bugün

eski oyunlarda üstte yer alan "menajer adı" butonundan "ara" seçeneğinden oyuncu-antrenör arama fasilitesini şu ana dek bulamadığım oyun.
takıma scout ya da antrenör alamadım bu yüzden.
beşiktaş ı çalıştırırken ligde 3. olduğum için kovulduğum oyundur. kovulmamı nasıl engellerim bilemiyorum. zaten oyunda da yeni sayılırım. fm 18 i de bekliyorum. bakalım nasıl olacak.
hayatımı sikmişliği var. bir oturuşta tam 19 saat :/
football manager 2015'te, sports ınteractive pek çok yeniliğe imza atmış olduğu görünüyor. oyunu açtığınızda göreceğiniz ilk yenilik sports ınteractive'in yeni kullanıcı arayüzü. evet, arayüz yeni ancak championship manager serilerini oynayanlar için bu arayüz pek yeni sayılmaz. zira sports ınteractive'in fm 2010 ile kaldırdığı sol dikey menü bu oyunda yeniden geri gelmiş. bunun dışında sports ınteractive'in "tracksuit manager" adı altında lanse ettiği bir yeni özellik sayesinde oyuna biraz olsun rpg oyunları havası katılmış. artık yeni menajer puanlarını kullanarak kendi özelliklerinizi geliştirebiliyorsunuz. isterseniz iyi bir koç olabiliyorsunuz, ya da iyi bir scout, ya da yeni yıldızları daha kolay keşfedebilen iyi hoca. tabii hepsine puanları da paylaştırabiliyorsunuz. medya konusuna gelecek olursak, medyayı iyi kullanıp rakiplerinizin morallerini bozmak da işin güzel kısımlarından bir tanesi football manager 2015'te.
football manager 2015'te, sports ınteractive pek çok yeniliğe imza atmış olduğu görünüyor. oyunu açtığınızda göreceğiniz ilk yenilik sports ınteractive'in yeni kullanıcı arayüzü. evet, arayüz yeni ancak championship manager serilerini oynayanlar için bu arayüz pek yeni sayılmaz. zira sports ınteractive'in fm 2010 ile kaldırdığı sol dikey menü bu oyunda yeniden geri gelmiş. bunun dışında sports ınteractive'in "tracksuit manager" adı altında lanse ettiği bir yeni özellik sayesinde oyuna biraz olsun rpg oyunları havası katılmış. artık yeni menajer puanlarını kullanarak kendi özelliklerinizi geliştirebiliyorsunuz. isterseniz iyi bir koç olabiliyorsunuz, ya da iyi bir scout, ya da yeni yıldızları daha kolay keşfedebilen iyi hoca. tabii hepsine puanları da paylaştırabiliyorsunuz. medya konusuna gelecek olursak, medyayı iyi kullanıp rakiplerinizin morallerini bozmak da işin güzel kısımlarından bir tanesi football manager 2015'te.
en güzel oyunlardan birisidir.

daha önce FM 15 ve 16 için kariyerlerimi anlattığım entryler girdim.

geçen aylarda FM 15 e sıfırdan başladım Galatasarayı seçerek.

4 sezonda 15 kupa kazandım. bunlar arasında bir tane Şampiyonlar ligi kupası bir tane de uefa Süper kupası var. kah ağladık kah güldük, rüya gibi sezonlar geçirdik. yeri geldi taraftar sövdü yeri geldi baş tacı yaptılar.

4 senede takımımızdan gelip geçen başlıca oyuncular,

sergio romero, carlos ascues, ricardo van rjin, van der wiel, Mehmet ekici, matias Kranevitter, yannick carrasco, alex song Şu aklıma gelen isimler.

Ama bir türlü istediğim forveti Elde edemedim. aslında denediğim tüm Forvetler çok iyiydi Ama taktiğime uyum sağlayamadılar. ne kafa vurabildiler, ne de birebirde fileleri havalandırabildiler.

lacina traore, artem dzyuba, muhammet demir kariyerini bitirdiğim Forvetlerden bazıları.

bu 4 sezonun Ardından taraftar için tanrı bendim. adıma methiyeler düzüyor, marşlar besteliyorlardı. beyoğlundaki meyhanelerin girişinde fotoğrafım altın çerçeveyle bekliyordu. ligi kasıp kavuruyor, biçerdöver gibi ilerliyorduk.

bir süre sonra,

maaş bütçesi ciddi yük olmaya başlamıştı Ama Kol kırılır yen içinde kalır diyerekten kimseye bir şey belli etmiyor, dosta güven düşmana korku salmaya devam ediyorduk.

4 senede gelen kupalara rağmen başkan özbek sürekli borç bahanesiyle beni oyalıyor, büyük oynamama imkan vermiyordu.

bütün başarılardan sonra bile kendimi, bonservisi elinde topçu ararken bulunca gözüm döndü.

çaldım özbekin kapısını, girdim içeri. Şu unutlumaz cümleler döküldü dudaklarımdan...

bak beyim, sana iki çift lafım var. koskoca adamsın. paran var, pulun var, herseyin var. binlerce kişi calışıyor emrinde. yakışır mı sana ekmekle oynamak? yakışır mı bunca günahsız, çoluğu çocuğu, transfersiz bırakmak?
ama nasıl yakışmasın! sen değil misin sneijder e bile acımayan, üç kuruş zammı çok gören. anlamıyor musun beyim, bu çocuklar kulübünü seviyor. ama ben boşuna konuşuyorum. sevgiyi tanımayan adama, sevgiyi öğretmeye çalışıyorum. hıh, sen, büyük patron, milyarder, fabrikalar sahibi Dursun özbek!

sen mi büyüksün? hayır, ben büyüğüm! ben, deli adam. sen benim yanımda bir hiçsin, anlıyor musun? bir hiç! gözümde pul kadar bile değerin yok. ama şunu iyi bil, ne sneijder e ne de romeroya hiçbir şey yapamayacaksın.
yıkamayacaksın, dağıtamayacaksın, mağlup edemeyeceksin bizi. çünkü biz kulübümüze parayla pulla değil, sevgiyle bağlıyız. bizler Galatasarayı seviyoruz. biz bir takımız. biz güzel bir takımız. bunu yıkmaya senin gücün yeter mi sanıyorsun? dokunma artık takımıma! dokunma song a! dokunma van der wiel e! dokunma matias a! eğer onların kılına zarar gelirse, ben, ömründe bir karıncayı bile incitmemiş olan ben, deli adam, hiç düşünmeden çeker vururum seni! anlıyor musun, vururum ve dönüp arkama bakmam bile!

ve Şu an işsiz geçen 1 senenin Ardından newcastle united ile 3 yıllık sözleşme imzaladım.

takıma geldiğimde 11. haftaydı düşme hattında en üst sıradaydık. bakalım kader ne gösterecek.

siz siz olun patronla restleşmeyin, orada yeter kulüpte kalayım göz göze gelmeyelim gibi bir seçenek var onu seçin ekmeğinize Bakın.

Ananısikem özbek.
southampton'a liverpool'da mutsuz olan aubameyang'ı 4 milyon euro'ya transfer ettim.

bakalım nasıl performans gösterecek.
500 kişilik stadları olan takımlara yönetmeyi deneyin .gerçekten çok zevkli, ağaçların doğanın ortasında güzel maçlar oluyor.
0-0 biten deplasman sonucundan sonra, evimde oynadığım avrupa ligi maçında

88.dakikada penaltı kazanıp, topu tribünlere atınca.

ve 1 dakika sonra rakip ilk kez kaleye gelip, penaltı kazanıp topu doksana atıp 0-1 yenince, hayatımda ilk defa save-load olayını gerçekleştirdim.

ve 2-1 kazanıp tur atladım.tur benim hakkımdı abi, aziz yıldırım gibi hissetim kendimi.
güncel bir transfer yaması aradığım güzide oyundur. 2016'yı pek sevemedim.
Benim için bitmiş olan oyundur.

kariyerime trabzonsporla başladım. takımın az bütçesi sebebiyle genelde bonservissiz oyunculara ve kiralık gençlere yöneldim. nasıl bir şanstır bilinmez Ama lig ve ziraat kupalarını müzemize götürdük. avrupada da çevrek Final oynadık. trabzon Şehir merkezinde heykelim vardı, insanlar takalarına benim ismimi koyuyor, sokaklara ve parklara benim ismimi veriyordu. o dönem doğan her erkek çocuğa benim ismimi koyuyorlardı. Ardından Diğer sezona da bomba gibi başladık.

sezonun ortalarıydı ki hamza hamzaoğlu kovuldu. Bende hırsıma yenik düşüp Galatasaray ile görüşme masasına oturdum. hamza Hoca takımın anasını bellemiş, sneijderi de kaçırmıştı. ilk işim umut,hamit, sabri gibi oyuncularla yollarımızı ayırmak oldu. takımda ne Forvet ne de stoper vardı. enkaz halinde folloş bir takımdı. bu arada başkan Dursun bey de takıma çelme takmaktan, yoluma taş koymaktan vazgeçmiyor ve bütçeleri sikine göre kısıyordu. bunları sonucu olarak Takım ligde 7. sırada ve
göte bala avrupada liginde gruptan çıkmıştı.

nihayet transfer sezonu açılımış ve yine az bütçeyle flaş transferler yapmıştık. çinden Robinho, Atletico madridden Thiago ve Brezilyanın yağmur ormanlarından bir zamanların efsane stoperi, emektar Lucio yu getirdim.

Her şeyin çok güzel olacağı Hayalini kurarken lige göztepe mağlubiyeti ile soğuk bir giriş yaptık. Ardından sırasıyla eskişehir ve gençlerbirliği mağlubiyetleri yaşadık. artık bir şeyler yapmanın zamanı gelmişti. vahşi bir oyun tarzıyla 4-3-3 sistemini takıma oturttum. arka arkaya seri galibiyetler alıyorduk. ligde 5. sıraya kadar yükseldik ve sadece rakiplerimizin puan kayıplarını bekliyorduk.

avrupada lyon u elemede uğurladık ve yolumuza devam ettik. çeyrek finalde Roma ile eşleşmiştik. tüm Takım bu maça odaklandı Ama yapamadık. ilk maçta italyada 3-0 boyun eğdik. Herkes turu kaybettiğimizi kabullenmişti. Bende artık lige odaklanırız diye kendimi teselli ediyordum. sıra arenadaki rövanş maçına geldi. zaten 3 tane yemişiz korkak oynamanın alemi yok osmanlı akıncısı gibi saldırmanın zamanı geldi diyerekten, takımı daha önce hiç denemediğim 3-5-2 sistemi ile sahaya sürdüm. ilk yarıyı yasin in golüyle 1-0 önde kapattık Ama yetmezdi bu. devre arasında iki küçük değişiklik yaptım ve aldığım riski izliyordum. o da ne? sahneye kral burak yılmaz çıktı 2-0!! acaba dedim. acaba geçer miyiz? işte o an sözlük gözüm döndü. oyuna bir Forvet daha soktum ve girer girmez golünü attı. Evet bu gol dakika 75 Sinaaan. Herkes şokta, Roma taraftarları yüce isa diye haykırıyor. biz bile şaşkındık. ve maç uzatmalara Ardından penaltılara geldi. penaltılarda durum 4-4. son penaltıyı Salih uçan kaçırdı. artık ibre bize dönmüştü. sinanın yapması gereken tek şey topu ağlarla öpüştürmekti. ve beklenen oldu. arena yıkılıyor, taraftarlar onuncu yıl marşını söylüyor, romalılar utanç içinde ağlıyordu.

maç Sonu Takım konuşması yapacağım sırada crash dump diye saçma bir hata vererek kapandı oyun.

o inanılmaz maç hayallere karıştı.

bir daha da oynarsam siksinler beni.
asteras tripolis ile yunan liginde kariyer yaptığım oyun. 2019 ağustos ayindayim. kulübü her sezon ya 4. ya da 5. yapıyordum taaa ki 2019 mayıs ayına kadar. hele sukur wonderkidler ile 11 puan farkla şampiyon oldum. ulan imanim gevredi her sene avrupa liginde olmaktan. şampiyonlar liginin havasını alalım bi ya. steaua bükreş'i rahat eledim. dinamo zagreb çıktı kurada. elersem gruplardayim. hadi hayırlısı.

not: 2020 yılı devre arasında arda turan caykur rizespor'a transfer oldu. böyle ilginç bir oyun işte.
bahsedilen durum oyun hatası değildir, eğer 4 tane altyapıdan oyuncunuz olması gerekirken 0 oyuncunuz varsa bildirilen kadroda 4 tane boş yer bırakmak çözüm olacaktır.
öylesine barcelona'ya teklif yolladım adamların boşluğuna denk geldi heralde kabul ettiler.messi,suarez'i bırakırlar umarım , adamlar tatil yapsın biraz :D

görsel

edit:messi ve neymar oynadı, diğerleri yedekti 4-0 yenildim kendi evimde.
Beyler en ucuz nerede var ve kargo parası kaç para öderim.
16 geldi hey.
her maç 50 atacak kadro kurdum.
görsel

dk 25 beşiktaş 1-0 yeniyor. allam ya...

Ek: bir yıldır zerre editör kullanmadım ama bıktım amk adını bilmediğim adamları Chelsea falan kaptırmaktan. Kendi oğlumu yapmak için editör kurdum editörden çıktığımda o kirli hilelere bulaşmıştım çoktan...
yeni, yine ve yeniden bir saçmalıkla karşıma çıkan oyundur.

beşiktaş'ın hocasıyım. sezon bitti. transfer sezonu açıldı. iki gün sonra alen halilovic'i kiraladım. dedim geleceğin wonderkid'i gelsin takılsın bende. geldi. o yaz da avrupa şampiyonası var onun için oyuncular yok falan. hazırlık maçı ayarlamadım dolayısıyla. ağustos'un başına birkaç tane ayarladım. herif temmuz'un başında geldi. 1 hafta sonra "ben yeterince maç oynayamıyorum benim kiralık sözleşmemi feshet" dedi. "lan ne diyosun amk sezon başlamadı daha, takımın önemli parçası olcaksın sabret" falan dedim. delirdi! "bu kaçıncı söz verişin artık yeter. burada kalmak istemiyorum. daha önce verdiğin sözleri tutmadın" falan dedi. sözleşmesini feshetmeye yanaşmayınca da "sen görürsün amk çocuğu çıngar çıkarıcam" diye tehdit etti. mecbur sözleşmesini feshettim olay çıkmasın diye. gerçekten beynim çürüdü. anlamakta güçlük çekiyorum bazen bu oyunu.
U21 takımından a takıma oyuncu çağırmayı bulamadığım oyun.
görsel
hayatımdan 574 saat çalan oyun . bu yüzden fm 16 yı almak da çekimserim biraz. evet.
oynayabilmek için yüksek sabır ve taktiksel zeka gerektiren oyun , en fazla 5 maç gidebildim , sırasıyla en güçsüzden güçlüye doğru takımları aldım , en son bayern'de 5 maç peşpeşe kazandım , sonra celtic maçında kabak çiçeği gibi açılıp 4 tane yiyince o gün bıraktım

sokarım ya , cm 03/04 candır açıp yine onu oynarım bunu oynayacağıma , yaşasın del piero-nedved-trezeguet-zambrotta-thuram-camoranesi-buffon-tudor'lu juventus
galatasaray ile 2022-2023 sezonuna girmeye hazırlandığım oyun.

takımın değeri 300m dolar civarında seyrediyor. ve her sezon takım değeri artmasına rağmen benim en zenginler sıralamasındaki sıram 15 takım falan azalıyor. takım avrupa sıralamasında 7. sırada bu arada. ben de bu duruma şaşırdım bi bakıyım dedim benden daha zengin kulüpler kimmiş diye. üstümdeki 80 küsür takımın yaklaşık 60 tanesi japonya, iran, finlandiya, peru gibi futbolla pek de alakası olmayan ülke kulüpleri. sanırım o yıllara geldiğimizde yeni bir icat yapılacak ve bunun üzerinden iş adamları parayı kıracak küçük abramovich'ler türeyecek. başka açıklaması yok.

işin diğer ilginç yanı ise 2 milyar dolar ekonomisi olan real madrid'in bir oyuncuma teklif yapması ve 57 milyon euro'ya anlaşmamız üzerine son anda transferin iptal edilmesi. sebep ise real madrid'in bu bonservisi kaldıramamasıymış. aslfkjasdf. mantıksızlığa gel.

ha bu arada 300m ekonomimle 1-2 milyar dolarlık takımları alt etmem de oyunun başka güzel yanı.
Bok simülatörünün bile ondan daha güzel olduğu oyun.
(bkz: #28030347)

interden sonra da sırasıyla;

stuttgart(2)
psg(3)
psv(4)
real madrid(4)
ile oynadım. real madrid'ten istifa edip, bir yıl işsiz takıldım. bir umut chelsea küme düşer de onları tekrar yukarı çıkarırım diye düşündüm, küme düşmediler.
bir yılın ardından everton'la anlaştım. şu an hala oradayım. yıl da 2035 oldu.
Ersun yanalın bıraktığı yaşlı Fenerbahçemizi alıp başladım oyuna. Volkan kalede meireles ve alper orta sahada mükemmel işler çıkarıyordu. Emenikenin 5 aylık sakatlığı takımımı derinden etkiledi. En azından böyle sanıyordum. Webo mecbur oynayacaktı. Allahım webo sen neymissin. 2 haftada 9 gol atmak nedir. Bu arada başkanımız da değişmişti aziz başkan yerini samet adlı bir adama bıraktı ama başkanı hiç sevmedim cimrinin önde gideniydi. Nisan ayında şampiyon olarak geleneğimizi devam ettirmiştik ama bütçe hala 450bin euroydu. Kiradan dönen stoch tek transferim diyebilirim. Şampiyonlar Ligi'nde grubuma chelsea ajax ve olimpiakos takımları gelmişti ilk maç chelsea ile stamford bridgedeydi. Büyük bir hevesle başladım maça daha 35 saniyede diego costa gol atarak fazla heveslenme mesajı verdi adeta. 2-3-4-5 dur durak bilmiyordu chelsea akınları moralim bozuk bir şekilde devam ediyordum ve 8-0 olmuştu beşiktaşın rekoruna ortak olmuştum. Derken 9 geldi sinirden kafayı yedim ve alt+f4 çektim. daha da girmedim şok üzerimde 2 hafta oldu