bugün

Versusları her türlü kazanabilen filozoftur.
görsel
üstinsan fikriyle hitlerin ırkçılığın çığırını açmış oç.
uçurumdan aşağı bakarsanız uçurum da size bakmaya başlar.

mealinde bir sözü var.
Arkadası tenzih ederim ama yazdıkları bakımından niçe de aşka veya kaybedilen şeye dair arabesk bir hüzün bulabilmek ya da uydurmak yazarı götünden anlamak demektir.

Niçe duygusallığın pek çok türünden iğrenen bir insandı.

Ondan arabesk bir şair mi yaratacak şu lanet olası dilimiz?
"Çok muhabbet tez ayrılık getirir" demek istemiş olabilir.
Yorumu özellestirirsek

Bir kadin erkek iliskisinden yola cikarsak.

Sevilmenin kisiyi nasıl bir yerde konumlandırdığından, ona biçtiģi rollerden bahsedebiliriz.

insanın Bir kisi tarafından nasıl ve hangi sartlar altında sevileceģini bilmesi o kisinin kendisi olabilmesi önünde engel teşkil edebilir.

Burada kaybetmeyi, karsımızdaki insanı köreltmek, değiştirmek, ona engel olmak kapsamında ele alabiliriz. Yani sevdiģiniz ölçüsünde kaybedersiniz.

Daha iyi ifade edebilirdim anlayın işte.

Diger yorum,

Yaptiginiz işi çok seviyorsunuzdur. Size sagladigi kolaylıkları ve duyulan saygı da. Yaptığınız işe baģlılığınız ve aidiyetiniz en üst seviyededir. Siz onunla bütünleşik bir kişiliksinizdir.

Bir gün her şeyi bırakmak zorunda olduğunuzda ya da işiniz sizi bıraktığında kaybınız ona bağlılıģınız ölçüsünde olacaktır. Diyor.

Bunu baska örneklendirme üzerinden de yapabiliriz.
Felsefesiyle ilgili olabilir:

https://youtu.be/RhVm0SY7V1E
(bkz: iyinin ve kötünün ötesinde)

Kitabın sonunda bulunan bitiş türküsünü öyle severim ki dua gibi ezberimdedir.
immoralizm akımı iyidir.
"ve bırakalım da parçalansın- her ne varsa hakikatimizle parçalanabilen! inşa edilecek nice evler var daha!

böyle buyurdu zerdüşt.
unutma!
ancak ve ancak
gülerek öldürürsün bazı şeyleri içinde...

kelimelerinin sahibidir.
(bkz: Nietzsche nin taşçı öyküsü)
Ruhumuzun pir'i, vicdanımızı dürten şeyhimizdir. Atları onunla sevdik, onunla sevdik rahatsız edilmeyi. Yarım şarkıları hayatla tamamlamayı ondan öğrendik.

"Zerdüşt böyle söyledi" işittik, bakalım itaat mi edeceğiz? Çünkü ondan isyan etmeyi de öğrendik.
torino’da dolaşırken bir atın kırbaçlandığını görüp ona sarılır sonra da yere kapaklanır. akabinde aklı dengesini yitirir ve 11 yıl yatalak yaşar. allahsız imansız dediğimiz bu adamın vicdanına bir bakın bir de kendisini iyi ve adil olarak tanıtanlara. işte bu yüzdendir ki sürekli iyilere ve adillere laf atar.

görsel
Haşmetiyle ruhları sersem eden pos bıyıklı. Atlara bakınca bir ağlama geliyor ruhuma, sonra gidiyor. Nal gümbürtüsü doluyor zihnim, gümüş yangınlarda kavruluyorum.

"Böyle söyledi zerdüşt"

inandık ama itaat etmeyeceğiz. Çünkü nietzsche bize itaatsizliği talim etti. Kusura bakma zerdüşt bey.
Hastalığı sırasında bir çok mektup yazmıştır. Birini çeviriyorum.

Dünya başkalaştı çünkü tanrı dünyada. cennetlerin coşkuyla taştığını görmüyor musun? imparatorluğumun mülkünü aldım, Papa’yı hapse attım ve Wilhelm, Bismarck ve STÖCKER’in vurulmasına izin verdim.

- Çarmıha gerilen.
En sevdiğim filozof nietzsche diyen kadınlara müsaadenizle gülüyorum ben.
Bu ülke de niçeyi anlayabilen 10 tane adam olsaydı, ülke adam olurdu.

Tabii sorsan herkes niçe okuyor.
görsel
Sürekli bunu anlayan varsa diyen arkadaşa ithafen. Tercüman not olarak geçmemiş, ben ekledim.
Tarihteki ilk atarlı giderli kezban. Bunun 2008 feysini görmek isterdim.

Beni öldürmeyên şey, b@n@ gúč vérìr karde$$$$$.

(bkz: Niçe tarzı kezbanlık)
Sevdiği kadınlar tarafından reddedilmenin verdiği acı öfkeye dönüştükten sonra nietzsch'in kullandığı bir cümle var:"Bir kadin görmeye mi gidiyorsun? Kırbancını almayı unutma!" Diye.

Acaba burada kadını kırbaçlamayı mı kast etmiş, yoksa kadınlar tarafından kırbaçlanmayı mı metaforlaştırmış?
kominizm in kurucularından biri ve filozofdur keşke nasıl mutlu olunur adın da bir kitap çıkarsaydı.
düzen düşmanıdır. ama nihilist değildir bilenenin aksine dünyasını temellendirdiği o güç istenci ve kaos'un kendi içersinde tutarlılığı ve evren açıklaması vardır.
Bir şeyden hoşlanmaktan söz edilir, aslında doğrusu, bu şey aracılığıyla kendinden hoşlanmaktır...
Üstinsan; Böyle Buyurdu Zerdüşt adlı kitabında, tanımladığı felsefi terimlerden birisidir.