bugün

gizeme gitsen bulurdun belki.
az önce eminönü'nde boğaz turu yapan bir vapurda çaldığını duyduğum şarkı.
söyleyen kişinin mervelerde olmadığını belirten şarkı sözü.
ben de gamze'de değil bez bebek nana'dayım.
ben gamze'de değil meltem'deyim.
bu şarkıda barış abi tek olur!!!
Merve hariç herkese gidilebilir.
“Merveler’deyim” gibi değil yalnız, o…

Gam-zede-yim..
gamze'deyim, meltem'de değilim.
Klarnette solosu harika oluyor. Evet.
gamze ismindeki bir kızı kızdırabilecek şarkı.
An itibarı ile Dedublüman'dan sigara eşliğinde
dinlenendir. Klarnete kulak verin.

https://www.youtube.com/watch?v=fnD64yCKULI
Güzel söylediğim bir şarkıdır.

Ayrıca, bu şarkının girişi klarnete çok yakışır.

Dinleyiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=MK1DYpKJNkE
Bir tek ben mi benzettim bilmiyorum ama Muhteşem Yüzyıl da çalan Zahid Bizi Ta'n Eyleme şarkısına çok benziyor, çok benzeyen tarafı var ama en çok introsu. Çok güzel şarkı hey hey hey dediği kısımlar özellikle çok ilginç ve hoş.
gamze isimli kızların yanlış anladığı şarkı.
vay be.. gamzelerimden ötürü bana söylendiğinde üzerime alınırdım, neyse artık bilinçli gam-zedeyiz.
gamzelendi yine gönül, devası ah'tır,
gönlü mahzun olanın dostu Allah'tır

şems-i tebrizi.
tatyos efendi bu şarkıyı besteledikten bir ay sonra vefat etmiş. tabutunu hiç tanımadığı 15 kişi taşımış. ömrü, hayatı sefalet içinde geçmiş. yuva kuramadan, reha bulamadan.
lisedeki bir sevgilimin adı gamze idi. ve sigara sebebiyle okuldan atılmıştım,gamze önceki lisede kalmış ben başka liseye geçmiştim.orada tanıştığım ve samimi olduğum bir arkadaşım arayıp da "kanka nerdesin" diye sorunca,hem bunalım vari hemde espiri olsun diye "kanka,gamze'deyim deva bulmam" dedikten sonra bu şarkıyı açıp kulaklıkla dinlemiştim.
https://youtu.be/rZcioOxKAeA

Benden size bir armağan. Söylüyor sesine yandığım.

(bkz: gsa)
Birkaç gündür fena halde taktığım şarkı. Sürekli olarak dilimde. amatör veya profesyonel olarak söyleyen herkesten dinledim desem yeridir.

Sonra izlediğim filmlerin, dizilerin, dinlediğim şarkıların hikayelerini merak ettiğim için de bir araştırma yapayım dedim.

Sen çok yaşa ulan tatyos efendi! Klasik Türk müziğinin en önemli isimlerinden olan ermeni asıllı, Ortaköy doğumlu tatyos efendi tarafından yazılmış bir parçadır. Adamın yazdığı ve bestelediği öyle güzel şarkılar var ki. iyi ki bu topraklarda doğmuş dedirtir.

Bu şarkıyı yazdıktan kısa bir süre sonra ne yazık ki 1913 yılında ölmüş kendisi. hayatının son zamanlarını da yokluk içinde geçirmiş. Ayrıca yalnız olarak ölmüş. Şarkısında da diyor:

"Gamzedeyim deva bulmam
Garibim bir yuva kurmam"

Cidden bir yuva kuramamış üstad. Toprağı bol olsun.

Şarkıdaki gamzedeyim'den kasıt, depremzede, kazazede kelimelerindeki gibi gamzedeyim manasında kullanılmış olup gamze kelimesi ile alakası yoktur.
bana ara ara “bak unutma beni, önemli bir şarkıyım ben” der gibi varlığını hissettiren şarkı. saatlerce, günlerce söylüyorum. içimden ninni söyler gibi uyumadan önce bile.

edit: eksileyenler neden eksilediklerini belirtebilir mi acaba ille rakı mı içmek gerek dinlerken :d
Kemani Tatyos Efendi tarafından muazzam bir şekilde bestesi yapılmış şarkı.
Gamze adında borderline bir sevgilisi olan erkeğin ağzından düşmeyen söz.