co...tuel-maresaliydi_40110410
görsel
Ned emiş üstad? Bizans ve latin kaynaklarında da var lakin savaş kara savaşıyla kazanıldı gemi yürütme hadisesi bir yanıltma taktiği idi diye. Kısaca tarih ve gerçek ortada. ancak yüzlerce geminin yürütülmediği söyleniyor ayrıca.