bugün

fimleikafélag hafnarfjardar. d, bu izlandalı abilerimizin d'sinden.

hafnarfjordur'un urvalsdeild'de mücadele veren, kupayı reykjavik dışına çıkarıp bir daha da vermeyen siyah beyazlı futbol kulübü. maçlarını 2200 kapasiteli kaplakriki'de oynuyor. 2010 sezonuna Knattspyrnufelagid valur deplasmanında 82. dakikada kurtardığı bir beraberlikle başlamıştır. atli vidar björnsson gibi takıma büyük katkı sağlayan oyuncuların formda olması sevindiricidir. valur zor deplasmandır. ilerleyen maçlarda bu 2 puanın telafisini yapacaktır hafnarfjardar.

2004/2005 sezonunda, o dönemki adıyla uefa kupası eleme turunda iskoç ekibi dunfermline'ı iki maç sonunda eleyerek bir üst tura yükselmiştir ayrıca bu takım. gruplara çıkmış da olabilir emin değilim. ama çıksa görürdüm.
üst üste 8 nesildir nüfus memurlarının azizliğine uğramış gibi bir ismi olan oyuncu.
internet sitesine girişte "sponsor arıyok, destek olun" diye uyarı veren futbol kulübü. 2 hafta sonunda urvalsdeild'de 4 puanları var, kaçıncı sırada olduklarını hatırlamıyorum. zor da olsa haukar'ı deplasmanda sverrison'un golüyle geçmeyi başardılar. ortalığın dağıtıldığı dönemden çok uzaklar ama yine de şampiyon olabilecek kapasitedeler. kazmalıkta kendileriyle yarışan bir kr reykjavik var, şanslı olduklarını düşünüyorum. aslan bunlar aslan.

sponsor olayına gelirsek, çok net anlamadım tabi. ama "sponsorumuz olun, bize destek verin allahsızlar" diyorlar. son kısım ise gayet etkileyici, gelirim olsa sponsorluğa falan girişmeden direkt bağış yapacağım, kulübü alacağım anasını satayım,

"dünyanın en büyük kulübü dediğimiz barcelona, taraftarı tarafından yönetiliyor. hafnarfjardar sadece sahadaki futbolculardan oluşmuyor. hafnarfjardar bir bütündür. biz hafnarfjardarız." diye özetlenebilir son bölüm.

altındaki "sponsor olmak için tıklayın" yazısı ise beni benden aldı. göğüs reklamı olarak vesikalık fotoğrafımı vereceğim aylık 5000 lirayla birlikte. hey yavrum hey. reklamımızı yapacak hafnarfjardar. eğlence arayanlar için metnin orjinalini yazacaktım fakat sözlük izlandaca harflerin bazılarını desteklemediğinden olmuyor o iş.

bu akşam yeni sezonun ilk iç saha maçını türkiye saatiyle 22:15'te íbv vestmannaeyjar'la oynayacak.

patlayadur eyyafyallayökull, yürüyedur hafnarfjardar.

ayrıca kendilerinden bir adet forma istedim mail atıp. gönderecekler lan galiba ajsfjs.
an itibariyle, valur karşısında 1-0 geride olan, defans hattı evlere şenlik kulüp.

dörtlüyü 38 yaşındaki nielsen, 31 yaşındaki sæversson, 21 yaşındaki valgardsson ile 22 yaşındaki vidarsson oluşturuyor.

tabi ara sıra yaşları 30-35 arasında değişen abilerimiz de yer buluyorlar kadroda. kaleci gunnleifsson ise 35 yaşında.

amına koyim şuraya 2 tane genç adam bulamadınız di mi koca izlanda'da? gelenin geçenin maymun ettiği bu savunmayla daha çok maç kaybedersiniz valur'a, vestmannaeyjar'a. amına koduklarım.
adına tezahürat üretmenin, deveye hendek atlatmaktan zor gözüktüğü futbol kulübü.
bir tür istikrar abidesi olan kulüp. kendi liginde başarıdan başarıya koşar sürekli, övropa kupalarında ise istikrarlı bir biçimde iç saha, deplasman farketmez hep sıçar ön elemelerde. bir kadrolu ön eleme takımıdır. hafnarfjordur suz bir ön eleme görmedim ben bugüne kadar. ön sevişme yapıp bırakıyorlar ortalığın amına koyup fırtına gibi esemiyorlar avrupa'da.
ismi türkiyede pek duyulmamış olmakla beraber izlandanın önde gelen futbol kulüplerinden biridir.
(bkz: kimse de demiyor ki aga bu nedir)
izlanda'nın gelmiş geçmiş en başarılı futbol kulübü değildir fakat son yıllarda yaptığı çıkışla ortalığın anasını bellemiştir. ve çocuklarımız bu takımı uefa şampiyonlar ligi'nde izleyebilecekler, izlanda'nın en iyi kulübü olduğunu söyleyebilecekler ilerde.

geçtiğimiz 3-4 sezon çok daha iyiydiler. son şampiyonluğun ardından kadro dağılıp elde atli vidar abimiz kalınca, defans hattı dedelerden kurulunca(defansta nielsen, kalede gunnleifsson 38 yaşında. o civar bi' şey) toparlanamadılar. şu an üçüncü sıradalar. ne olursa olsun ibv vestmannaeyjar ve breidablik'i geçip yeniden şampiyon olacağını düşünüyorum.

ve evet arkadaşım, ben bu takımı gerçekten seviyorum, imkânım olduğu an da formasını kapşonunu bokunu püsürünü alacağım. param olmadığından almamazlık etmiyorum zaten, izlanda'dan buraya getiren yok diye alamıyorum. neymiş, ilgi çekmeye çalışıyormuşum bilmem ne. manyak mısın lan? hayatımız izlanda, yaşımız 75 olmuş, neyin ilgisini çekelim daha? iki entry giriyoruz ki kültürlenin, birisi "hafnarfjördur?" dediğinde bön bön bakmayın. yea.

izlanda'ya gidebilirsem(niye gidemeyeyim hahayt) başkanı olacağım lan bu kulübün. o zaman görün.

(bkz: hafnarfjördur izlanda nın barcelonasıdır)

herkes ayağını denk alsın ulan.

ha ayrıca, bu sene avrupa sıçışları da çok kötü olmuştur. sen git 50 dakika gol yeme bate borisov'dan, 40 dakikada 5 gol yiyip 5-1 kaybet. olacak iş mi ibneler?
klavyeye herhangi bir nedenle kafa attıktan sonra msn penceresinde beliren harfler bütünü.
random gülerken tercih edilebilir kendisi, hem sportif başarıyı da destekler. ne bileyim, çok hoş.
izlanda'nın adı en rahat okunabilen kulüplerindendir.

knattspyrnudeild değil, knattspyrnufelagid değil, ungmennafelag değil, handknattleiksfelag değil... öpüp başınıza koyun lan...
izlandada futbol neden o kadar çok sevilmiyor sanıyorsunuz. hep bu abidik gubidik futbol takımları yüzünden .
geride bıraktığımız iki haftada, çaylak olduğum ve dolayısıyla entrylerimin görünmediği, "eeeh görünmüyorsa yazmam ulan" tribine girdiğim dönemde, ligin ilk iki sırasındaki takımlarla maç yapan ve bu maçlardan çıkardığı 4 puanla hiç değilse önümüzdeki yıl avrupa kupalarına yeniden katılacağını, 5 yiyip döneceğini garanti eden güzel kulüp.

bu sezon bir boklar yediğinden ve doping aldığından nedense emin olduğum, bir türlü durdurulamayan ibv vestmannaeyjar'ı deplasmanda 3-1 mağlup ettiler. o maçı izledim. bu galibiyeti niteleyebilecek pek sıfat yoktur, bunun en güzeli "kanırtıcı" olacaktır. nasıl? kanırtıcı. niteleme sıfatı oluyor değil mi?(buraya bir edit geldi, zarf demişim sıfat yerine) hah, işte ondan.

vestmann adaları'nın gençleri kaybedince, kopavogurlu yiğitler(işbu sözleşmede breidablik, kopavogurlu yiğitler olarak geçecektir. hehe) aynı hafta valur'un tam anlamıyla amına koyarak ve 5-0 mağlup ederek liderlik koltuğuna oturdular.

bu tip durumlarda kilitleniyorum. sizden 7 puan önde iki takım var ve siz birini mağlup ediyorsunuz. diğer takım da başkasını yeniyor. zirveyle aranızda halâ 7 puan var fakat iyileşen bir şeyler de var. burada artının kaç olduğunu çözemedim. basit bir işlem yaparsak, 7 puan gerisinde bulunduğumuz ikinci sıradaki takıma 3 puan daha yaklaşıyor fakat lidere yaklaşamıyoruz, sadece onun peşine takılma aşamasındayız şu an... öyle görünüyor. ama ne bileyim, kafama yatmadı, hoşuma da gitmedi. her neyse.

sonra, yine ben çaylakken, bu takım evinde breidablik'le oynadı ki bu takım şu an izlanda'nın barcelonasıdır o kadar söylüyorum. izlanda futbolunun gelişmediğinden, futbolcuların bok püsür olduğundan bahsediyoruz fakat bu adamlar türkiye'ye gelseler iş yaparlar, o kadar diyeyim. maçın büyük bölümünü 1-0 geride oynayan takımımız, motland eniştemizin golüyle 87'de beraberliği yakalıyor ve 2 maçta 4 puana ulaşmayı başarıyor...

mümkün olan en iyi ikinci senaryoydu bu iki hafta için. ligin bitmesine 7 hafta var ve hem breidablik, hem ibv vestmannaeyjar zirvede olmanın ve zirve için kapışmanın stresini fazlasıyla hissediyorlar gibi. vestmann'daki maçta tecrübesiz olmalarının getirdiği hatalar açıkça görüldü. hafnarfjördur ise maçlara "dünya sikime minare götüme" göğüs reklamıyla çıkıyor. 83 izlanda kupası görmüş adamlardan kurulu bir kadrosu var ve ne yapmaları gerektiğini biliyorlar.

zor mu? evet, çok zor.

imkânsız mı? kesinlikle değil.

hadi be hafnar...

(bkz: şampiyon yap bizi götümüzden sik bizi)
umf grindavik, ibv vestmannaeyjar deplasmanında 15 dakika daha direnebilirse şampiyonluk yolunda mükemmel bir adım atacak takımım. aslanlarım, kaplanlarım.

fylkir karşısına mutlak galibiyet parolasıyla çıktılar, 27 ve 30'da gelen gollerle dumur oldular. fylkir 2-0 öndeydi... ilk yarı bitmeden, 44. dakikada vilhjalmsson reyis bir tane salladı.

bitime 13 dakika kaldı ve skor 4-2. haydi aslanlar be, hadi be! hadi be grindavik be, gol yeme be!
son haftaya liderin 2 puan gerisinde giren, 40. dakikası oynanan maçların şu anki skorlarla tamamlanması halinde şampiyon olacak kulüp. sadece 50 dakika kadar kaldı. hadi lan ibneler, hadi be...