bugün

fransız.
sarkozy'yi cumhurbaşkanlığı seçimlerinde alt edeceği kuvvetle muhtemel fransa cumhurbaşkanı adayı.
Fransa'daki en üst makamın tekrar sol bir kişiye geçmesi olasılığı sevindirici gözüküyor. sarkozy'nin tribünlere oynayan politik çizgisinden sonra tekrar akl-ı selimin hakim olmasını diliyoruz fransız politikalarına.
Seçildikten sonra dış politakalarda türkiye'ye karşı nasıl bir tutum sergileyeceğini merak ettiğim kişi. Umarım sarko gibi diaspora'ya boyun eğmez.
lakabı karamel pudingmiş.
hollande dayı, tipine baksana harbiden var ama biraz puding sıfatı.
görsel
yaklaşan fransa başkan seçimlerinde; sarkozy ye karşı orta sol aday.
taciz skandallarından ötürü eski imf başkanı Dominique Strauss-Kahn adaylıktan çekilmeseydi karamel pudingin adaylığı hiç gündeme bile gelmeyecekti. harcadılar gül gibi adamı. seçimin favorisi idi kahn.
suandan itibaren fransa'nin yeni cumhurbaskanidir.*
fransa'daki seçimlerde bugünkü sandıklardan %52 önde çıkmış isim. au revoir sarkozy.
sırtını son koz olarak ermenilere dayayan dallama sarkozyi sandığa gömmüş başkan.
fransa cumhurbaşkanı olmus sarkozy aratacak tipe sahip kişi.
fransanın cumhurbaşkanı olacak kişi. Sosyalistlerden geliyor.
yeni fransa cumhurbaşkanı. sayesinde; sarkozy'den bunalmış pkk örgütlenmeleri daha raht bir nefes alacak, eşcinsel evlilik fransa'da da serbest bırakılacak -bunu vaad etmişti belki yapmaz-, türkiye'ye tutum değişmeyecek. kısacası bu adam sarkozy'i aratır gibime geliyor. o en azından fransa'daki kürtlere göz açtırmıyordu.

şimdi burada bir de partisini kutlamak lazım. çok iyi bir tercihti hollande. bir kere konuşmalarında ulusalcı ve hatta milliyetçi vurgular yapan biri-babası aşırı sağcıymış belki de ondan kapmıştır-, globalizm karşıtı ve bir sürü konuda tipik sosyalistlerden çok sağcılara yakın biri. zaten bu özellikleri yüzde 55-45 sağ-sol oranın olduğu ülkede kendisini cumhurbaşkanı yaptırdı. ve zaten bu yüzden sp'nin adayı gösterildi.

sarkozy denilen cücenin de buna etkisi göz ardı edilemez. yahudi, yüzde 18 oy almış ve muhtemelen basit bir teklifle kendi yanlarına çekilecek olan aşırı sağcılara ''siz zaten bana oy vermeye mecbursunuz, size hiçbir şey vermem'' deyip bir de üstüne ''solcularla siz kalsanız solculara destek veririm'' deyince... o gün seçimi kaybetmişti.
sarko efendiyi başımızdan defetmiş yeni fransa cumhurbaşkanı. gelen gideni aratır mı , zaman gösterecek.
fransa'nın "sosyalist" yeni cumhurbaşkanıdır. avrupa'ya yeni bir soluk getirmesi ümit edilmektedir. neler olacak, izleyip göreceğiz.
sarkozy yi devirirek yeni devlet başkanı koltuğuna oturmuştur.
Türkiye-Fransa ilişkilerini iyileştirmeyi planlayan, 15 mayıs 2012'de göreve başlayacak olan yeni Fransa cumhurbaşkanı.
ermenicidir:
görsel
her halükarda sarkozy'den daha iyi olacak adam.

bi sikemedik sarkozy ipnesini, yerine bu geldi. bu da fransız değil sanırım. adamın soyadı bile hollanda lan.

not:
hollanda bayrağı;
görsel
fransa bayrağı;
görsel

var bu işte bir ipnelik...kesin var...

not2;
aha bak ben dediydim;

--spoiler--
"Hollande" soyadının 16. yüzyılda Hollanda'dan kaçan ve daha sonra eski vatanlarının adını alan kalvinist atalarından geldiğine inanılır.
--spoiler--
sevgilisi ile evli iken ilişkileri varmış herhalde.

first lady ile evli değiller, sevgililer.
görsel
Dışişleri bakanlığına türkiye karşıtlığıyla tanınan laurent fabius'u ataması pek bir manidar geldi bana. Demek ki hollande'i; köprüden geçene kadar, ayıya dayı demeyi çok iyi uygulamış. "Gelen gideni aratır" demek istemiyorum. Sarkozy'i aramayız inşallah.
daha önce dediğim gibi ermenicidir ve soykırım yasası peşindedir:
görsel
görsel
görsel
suriye'ye yönelik olarak, birleşmiş milletler'in (bm) onay verdiği bir askeri müdahale seçeneğini dışlamadıklarını söylemiş fransa yeni cumhurbaşkanı.
fransa'da pek dikiş tutturamayacağını düşündüğüm, fransa cumhurbaşkanı.

--spoiler--
Ancak Sarkozy yerine iş başına gelen Hollande geçtiğimiz hafta emeklilik yaşını yeniden 62'den 60 yaşına düşürecek bir kanunu gündeme getirdi. Böylece 18- 19 yaşında işe giren bir genç, 41 yıl çalıştıktan 60 yaşında emekli olabilecekti. Uluslararası medyaya göre bu adım Fransa'nın gelecek yılki bütçesine 1 milyar euro ek delik açacak ve bu 2017'de yıllık 3 milyar euroya yükselecekti.
Bu yeni kanun çerçevesinde de Fransa'da emeklilik süresi ortalama 20 yıla bile çıkabilecek. Sarkozy'nin yaptığı tek olumlu iş olan emeklilik yaşını 62 yaşa çıkartmak ise 2018 yılında Fransa'nın sosyal güvenlik sistemi açığını sıfırlayacaktı. Hollande'ın bugün sendikalar tarafından alkışlanan yaş indirimi büyük olasılıkla ilerdeki yıllarda vergilerin yükseltilmesi ve ek işsizlik ile sonuçlanacak .
--spoiler--

deniz gökçe