bugün

kuzeyin yeni kralına biat edin.

görsel

we the north.
güzel bir dizinin içine nasıl edilir finaliyle bize göstermiş dizidir.
Sokaktan geçen herhangi bir adamın bin kat iyi final yazacağı dizi.
Hiç izlemediğim fakat "Night King geliyoor!" nidaları eşliğinde Sophie Turner, Emilia Clarke, Jason Momoa(Jason sanırım son sezonda yok öyle biliyorum) gibi ünlü isimlerin Night King'i bir bölümde harcadıkları mitolojik dizi. Cinselliği bol ve bu özelliği yüzünden ilgimi hiç çekmedi. izler miyim? Emin olun bilmiyorum
Neredeyse televizyon tarihinin en iyi dizisi olmak üzereyken finaliyle değil finale giden yolda 7. ve ama özellikle 8. sezonda ağır sıçan bir dizi olarak kaldı.

Açıkçası 8. sezon 5. bölümde olan olaylarla o dizi zaten o şekilde final yapabilirdi. Yani niye çoğu insan şaşırıyor anlamıyorum, o gidişattan başka bir final çıkmazdı. Yani sorun finalde değil son iki sezonun kendisinde.

Beğenmeyen taraftayım. Özellikle 7. ve 8. sezonda dizinin hiçbir sezonunda olmayan bir acele etme ve olaylar arası kopukluk hali vardı. Tabi kitabın yani orijinal hikayenin bitmiş olması ve olayın yalnızca senaristlere kalmış olması da bunda bir etken de be kardeşim hiç mi yazarına gidip sormadınız bu dizinin finalini nasıl yapalım ne düşünüyorsunuz diye.
olması gereken : tahtlar oyunu
olan : taht oyunları

-.-
--spoiler--

avengers end game den bile kötü final yapmışlar amk. halbuki daha kötüsü olmaz diyordum.
sezon 1 bölüm 1 den bu yana ilmek ilmek yüceltilen night king arya kızımızın pıçak darbesi ile öldü lan iyi mi i?
o 70 bin ölünün içinden nasıl geçmeyi başardın da zıplayarak adamı öldürdün ! daha 20 dakika önce kütüphanede 2 tane ölüden kaçmak için sessizlikten ölüyordun.

ulan gerçekten leş bir sezon ve finaldi.

tamam ilk yazdığınız senaryo bu değildi. hatta çaldırdınız diye ikincisini de değiştirdiniz anladık ta üçüncü alternatifiniz bu muydu arkadaş.
olm çok kızgınım lan bildiğiniz gibi değil.
ejdarhanın sikko bi şekilde ölmesine ne diyorsunuz. peki sırf hikayesi var diye bryan ı kral yapmalarına. ulan marifet hikayedeyse onun kralı jon snow da . adam öldü dirildi daha ne olsun . duvarda nöbet tuttu, insanlık için krallığından feragat etti... 3-5 bin askerden korkup adamı ne skime yine duvara gönderiyorsunuz.
ya neresinden tutsan saçma finaldi

üzüldüm.. oyuncular da zerre tatmin olmamıştır açık konuşayım.

neyse, çok iyi dizinin çok kötü final sezonu oldu diyip bitirelim

--spoiler--
--spoiler--

az önce bitirdiğim dizi.

ağlatacak kadar kötü bitmiştir. hayal kırıklığı.

--spoiler--
her ne kadar çok sevildi ve popüler oldu ise sonu kötü bitmiş olan dizidir.
dizinin en büyük mesajı;
tek başına sahip olunan gücün hiç kimseye faydası yoktur. canlının sahip olduğu güç, önce çevresindekilerin en sonunda da kendisinin sonunu getirecektir.

neresinden bakarsınız bakın dünyanın en büyük sorunu budur. hiç bir canlıya bütün güç verilmemesi gerekiyor. insanoğlunun tarihten tek alamadığı ders budur. hiç bir insan muhteşem değildir. hepimizin zaafları var.

okullarda ders olarak okutulması gereken bir eser.
finalin tekrardan çekileceği dizidir. yok içeriden bilgi falan almadım ancak tahminlerimce "long night" bölümünden itibaren yani 8x03 den finale kadar olan bölümler "ghost" yani jon snow un köpüşünün rüyası imiş. long night bölümünden itibaren tek bir final bölümü çekeceklerdir ve uzun gece savaşında koskoca gecenin kralı elma pıçağı ile öldürülmeyecektir. ancak böyle kurtarabilirler çünkü emuğaa..
eğer martin'in ömrü yeter de kitapları bitirebilirse, bundan yıllar sonra tekrardan çekilecek ve aynı hatalara düşülmeden, şanına yakışır bir finalle bitecek dizidir. en azından ben öyle umut ediyorum. yoksa bu başyapıta yapılanlar telafi edilemez.
Bak gene akla geldi gene sövdürdü. Öyle final olmaz. Evet.
Başıma bir şey gelmeyecekse, ben finalden tatmin oldum.

spoyler

Jon zaten sünepeydi, kral falan olmazdı ondan, zaten en mutlu son da onun oldu. Sorumluluk olmadan, özgür halkla beraber takılacak işte, negzel. ejderli abla fazla kibirliydi ta başından beri, ondan da bi cacık olmaz. Zaten onun notunu şişman arkadaşın sülalesini katlederken vermiştim ben. Kral katili ve bacısı, tam da olması gerektiği gibi bir sona kavuştular. Yan karakterlerin çoğu öldü haliyle, kalanlar fazla bile. O solucan ibnesi de ölsün istemiştim ben, nasip değilmiş. iki hayvani biraderlerin de sonu şık olmuş. Zaten ikisinin de hayattan pek bi beklentisi yoktu, birbirlerini öldürmekten başka, elde ettiler bunu.
Sansa kaltağı olması gereken yerde kaldı, ama o çüksüz elemana üzüldüm, iyi savaştı giderayak.
Kötürüm kuzgundan başkası kral olmamalıydı. Kral olanın çocuğu olmamalı. Osmanlıyı bile göçerten, şehzadelerin taht kavgaları degil miydi. Elemanlar bundan sonra krallık soydan gelmeyecek, kurul seçecek dediler, ilk kral da çöpsüz bir üzüm oldu haliyle. Ki dizide tam verilmese bile en onemli karakter, cüce efendinin de dediği gibi, bu kötürüm brann'dan başkası değildi.
Arya, adamın dibi olduğunu takrar takrar ortaya koydu. Olayların sonunda da, retkit gibi atladı atına (burda gemi), "uğraşın siz taht maht, ben gider hacılar" dedi ve bilinmeyen ufka açtı yelkenini.

spoyler

Begenmeyenler ne istiyorlardı anlayamadim ben açıkçası, herkes gebersin, jon öz halasıylan nikah kıyıp krallığı yönetsin falan mı? Böyle bir dizi de mutlu son olsun, aşıklar kavuşsun mu istiyorlardı (ki bence fazla bile mutlu olmuş son) ? Mesela ne olsaydı "hah tamam böyle iyi" derdiniz?

Kitapla alakası yok falan da deniyor gidişatın da, kitap daha final yapmadı ki!
finali bombok olan bir dizi. madqueen olayına ne gerek vardı? çanlar çaldı, dur. cercei'yi idam et. sonra yeni kraliçe belli. karşı çıkan da yok. çünkü büyük fedakarlıklar yaptı. jon snow'u da koy yanına. Brann stark'ı da kraliçe eli yap hatta. Tyrion'u affet ama sadece serbest bırak. başının çaresine baksın.
Sonra ne olur? Westeros'un batısı keşfedilebilir. esos ile ilgili bir şey olabilir. böyle güzel bir sonla bitebilirdi yani.
8. sezonu görsellik olarak müthiş fakat senaryo olarak fecaattir.

bu hayran videosu neredeyse 8. sezon şahaneymiş dedirtecek yapana helal olsun.

https://www.youtube.com/watch?v=6xGSJ2dFM-k
Son sezon tekrardan cekilecekmis hadi iyisiniz köfteler.
o kadar emmy ödülü almış gözümde o saçma finalden sonra hiç değeri kalmadı. ben olsam vermezdim o ödülleri size
Çok popüler olduğu için izlemeyi tercih etmediğim bir dizi.
finali ile 8 sezonluk efsanesini çöpe atmış dizidir. ben hala bunu bilerek yaptıklarını düşünüyorum. bilerek böyle boktan bir "long night" bölümü ve final bölümü çektiler. karakterlerin bir çoğunu koymadılar bile. lady stoneheart, azor ahai gibi. muhtemelen insanların heveslerini kursaklarında bıraktılar ve game of thrones içerisinden pek çok "spin off" denilen karakter dizileri çıkartacaklar. insanları tatmin eden bir final yapsalardı çıkacak olan ufak dizilere yeterli ilgiyi alakayı göremeyeceklerdi muhtemelen.
Beklentileri gerçekten karsilamayan, sonu vasat olan dizi.

8 yilin finali boyle olmamaliydi.. gerci hangi sezon finali normaldi ki...

Seni ozleyecegiz khalesi...
devam dizisi olacakmış. fatih aegon'un iki kız kardeşi ve 3 ejderhası ile westeros'u nasıl fethettiği, kıyametten nasıl kurtulduğu, neden westeros'u fethetmek istediği, dorn'u alamaması, demir tahtı yaptırması gibi konular işlenecekmiş. konu merak uyandıran bir konu. hikayesi için izlenebilir.
izlemeyin, lost'un finali bile daha güzeldi.
şu anda takıldığım cafe'de karakterlerinden biri olan randyll tarly'nin tadında bir abi gördüğüm dizi.
ilk sezonları iyiydi de sonlarda iyice overrated oldu. seyir zevki var ama 1 numaramı alacak kadar kesinlikle değil. ilk 5 i bile zorlamaz.