bugün

teorik kısmı matematik ve formül türetmeye ayalı fizik ile kimyanın birbirine girmiş bir sekilde anlatılmaya çalısildigi anlatanin ve anlayanin cok az oldugu bir eleminasyon dersi...
kimyasal olayları fiziksel dayanımlarla acıklamaya calısan bilim dalı..formül yogunluguyla insanı bezdirir..gecmesi zor ders.
Fizik ve kimyanın iç içe bulunup formülleri türetmek için de yüksek matematik isteyen, bırakılan dersler listesine bodoslama dalan, son derece kastırıcı ders...
kimyasal bileşikleri ve olayları, fizik kuralları ve yasaları dahilinde inceleyen, organik, anorganik, kuantum dahil bütün kimya yandallarıyla düzeyli bir ilişki içerisinde olan, kimyanın en zor, en anlaşılmaz ve en zevkli yandalı.
bir insanin kendi oz evladi uzerinde i$kence amaci ile kullanabilecegi cok buyuk bir silahtir. ki bahsi gecen insan bir fizikokimya hocasi ve oz evlat elektronik ogrencisidir. hocanin cani sikilir ve eski gunleri hatirlama amaci ile evladina zorla, cebren ve hile ile fizikokimya dersleri vermeye cali$ir. kafa 1 milyon olur ve evlat intihara egilimli bir hale gelir. bu durumda du$unulebilecek yegane gercek $udur; rabbim, universite siralarinda bu dersten gecmeye cali$an gencecik zihinleri korusun. amin.
kimyasal tepkimeler nükleer değişmeler entropi gibi klasik fiziğin yetişemediği yerlere cevaben ortaya çıkmış kimya dalıdır.
kuantum kimyası, parçacık Kimyası, çözelti Kimyası, Elektrokimya gibi bölümlerden oluşmaktadır.
bir dönemde alınan 2 kredilik kuantum kimyası dersi, sadece bu dersin giriş bilgilerini vermektedir. inanılmaz zor bir ders olduğunu duymuştum. Erwin Schrödinger in kulaklarını bol bol çınlatan ders.
bala göte geçenlerin zevkli olduğunu idda ederek insanı sinir ettiği dersin adı.. (fakat ismi artistiktir diğer bölümdekilere bölümünün zorluğunu anlatmada işinizi kolaylaştırır)
laboratuvar denemelerinde bol bol grafik çizilen ders.
hocanın soyadı cebe ise 'tabiat'ın nelere kadir olduğunu öğreneceğin illet gibi yapışacak olan ders.
tüm formülleri birbirine dönüşen, anlamak amacıyla çalışıldığında çok da zevkli olan zor ders.
bunun bir ileri adımı daha vardır. (bkz: biyofizikokimya)
bugün hocanın değimiyle derse devam ile bolca tekrar yapılarak geçilebilecek derstir. bunu doğuranda üst sınıfların dolduruşuna gelen öğrencilerin ''hocam bu ders çok zormuş senede 4 kişi anca geçebiliyormuş '' demesinden ötürü gelir.
psikokimya ile uzaktan yakından ilişkisi olmayan bilim dalı.
formüllerden ibaret gibi gelen konu kapsamı fazlasıyla detay ve uzun olan bir müfredattan ibarettir. soru çözümü bulursanız hocada biraz anlayışlıysa iyi bi notla geçebilirsiniz.
paso ispat ezberleten, genel anlamda öğrenciye pek katkısı olmadan bugün öğrenilip yarın unutulan, ömrümden ömür yiyen ders. ezberi kuvvetli insanlar için zevkli gelebilir. hocaları genelde kitabı yazdırırak ders anlatır(!).
tüm üniversitelerde namı olan ders. kimyacıyım dediğinizde insanların aklına ya kimya öğretmenliği gelir ya da fizikokimya. o derece yani.

geçmenin tek yolu vardır, soru tiplerini defalarca elden geçireceksin. tekrar girmese bari.
Türkiye'de çoğu üniversitede test çözerek, ezberlemeden ve kolayca geçilen kimya bölümü ana derslerinden. gel gör ki bizim kıytırık üniversitede götünüzden kan vermeniz gerekir geçmek için. 3 dersi ve 2 laboratuvarı vardır. ver ver bitmez. amına koyayım böyle hayatın.
zevkli ve basit bi ders. temel yasaları bildikten sonra ötesi bulmaca. zor olan sınav haftası çalışmaya oturmak.
yarrak gibi bir ders. iki ve üçüncüsü kolay ama fiziko 1 kadar boktan bir ders olamaz. ulan zaten ders iştahım yerinde değil, bir de anlaşılmıyor. üç gündür 10 dakika çalıştım.
ne halta yaradığını anlamadığım ders.
koduumun dersi*
Bir kimya öğrencisinin tüm yaşam enerjisini çalan lanet olası derstir. Ne olduğu belli değildir. Fizik desen değildir, kimya desen hiç değildir. Bilinmezliğe doğru emin adımlarla ilerliyorum sözlük. intiharın eşiğindeyim ve gerçekten bunu yapabilecek potansiyeli şu an kendimde görüyorum. Bir anlayanınız, bir bileniniz varsa beni kurtarabilir mi acaba diyecektim.
içinde fizik geçen her şeyi severim.
ilk defa duyduğum bir ders.
Fizikokimya 2 ve 3 konu olarak zevkli, fizikokimya 1e oranla daha somut ve anlaşılırdır. Ama fizikokimya 1 alıyorsanız, geçmiş olsun.
Histofizyolojiden hallicedir.