bugün

ilk örgütlenmeleri, okullardaydı, ama onlara "öğrenci gençlik hareketi" denilemezdi yine de. Baştan, kendi sorunlarının halkın sorunlarıyla içiçe olduğunun ayırdına varmışlardı. Örgütlendiler, 1965 Martında Kozlu'da direnişe geçen maden işçilerine polis müdahale etti, iki işçi öldü. Fikir Kulüpleri Federasyonu'nun ilk kitlesel eylemlerinden biri bu saldırıyı protesto için düzenlenen eylemdi. Bu çizgi giderek gelişti. Fikir Klüpleri Federasyonu'nun adı, 1969'daki 4. Kurultayı'nda Türkiye Devrimci Gençlik Federasyonu, kısaca Dev-Genç olarak değiştirildi. Bu, sadece bir ad değişikliği değildi. Devrimci bir çizginin giderek netleşmesi, bu çizginin Türkiye devrimine yönelmesi demekti. Kısa sürede Dev-Genç adı bir "öğrenci gençlik örgütlenmesini" ifade etmekten çıktı; "işçi köylü gençlik, Dev-Genç'te birleştik" sloganı, o günkü durumu özetliyordu. Hareketin önder kadrolarının bir çoğu, başlangıçta TiP üyesiydi. Bizzat TiP'in pratiğinden ve programından çıkardıkları sonuç, TiP'in önerdiği "parlamenter yoldan" sosyalizme varılmasının mümkün olamayacağıydı. Hem TiP içinde, hem FKF bünyesinde TiP parlamenterizmine, reformizmine, o dönem YÖN'cüler olarak bilinen cuntacılara karşı yoğun bir ideolojik mücadele dönemi yaşandı. 1970 Aralığında THKP-C (Türkiye Halk Kurtuluş Partisi Cephesi) kuruldu. 1994'te DHKP-C adıyla parti-cepheyi yeniden yaratıtı.
68 kusağının en büyük sol örgütlenmesidir. acılımı fikir kulupleri federasyonu dur. daha sonra dev gencadını almıstır.
(bkz: fikir kulupleri federasyonu marşı)
bilinenin aksine bir terör örgütü olmayan dev-genç'in nüvesini bu oluşturmuştur. bildiğim kadarıyla en uzun genel başkanlığını yapan kişi de doğu perinçek'tir.
aşağıda adları sıralanmış, ülkenin dört yanından 193 öğrenci kulübü ve topluluğunun ortak iradesi ile yine ve yeniden kurulmuştur:

abant izzet baysal ü. sinema ve düşün topluluğu
adnan menderes ü. türk hemşireler derneği öğrenci komisyonu
ankara ü. evrim çalışkanları topluluğu
ankara ü. sinema ve sanat topluluğu
ankara ü. düşünce ve sanat topluluğu
ankara ü. biyogenetik evrim topluluğu
ankara ü. aftit (tiyatro topluluğu)
ankara ü. dans sporları topluluğu
ankara ü. hitit bisiklet topluluğu
ankara ü. gıda kültür sanat topluluğu
ankara ü. müzik etkinlikleri topluluğu
ankara ü. sosyalist düşünce topluluğu
ankara ü. sbf müzik topluluğu
ankara ü. toplumcu hukukçular topluluğu,
ankara ü. bilim ve sanat topluluğu
ankara ü. kültür topluluğu
ankara ü. çeviri gazetesi topluluğu
ankara ü. sosyal bilimler topluluğu
ankara ü. dtcf tiyatro topluluğu
ankara ü. edebiyat topluluğu
ankara ü. kitap ve edebiyat topluluğu
ankara ü. sinema ve fotoğrafçılık topluluğu
ankara ü. toplumcu sağlıkçılar topluluğu
ankara ü. motor sporları topluluğu
ankara ü. türk hemşireler derneği öğrenci komisyonu
ankara ü. dilbilim topluluğu
ankara ü. iletişim fakültesi sinema topluluğu
arel ü. toplumcu düşünce kulübü
bahçeşehir ü. müzik kulübü
bahçeşehir ü. sosyoloji kulübü
bahçeşehir ü. fikir ve konferans kulübü
bilgi ü. sosyalist düşünce kulübü
bilgi ü. toplumcu hukukçular kulübü
bilgi ü. çağdaş hukukçular kulübü
bilgi ü. satranç kulübü
bilgi ü. özgür yazılım kulübü
bilgi ü. sosyal politikalar ve insan hakları kulübü
bilgi ü. dağcılık kulübü
bilkent ü. tiyatro topluluğu
bilkent ü. gençlerbirliği taraftar topluluğu
bilkent ü. müzikal topluluğu
bilkent ü. sosyalist düşünce topluluğu
bilkent ü. müzik topluluğu
boğaziçi ü. siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler kulübü
boğaziçi ü. gerçek macera oyunları kulübü
boğaziçi ü. spontaneous film rxn film yapım atölyesi
boğaziçi ü. çevre kulübü
boğaziçi ü. güzel sanatlar kulübü
boğaziçi ü. mağara araştırmaları kulübü
bozok ü. türk hemşireler derneği öğrenci komisyonu
çoruh ü. türk hemşireler derneği öğrenci komisyonu
çukurova ü. fen bilimleri kulübü
çukurova ü. sinema kulübü
çağ ü. fikir ve sanat kulübü
dokuz eylül ü. çizgi dergisi topluluğu
dokuz eylül ü. toplumcu öğrenciler topluluğu
dokuz eylül ü. bef tiyatro topluluğu
dokuz eylül ü. mağaracılık topluluğu
dokuz eylül ü. toplumcu hukukçular kulübü
dokuz eylül ü. tıp öğrencileri kolu
dokuz eylül ü. turkmsic topluluğu
dokuz eylül ü. fizik topluluğu
dokuz eylül ü. bilgisayar bilimleri topluluğu
dokuz eylül ü. çağdaş hukuk topluluğu
dokuz eylül ü. kimya topluluğu
dokuz eylül ü. istatistik topluluğu
dokuz eylül ü. genç plancılar topluluğu
dokuz eylül ü. mühendislik oyuncuları tiyatro topluluğu
düzce ü. peyzaj mimarları odası gençlik topluluğu
ege ü. asklepios dergisi topluluğu
ege ü. türk hemşireler derneği öğrenci komisyonu
ege ü. tiyatro topluluğu
ege ü. doğa bilimleri topluluğu
ege ü. edebiyat fakültesi tiyatro topluluğu
ege tıp bilimsel araştırma topluluğu (ebat) – evrim grubu
ege tıp fotoğrafçıları (etfo)
ege tıp tiyatro topluluğu
ege tıbbıyeli gönüllüler topluluğu
eütf edebiyat topluluğu
eütf felsefe topluluğu
eütf modern dans topluluğu
eütf sinema topluluğu
eütf spor topluluğu
eütf türk halk müziği topluluğu
eütf türk halk dansları topluluğu
ege turkmsic
eütf rock topluluğu (rocket)
fırat ü. tiyatro topluluğu
galatasaray ü. sosyal bilimler kulübü
galatasaray ü. toplumcu hukukçular kulübü
galatasaray ü.uluslararası hukuk ve diplomasi kulübü
galatasaray ü. sinema kulübü
galatasaray ü. tiyatro topluluğu
gazi ü. sinema ve edebiyat topluluğu
hacettepe ü. biyoloji topluluğu
hacettepe ü. fizik topluluğu
hacettepe ü. çağdaş yaşam topluluğu
hacettepe ü. ekoloji grubu topluluğu
hacettepe ü. toplumcu mühendisler topluluğu
hacettepe ü. sosyalist düşünce topluluğu
hacettepe ü. bilim kültür ve sanat topluluğu
hacettepe ü. yaban hayat ve doğa belgeselciliği topluluğu
hacettepe ü. kitap topluluğu
hacettepe ü. turkmsic-hacettepe
hacettepe ü. türk hemşireler derneği öğrenci komisyonu
hacettepe ü. moleküler biyoloji ve biyoteknoloji topluluğu
hacettepe ü. bisiklet topluluğu
hacettepe ü. çocuk gelişimi topluluğu
hacettepe ü. atatürkçü düşünce kulübü
istanbul ü. biyolojik araştırmalar laboratuvarı kulübü
istanbul ü. amatör astronomlar kulübü
istanbul ü. toplum bilimleri kulübü
istanbul ü. antropoloji kulübü
istanbul ü. ökm tiyatro kulübü
istanbul ü. bilim kültür ve sanat kulübü
istanbul ü. cerrahpaşa tıp öğrencileri kolu
istanbul ü. toplumcu hukukçular kulübü
istanbul ü. siyasal ve sosyal araştırmalar kulübü
istanbul ü. sinema araştırmaları ve basın kulübü
istanbul ü. artı değer topluluğu
istanbul ü. çeviri gazetesi
istanbul ü. bilimsel ve sosyal araştırmalar kulübü
istanbul ü. fen fakültesi müzik kulübü
istanbul ü. toplumcu mühendisler topluluğu
istabul ü. çapa resim kulübü
istanbul ü. çapa turkmsic
istanbul ü. cerrahpaşa tiyatro kulübü
istanbul ü. iktisat sahnesi
istanbul ü. doğa sporları kulübü
istanbul ü. sualtı kulübü
itü sosyal araştırmalar kulübü
itü edebiyat kulübü
itü sinema kulübü
itü fizik mühendisliği kulübü
itü astronomi kulübü
izmir yüksek teknoloji düşünce topluluğu
izmir yüksek teknoloji enstitüsü dağcılık ve doğa sporları topluluğu
kadir has ü. hukuk kulübü
kadir has ü. uluslararası hukuk kulübü
kırklareli üniversitesi sosyal araştırmalar kulübü
kültür ü. bilimsel düşünce kulübü
kültür ü. hukuk kulübü
kültür ü. fikir ve kültür kulübü
kocaeli ü. kirpi dergisi topluluğu
koç ü. toplum ve düşünce topluluğu
koç ü. sinema kulübü
koç ü. kuir
koç ü. tiyatro kulübü,
koç ü. koç oyuncuları
koç ü. ekual
koç ü. edebiyat kulübü
koç ü. bilişim kulübü
koç ü. sanat kulübü
marmara ü. sosyal araştırmalar kulübü
marmara ü. toplumcu hukukçular kulübü
marmara ü. fotoğrafçılık kulübü
marmara ü. tiyatro kulübü
marmara ü. bisiklet topluluğu
msgsü dağcılık kulübü
msgsü metropolis kentsel incelemeler kulübü
msgsü mimarlık kulübü
msgsü pantomim kulübü
msgsü fotoğraf kulübü
msgsü fantastic bilim kurgu atölyesi
msgsü sinema topluluğu
muğla ü. toplumcu eğitimciler topluluğu
muğla ü. toplumsal araştırmalar topluluğu
namık kemal ü. bilim ve düşünce topluluğu
namık kemal ü. türk hemşireler derneği öğrenci komisyonu
odtü müzikal topluluğu
odtü toplumcu mühendis mimarlar topluluğu
odtü frizbi takımı
odtü sosyalist düşünce topluluğu
odtü arkeoloji topluluğu
odtü fizik topluluğu
odtü biyoloji ve genetik topluluğu
odtü evrim ağacı
odtü amatör astronomi topluluğu
odtü çevre topluluğu
odtü materyal dergisi
okan ü. sosyoloji ve felsefe kulübü
özyeğin ü. fikir ve münazara kulübü
özyeğin ü. edebiyat kulübü
özyeğin ü. insan hakları kulübü
pamukkale ü. toplumsal araştırmalar topluluğu
süleyman demirel ü. bilim ve toplumcu düşünce topluluğu
süleyman demirel ü. bilim ve sanat topluluğu
süleyman demirel ü. havacılık kulübü
sakarya ü. gazetecilik topluluğu
sakarya ü. rock topluluğu
tunceli ü. bilim sanat topluluğu
ytü toplumcu mühendislik topluluğu
ytü şehir ve insan kulübü

ayrıca:
(bkz: fikir kulüpleri federasyonu nun yeniden kurulması)
üniversite kongresi'nde alınmış karar gereği kurulmuştur.
federasyonun kuruluş komitesi istanbul barosu'nda, kuruluş sürecinde izlenecek yola dair bir basın toplantısı düzenleyerek önümüzdeki dönem atılacak adımlara ilişkin bilgi vermiş:
http://www.youtube.com/watch?v=W2PEWfl6a-I
Aylar öncesinden hazırlanan ve onlarca forumla ilerleyen üniversite konferansının son anda tam bir gün önüne konulan ve içinde sovyetik tkplilerden başka öğrenci bulunmayan, isim çalmaktan öteye gitmeyen oluşum. bir örgütte az biraz etik olur, sol ahlak olur. ama bu tkp'nin ilk isim çalması değil zaten. daha önce de yurtsever ismi ile bir gençlik örgütü kurmuştu.

anadilden, barıştan söz edemeyen sözde üniversitenin öz örgütü!
kuruluşu sonrasında başlattığı ve haftalardır süren logo kampanyası bugün 00:00 itibariyle sona eren federasyon.

67 adet logo önerisi oylanmaya başladı. buyrun beğendiğinizi oylayın sözlükçüler:
http://www.universitekongresi.com/logo-oylama/

(en fazla 3 tane logoyu oylayabiliyorsunuz)
6 mayıs 2013 tarihinde yenilen açılan üniversitelerde solcu öğrenciler üye olduğu örgüt.
son zamanlarda cemaatlerin üniversite kayıtlarındaki oyunlarını ifşa eden örgüt. namı diğer göt kılı avcıları.
facebook'tan bir girdileri.

Fikir Kulüpleri Federasyonu
ODTÜ'DE YAŞANANLARIN PERDE ARKASINDAN

Bir takipçimizden gelen mesajı aynen paylaşıyoruz:

Listede adımı görünce baya şaşırdım çünkü öylesine bakıyordum nasıl bir fişleme yapmışlar hangi bilgilere sahipler diye. Yani amacım acaba ben listede var mıyım diye kontrol etmek değildi. Sonra kendi bilgilerimi gördüm. Fotoğrafı paylaştığımda arkadaşlarım bana başka tanıdıklarımızın da olduğunu söylediler ve dikkatlice incelediğimde ODTÜ'yü kazanan tüm tanıdıklarımın bu listede yer aldığını farkettim. Daha sonra bana verilen kodun anlamını merak ettim. Sonuçta beni bir sınıfa sokmuşlardı. Kodların anlamlarını kimse bilmiyordu ancak bazı tahminleri vardı FKF'nın. Mesela 'null' kodunun kendilerince belli bir sınıfa koyamadıkları kişilere verdiklerini tahmin ediyorlardı. Ama biraz vakit geçince ellerindeki bilgilerin aslında ne kadar tehlikeli olabileceğini farkettim. Hepimizin telefon numaralarından adreslerine kadar her türlü bilgisi kimlere ulaştığını bilmeden ortalarda dolaşıyor. Bu bizi yazın ortasında ingilizce kursundan, kalacak özel yurtlara kadar arayanların bilgilerimize nasıl ulaştığını açıkça gösteriyor. Ancak biz dikkatli olduğumuz sürece amaçlarına ulaşamayacaklarını bilmekte içimi rahatlatıyor
üyelerinden odtü öğrencisi ercan bölükbaşı, "ODTÜ neden hep gündeme geliyor? Kampüsler bir grubun ya da oluşumun arka bahçesi mi? Başı örtülü öğrenciler ODTÜ'de ötekileştiriliyor mu? Üniversiteler bilim yuvası olmaktan çıkarılıp çatışma ovası haline mi getirilmeye çalışılıyor?" gibi sorulara cevap vermek üzerebu akşam 21:00'da cnntürk'te "ne oluyor?" adlı programda olacak.
odtü olaylarına duyarlılıkları konusunda kendilerini teprik ettiğim bir topluluk/kuruluş tur.

kendilerini yararlı cemiyetlere yazdırmışlardır.
görüşlerimiz uyuşmasa da azimle çalışmaları takdire şayandır, yoksa yirtilan pankartin yerini 10 dakika başka kim doldurabilir ?
çok aktif bulmadığım oluşum. * *
tkp'nin üniversitelerdeki gençlik yapılanmasıdır. işçi partisi-tgb gibi düşünebiliriz.
Beyazıt Kampüs'ünde "28 Şubat"la ilgili afiş asmak isteyen AKP Gençlik Kolları üyeleri, üniversite öğrencileri tarafından kampüsten çıkaran üniversite gençlik örgütü.. Son günerde ortaya çıkan ses kayıtlarını ve yolsuzluk iddialarını eleştiren öğrenciler, AKP Gençlik Kolları üyelerinin "katledenlerin tarafında" olduklarını belirttiler. Fikir Kulüpleri Federasyonu (FKF) üyesi öğrenciler, AKP Gençlik Kolları'nı istanbul Üniversitesi'nde istemediklerini söyleyerek eylemleri ses getirmeye devam eden taze kan.
solcu olmama rağmen bir çok sol parti ve stk'ya mesafeli yaklaşmışımdır. bunun sebebi çoğunun terör seviciliği yapmasından kaynaklanmakta. türk sosyalizminin içinden çıkamadığı kürt sorunu ve her defasında terör sempatizanlığı yaparak tuttuğu cephe vs. gibi nedenler benim gibi pratikte dahi solcu yaşam tarzıyla yaşayan insanları bir çok sol grup, örgüt ve teşkilatlardan uzaklaştırmıştır.

tam bu noktada yeniden kurulan fikir kulüpleri federasyonu da ister istemez önyargı ile yaklaştığım bir oluşumdu. ancak misyonlarını kavrayabilmek için etkinliklerini, çalışmalarını yakından takip ettim, yakın zamanda bu oluşumdan 1-2 kişiyle tanıştım. önyargımı kısmen de olsa kırdıklarını söyleyebilirim. illegalden uzak, ayrımcılığa ödün vermeyen bir kuruluş. yaptıkları çalışmaların da kültürel katkıya doğrudan etkisi olduğunu düşünüyorum. tabi aralarında bireysel anlamda dhkp-c, pkk gibi örgütlere sempati duyanlarına da rastladım, türkiye solu ne yazık ki böyle göt bitlerinden bir türlü kurtulamıyor. ama genele vurulduğunda rahatsız edecek düzeyde değiller. ayrıca izmir'deki fkf ile odtü'deki fkf arasında da dağlar kadar fark olduğunu belirtmeliyim. çizgilerini korudukları taktirde benim için başarılı bir sol kuruluş olarak anılacaklardır.
haziran direnişine sahip çıkan ve haziranda sokağa çıkan milyonları kobane direnişine de sahip çıkmaya çağıran federasyon.

sonuna kadar haklılar, elitistlikten bu küçük burjuvalıktan vazgeçip gerçekten halkların kardeşliği diyebiliyorsak, ışid'in akp ve abd işbirliği ile etrafta terör estirdiğini görüyorsak kobane'ye gezi kadar destek olmalıyız.
29 ekim 13.30'da herkesi kadıköy rıhtıma yürüyüşe çağıran güzel topluluk.

Saltanata son ver!
Kafası güzel oluşum.
Çocuklarınızı küçük yaşta hümanist olarak yetiştirmeye başlarsanız ilerde olacakları yerdir.

ibretlik şu video:
http://www.youtube.com/wa...f7iM&feature=youtu.be +uludağ sözlük video ya eklensin

imam hatipler şimdi dogmatik bir düşünce mi oluyormuş? (kurduğun cümle kalitesini ...) Elbetteki seküler
Her seferinde ulusalcı kesime yavşayan, tkpnin üniversite ayağı olan sol örgütümsü oluşum.
Türkiyenin bağımsızlığını savunan, her alanda eşitlik ve adalet yanlısı özgürlük mucadelesi veren, ilerleme adına yapılan tüm tarihsel kazanımları sahiplenen, laik aynı zamanda cumhuriyetçi örgüt, örgütüm.
Fkf son yılların en geniş gençlik eylemleri sonucu doğmuş bir örgüttür. Hedefi ülkemiz gençliğini birleştirmek, güç ve umut vermektir.

Hakkında bilgi isteyen herkes mesaj atabilir.
Yaşasın mücadelemiz! Yaşasın fkf'miz!
Bugün Akdeniz üniversitesi örgütlenmesi, son gerici Şura kararlarını tanımadıklarını ifade edip antalya il milli eğitim Müdürlüğüne yürüdü.

ellerinde üzerinde laik bilimsel eğitim yazan bir tabut taşıyan öğrenciler, tabutu milli eğitim Müdürlüğünün bahçesine bıraktı.

ardından geçtiğimiz günlerde antalya sanatçılar Derneğini zorla kapatan, yerine medrese tarzında eğitim veren bir kurum açma planı yapan akp'ye karşı, ansan'a girdi ve kamulaştırdı.

var olsunlar!