bugün

bir kadir inanır değil. ''gol iptal dedim ulaaaaaaaaaannn çat''
terfi etmiş olup artık şampiyonlar liginde maç yönetebilecektir. hem oyuncu ile diyalogları hem de soğuk kanlılığı ile bunu cüneyt çakır' dan çok daha fazla hak etmektedir.
maç esnasında çarpılmıştır.

görsel
bugün fenerbahçe'yi kurtarmak gibi bir görev üstlenmiş anladığımız kadarıyla, yapışık kola çarpan topa, açıktaki denge kolunu bahane edip penaltıyı verdi, stoch'a temas yokken faulü çalarken hemen öncesinde siklerin kanatta dövdüğü karabüklü futbolcuya faul çalmakta zorlandı.

garip bir şekilde sevmiyorum bu hakemin maç yönetimini. çok gergin bir havada geçiyor genelde yönettiği maçlar ya da bana öyle geliyor.
12 şubat 2012 kdç karabükspor fenerbahçe maçındfa bir adet penaltı sıçmış olan hakem.
http://s14.directupload.n...mages/120212/9xnniuer.swf
12 02 2012 karabükspor fenerbahçe maçı'nda 4 dakikalık duraklamayı da işaret etmiştir. görevini layıkı ile yapıyor vesselam, türkiye'nin kendi alanındaki en yetenekli hakemi diyebiliriz velhasılı.
26 şubat 2012 galatasaray beşiktaş maçını yönetecek hakem'dir.
çocukluğunu bilirim kopil'in şehremini, uzunyusuf mahallesinde oturan, arsız 1 bebeydi.

hala arsızlığı devam etmekde o ayrı.
29 şubat'ta italya-abd arasındaki hazırlık maçını yönetecek hakem.
yeni saç kesimiyle gözüme daha hoş gelen ve maç yönetimi de sanki düzelmiş gibi gelen hakem. şahsen itiraz edecek tek bi kararı yoktu 26 şubat 2012 tarihli derbide.

adettendir: beşiktaşlıyım
türkiye'nin tartışmasız en iyi hakemi. cüneyt çakır falan hikayedir.
elit kadroya yükselerek tüm Türkiyeyi gururlandırmıştır.
samimiyetsiz, pişmiş kelle gibi sırıtan, türkiyenin iyi hakemlerindendir.
iyi, kaliteli ve sempatik olan hakem.
spor toto süper ligin kesinlikle en iyi hakemidir. o kadar iyi yönetiyor ki türkiyenin belkide gelmiş geçmiş en iyi hakemi olmaya adaydır.
yöneteceği maçlardan önce dua etmesiylede ünlü tff hakemi.
trabzonspor maçı kadrosuna da alınarak bu sezon sayamadığımız kadar fener maçı yöneten "türkiye'nin en iyi" hakemi. yan hakemleriyle uyum sorunu yaşadığı bir sezon geçirdiğini de(fener maçlarındaki kararlarına bakılarak) belirtirsek yalan söylemiş olmayız sanırım.
çok yetenekli hakemdir. Yetkililerin tam istediği gibidir. istanbul takımlarını ince ince kayırır ki hiç anlayamazsınız zaten tüm istanbul takımı maçlarını bu yakışıklı arkadaş yönetir.
çoh eyi bir maç yönetti gerçekten vallahi.

selçuk ayak kırar , düdük çalmaz.

caner ayağa dalar , düdük çalar kart vermez.

baroni ayağa basar , düdük çalar kart vermez.

ofsayt pozisyonunu söylemiyorum zaten.

hala türkiye'nin en iyi hakemidir. *

edit : fırat aydınus'un çocukları var herhalde sözlükte.adamı eleştiriyorum bazı kesim çıldırıyor anlamış değilim amk.
türkiye liginin en iyi hakemlerinden biridir. cüneyt çakır ın gösterdiği başarıyı bekliyorum kendisinden.
trabzonspor maçından önce de benim için ligin en iyi hakem olduğunu söylüyordum zaten. bunun sebebi daha önce de belirttiğim gibi hep doğru kararlar vermesi filan değil -nasıl ki forvet gol kaçırıyorsa hakem de hata yapabilir- ama oyunu ve oyuncuyu yönetiş tarzı, oyuncu ile diyaloğu, her zaman rahatlığı, kendine olan güveni(güven gösterisi değil, güveni) ve kuralları doğru bilmesiyle bu ligin en iyi hakemidir. yanlış görebilir ama gördüğü ya da gördüğünü sandığı şeyi çok iyi yorumlar kurala göre.

haberler doğruysa trabzonspor maçındaki gol kararı ile uefa' dan tebrik almış.

http://www.sporx.com/futb...rslik-kararsxhbq274868sxq

gol değil ofsayt diyenler de var eski hakemler arasında (gerçi iki troll* * diyor sadece ama olsun) televizyonda bile defalarca izleyip karar veremeyen eski hakemler varken bu adamın oyunun akışı içinde büyük risk alarak çoğunluğun kabul ettiği kararı verebilmesi takdire şayandır.

karar gelirsek; benzer pozisyon galatasaray-fenerbahçe maçında olmuş ve aynı hakem fırat aydınus ofsayt vermişti. alex çok itiraz etmişti hatta. o pozisyonda şöyle bir fark vardı yalnız; alex bariz ofsayttaydı ve topu caner' e bırakma sebebi caner' in pozisyonunun daha iyi oluşuydu. yani alex ofsaytta olduğunu anlayıp durmadı, aksine topa koştu ama caner' in geldiğini görünce pas seçeneği yaratmak için içeri koşmaya başladı. sonuna kadar pozisyonun içindeydi alex. trabzonspor maçında ise sow ilk andan itibaren ofsayt olduğunu düşünüp topa gitmedi, top zaten baroni' ye atılmıştı ama burada herkesin gözden kaçırdığı bir detay daha var ki asıl olay o zaten;
gol kararından sonra fırat aydınus, kendisine itiraz eden oyunculara bir iki kez şöyle dedi ''aynı hizada, aynı hizada'' artık uefa' nın 'emin değilseniz oynatın' talimatını bilmeyen yoktur sanırım. fırat aydınus o pozisyonda sow' un bariz bir şekilde önde olmadığını düşündü(tamam ofsaytta ve bir adım önde) ve muhtemelen kararı şöyle verdi; 'topa hareketlenmedi ve zaten ofsayt olup olmadığı bile tartışmalı o halde oynatmalıyım.' demek istediğimin yanlış anlaşılmasını istemem. sow ofsaytta zaten bunu tartışmıyoruz ama fırat aydınus bulunduğu açından emin olamadı sow' un önde olup olmadığından ve zaten top da ona gitmediğinden dolayı hem pasif ofsayt hem de 'emin değilsen oynat' ilkesi gereği çok cesurca ve bence doğru karar verdi. başta da dediğim gibi eyyam yapmadı gördüğüne uygun şekilde doğru yorumladı pozisyonu. cüneyt çakır gibi korkaklık yapmadı. hatırlarsanız cüneyt çakır bir fener galatasaray kupa maçı yönetmiş ve iki takımı da çileden çıkarmıştı. lugano' yu attıktan sonra o kararın etkisiyle ilk yarının sonunda galatasaray 3' e 1 yakalamışken fenerbahçe' yi maçı bitirdi filan. aynı cüneyt çakır kayseri galatasaray maçında riera' nın hiçbir müdahalesi olmadan yerde kalan kayserili defans ouncusu lehin faul verdi ki devam etse 2 kişi karşı karşıyaydı kaleciyle.

kısaca cüneyt çakır risk almaz, aman skoru etkilemeyeyim diye süzemediği pozisyonlarda takdirini savunma yapan takımdan yana kullanır. fırat aydınus ise yanlış görebilir ama eyyam yapmaz gördüğü ya da gördüğünü sandığı şeye göre cesurca karar verir.
her ne olursa olsun, ne kadar hata yaparsa yapsın, türkiye'nin tartışmasız en iyi hakemidir. hakemler her zaman bir tarafın canını yakar. iyi hakem demek hatasız demek değildir; daha az can yakan demektir.
kart göstermekten ziyade uyarmayı daha fazla tercih eden bir hakem. Kartlarını genelde maçların ikinci yarılarında kullanıyor. Bence en önemli özelliği maç içerisinde futbolculara neredeyse her verdiği kararın nedenini izah ediyor. Bu yüzden maç içerisinde kimse etrafını sarmıyor.
türkiye'de süper lig hakemi. tanım olarak bunu giriyim bari nerde bu adamın başlığı bulamadım ?

kendisine uefa'dan şöyle bir şey gelmiştir. http://www.haber365.com/H...Aydinusa_Tebrik_Telefonu/

bir tebrik telefonu fenerbahçe-trabzonspor maçıyla ilgili. dediklerine göre pozisyon çok doğru karar ve hakem seminerlerinde ders olacak bu pozisyon.

bu da hürriyetteki erman toroğlunun bugünkü yazısı. bana göre ofsayt pozisyon diyor. ilginç tabi.
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/20277063.asp
türkiyedeki en iyi hakemdir. keşke play off maçlarının hepsini fırat aydınus yönetse. kesinlikle yanlış bir karar vereceğine inanmıyorum.
edit: http://galeri.uludagsozlu.../f%C4%B1rat-ayd%C4%B1nus/