bugün

bozuk fasilite. hiç mi yanmaz kardeşim. günün anlam ve önemini yazın ne bileyim güzel bir film ya da kitap varsa tavsiye edin, kullanın bu faydalı fasiliteyi canım.
kotu bir haber gorcem diye, her isigi yandiginda korktugum fasilite.
şakacı adminin tebessüm ettirdiği aparat. eline sağlık zall;

zall
16:50 ile 17:10 arası bazı yerlerden sözlüğe ulaşılamadı. şu an düzeldi.
6 Subat 2008, Çarsamba 17:23

düzelmese bu gelişmeden haberdar olamazlardı öyle değil mi? nüktedan zall.
sözlüğün okunmayan kısımlarına tekabül eder.
sözlük olarak oluşan olayları genelleme sunarak duyuran sözlüğümüzün bozulmayan tek sinyalizasyonlu ilancısıdır.
artı özelliği ile bi anda youtube sayfasına dönen bilgilendirme butonu , modların da afacan şakacı yanları olduğunun kanıtı..entryleri silerken , çok şakacı gelmeseler de..
şu an zerre umrumda olmayan buton. çünkü tek gelişme fenerbahçe. sözlüğün içine sıçıldı tarzı entel danteller sıçıyor haberleri yok.*
(bkz: çarşı primede karşı)
en son videolardaki fasilitenin duyurulduğu bölüm..
fasiliteye göre youtube linklerinin yanına + işareti çıkacak, tıklayınca altta video gözükecek.
ben de burası sözlük youtube degil demek istiyorum. sözlüğü amacından saptırmamak lazım. yeni pencerede izlemek çok zor değil.
ne zaman yeni bir haber gelipte o butonda ışık yansa -en sonunda uzaya bir yazar yollayabildik- haberi gelecek diye beni umutlandıran sözlük alet edavatından biri.
şukela butonu eksik bir fasilitedir. içerik bakımından her ne kadar ağır olsa da şukela vermeye aday, komik metinler yayınlanmakta. şahsen werder veremem vakası işte budur üstad tıklamasını bile hak ediyor.
23 nisan'da hiç yanmayarak, kalbimizi kırmış butondur. yani 23 nisan bu kadar mı önemsizdir? ya da yazarları 23 nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramlarını kutlamak bu kadar zordur? tamam yazarlar çocuk değildir de ulusal egemenlik de bir köşeye bırakılacak zenci tarağı değildir.
13 gündür sesi soluğu çıkmayan butondur. mod çekti gitti ne bi teşekkür ne bi yergi var.
oylanmasi gereken hede. hatta ve hatta (ilgisi yok bu baslikla ama) moderne koyulanlari da oylayalim.
yeni bir içtihat var. şöyle ki;
eskiden küçük helvalar vardı. minik boy yani. bunlar şimdiki gibi tatsız olmazdı; basbayağı lezzetliydiler.

mesela gazete manşetlerinden haberleri, olduğu gibi başlığı koruyarak yazardı yazarlar. biz de, eğer gazete manşetiyse düzenlemeye ihtiyaç duymazdık. çünkü altındaki entryde gazeteye ve başlığa dair bilgi olurdu. anlardık.

oysa yeni içtihata göre, başlıklar ne olursa olsun formata uymak durumundalar.

fark etmediyseniz fark edin didim.
her defasında ' yeni modumuz templar dır hayırlı uğurlu olsun' yazısını bekleyerek tıkladığım buton ? ama bir türlü olmuyor bir güçsüzlük var .
bugün tıkladığımda beni hüzünlendiren, içimi sızlatan bir haber almama neden olan buton. bakalım yine neler olmuş, yeni moderatör mü gelmiş acep diye tıklamıştım ve öylece kala kaldım. ditty... kelimeler gerçekten anlamsız kalıyor, hatta şu an saçmalıyor olabilirim ama gerçekten yürek burkan bir durum, sanki artık -1 olacağız diyorum. kendisiyle tanışmıyordum fakat bu bile yetebiliyor, çağresizce entrylerini okumaya başlıyorsunuz, her okumanızda tatlı bir gülümseme beliriyor. ölüm kelimesinin ürküten tavrı yanında, ditty kelimesinin sevimliliği gözünüze çarpıyor. aynı ortamı paylaştığınız bir kişinin ortama veda etmeden gidişi ve arkasından mahsun bir şekilde girilen entryler...
an itibari ile neden yandiğini bakmadan anladiğim buton . evet sirinler hakkında acilan basliklar dozunu asmisti. sagol moderasyon . sanirim haykirişlarimiz işe yaradi.

(bkz: uludag sozlukteki basliklarin kalitesinin dusmesi)
(bkz: sozlukteki sirin furyasi)
(bkz: ota boka sirin basligi acmak)
kan duyuruların ilan bölümü yerine, buradan * yayınlanması gereken özellik.
en son açıklanan gelişmelere bi tarafımla güldüm açıkçası.

derdimizi, "bir derdim var"dan iletirsek daha hızlı ve etkili olurmuş. yahu en son sorduğum soruya 4 gün sonra cevap geldi -ki gayet de basit, formatla ilgili bir soruydu. sözlüğün formatıyla ilgili bir sorunun cevabını 4 günde bulan bir moderasyon ekibi son derece düşündürücü. ayrıca daha önce sorduğum birkaç soruya da, açıklamasız, sadece "hayır", "değil" gibi son derece etkili(!) cevaplar aldığımdan bahsetmiyorum bile.
özensiz yazılan duyuruların bulunduğu bölüm. yanlış kullanılan kelimeler, anlamsız cümleler... bu kadar insan okuyacaksa ve yetkililer yayınlıyorsa sanırım biraz daha dikkat edilmesi gerekiyor. gerçi ben bu siteyle ilgili neye sinirlensem, eleştirsem, düzeltmeye çalışıp üzerine entryler yazsam kimse sallamıyor. bu sefer ne değişir bilmem, tutamadım kaçırdım.
birisi * gelişmelerdeki mesajları oylanabilmeleri için çalışmalara başlasın zira cevher yatıyor o satırlarda;

sevgili uludağ sözlük yazarları,

tüm islam aleminin ve de uludağ sözlük aleminin kurban bayramı mübarek olsun.

bu bayramın yurdumuza, ailemize ve sözlüğümüze daha fazla huzur, daha fazla barış, daha fazla hoşgörü getirmesini temenni ediyoruz.

eğer varsa, sorun yaşadığınız yazarlarla aranızdaki tatsızlıkların da bayram bitmeden sona ermesini dileriz.

uludağ sözlük moderasyonu

barışacakmışız pehh...
-gel bebeğem öpeyim?
acaba bir gün vasıtası ile türkiyeli hıristiyanların yortusu, kürtlerin demirci kawası, alevîlerin muharrem ayı için de tebrik, kutlama, bildiri, vs. yayınlanacak mı diye merak ettiğim sözlük aparatı.
hoşgörüyle hanuka bayramları kutlanan musevi kardeşlerinin katlettikleri insanlar için bir başsağlığı veya kınama mesajının yazılacağını umduğum bölümdür.

edit: birde bayramları kutlanınca pek teşekkür etmişler hoşgörü için, hoşgörü kavramları nedir? diye sorulsun diyeceğim ama neyse.
yalnızca bayramlarda yanımıza gelen afacan çocuk halinden kurtulsun da acımız olduğunda da beraberiz mesajı verebilsin; yoksa yarın bugünler de -inşallah- bittiği zaman sağ üst köşede parıldayacak yüzü bulamayacak.
her ışığı yandığında heycanlandıran şey.