bugün

mark perryman kitabıdır. okunması gereken kitaplar listesindedir.

1-kalede albert camus
"bunca yıl dünyanın bana sunduğu sayısız tecrübeden sonra, ahlak ve sorumluluk hakkında uzun vadede en emin olduğum şeyleri futbola borçluyum."

2-sağ bek simone de beauvoir
"öne çıkıp amaçlarının peşinde koşan kadınlar o muhteşem şeye sahip olurlar: mutlakiyet."

3-sol bek jean baudrillard
"güç,futbola zahmetsiz bir sorumluluk yüklediği ve hatta kitleleri aptallaştırmanın şeytani sorumluluğunu da onun üstüne attığı için hiç de rahatsızlık duymamaktadır."

4-oyun kurucu william shakespeare
"ben sana, senin bana davrandığın kadar kötü mü davranıyorum ki, beni bir ayak topu gibi tepiyorsun?" --yanlışlıklar komedyası--

5-stoper friedrich nietzsche
"mutluluğumun sırrı: bir evet, bir hayır, bir düz çizgi, bir gol."

6-stoper ludwig wittgenstein
"açık bir alanda topla oynayarak kendilerini eğlendiren insanları gözünüzün önüne getirin: topu amaçsızca havaya fırlatmak, topu alanı kovalamak... ama bu arada da çok katı kurallara uyarlar. oyun oynarken bir yandan da kurallarımızı oluşturduğumuz başka bir durum daha yok mu sizce?"

7-sağ açık oscar wilde
"futbol sert kızlar için çok iyi bir oyun olabilir; ama narin oğlanlara pek uygun sayılmaz."

8-orta saha sun tzu
"rakibini ve kendini tanıyorsan, hiç tehlikeye girmeden yüzlerce düello yapabilirsin. rakibini tanımayıp sadece kendini tanıyorsan her zaferi yenilgiyle eşleştirirsin. rakibini de kendini de tanımıyorsan, her düelloda felaketle flort edersin."

9-santrafor umberto eco
"futbol, reddedilmişlerin saldırgan enerjilerini ve isyan etme dürtülerini tatmin ettikleri bir ayindir; reddedilmişler her türlü büyüyü ve sihri yapıp bütün dünyaların tanrılarından rakip takımın beklerini öldürmelerini isterler; ama bu arada, onları coşkulu bir esriklik içinde tutarak gerçeklerden koparmak isteyen kurulu düzenin hiç farkında değillerdir."

10- ileri orta saha antonio gramsci
"futbol bireyci toplumun bir maketidir. kişisel teşebbüs, rekabet ve mücadele gerektirir. ama futbolu yöneten, dürüst oyunun yazılı olmayan kurallarıdır."

11- sol açık bob marley
"futbol ben'in bir parçasıdır, seni beladan uzak tutar. disiplindir. sabahları erkenden kalkıp koşmanı sağlar. koşarken kafanı arındırırsın. çevrendeki dünya uyanır."

ilk onbir itü sözlükten alıntıdır, nick: kör kuyu.
(bkz: buraya sabri parantezinde espriler gelecek)
descartes, koşuyorum öyleyse gol atarım.