bugün

zamani geldiginde fifa nin almasi muhtemel kiyaslama.pes her sene biraz daha kotuye gitmeye devam ediyor.
buralar çok değerlenecek beyler.

(temmuz 2015)
fifa 16 nın kazanacağı versus.
edit:pes 2013 sevdalıları eksilemiş.
Fifa 14 ve fifa 15 oyunlarına bakılırsa fifa kazanır.
Konami' nin 2016 takviminde pes serisinin olmadığının farkında olmayan versus. Fifa hükmen galiptir.
fifa 16'nın galip geleceği versus.
Eski nesil pesçi olunmasına rağmen neyazıkki fifa 16 demek zorunda olunan bir durumdur. (bkz: pes bozdu yaaa)
2011, 2012, 2013, 2014, 2015 te olduğu gibi yine fifanın alacağı karşılaştırma.
fifa 16'nın fark atacağını tahmin ettiğim versustur. ultimate team der susarım.
tartışmasız pes 13 ün kazanacağı karşılaştırmadır amk.
Kesinlikle fifa 16 dır. Varsa şekliniz pro club a bekleriz.
fifa hakkında çok sızma haberler oldu. neymar mı demosunu oynamışmış öyle birşeyler dediler ama oyun menüsü hariç ayni fifa 15 e benziyordu.zaten oyunu aynı grafik motoruyla yapacaklarmış eğer oyunun görselliğini beğenmiyorsanız oyunu almayın veya indirmeyin derim. ayrıca menüsü felan iğrenç ötesi bir an bizi fifa 2004 e getirdi.

pes hakkında söylenen pek birşey yok yapımlara başlanmış yine kasım gibi oyunu dağıtırlar . bakalım hangisini alacağız.
bunca zaman nasıl olmuş da açılmamış anlamadığım karşılaştırmadır. ya da ben aramaya inanmıyor olabilirim, bilemedim pek.

özetle iki ezeli rakibin ebedi yarışı olarak lanse edilse de fifa 2016'nın 219 tl, pes 2016'nın 75 tl ile karşılaştığı gerçeği görmezden gelinmemeli. en tutarlı karşılaştırmaların f/p karşılaştırmaları olduğunu göz önünde bulundurursak galibi açık ara bellidir.

not: pes
pes 2016" nın daha rahat kontrol, dripling, paslaşma sağlayarak önde olduğu karşılaştırma. fifa eski akıcılığından uzak gözüküyor.
tencere dibin kara seninki benden kara versusudur.

iki oyunun yapımcı firması da zaten iyi oldukları konularda daha iyi olmaya çalışmış,

kötü oldukları konularda ise hiçbir gelişim göstermemişler. (memişler mi oyşhh).

fifa yine her zamanki gibi gerçekçi bir oyun, güzel bir oynanış ama karton gibi hareket eden adamlar ve anlamsız suratlarla,

pes ise oyuncu fiziği, hareketleri ve yüzleri bakımından çok iyi, atmosferi harika, ama oynanış konusunda ilkokul çocuğu seviyesinde bir

oyun hazırlamış.

her sene aynı umutlar, aynı hayal kırıklıkları.

yahu şu fifa nın zorluğu ve pes in oyuncu hareketleri ve top fiziği ni birleştirmenin bir yolu yok mu?
Pesin artıları;

Pes fizik, grafiksel, oynayış bakımından harika oyun yapmış.

Pesin eksileri;

Fazla içerik yok. Takımlar az. Lisanssız takımlar rahatsız edici. Kolay. Kariyer modu basit. Atmosferi o kadar harika değil, ne yazık ki.

Fifanın artıları;

Harika atmosfere sahip. fazla içerik var. Lisanlı takımlar, stadlar, ligler, formalar harika düzenlenmiş. kariyer mod gerçekçi. Zor ve kolay sevenlerin oynayabileceği oyun.

Fifanın eksileri;

Oyuncuların hareketleri gerçekten kötü. Fiziği genel olarak bakılırsa iyi ama genellemezsek kötü yönleri var. Bazı dünya çapında Ünlü Oyuncuların bile yüzleri kötü.

Pes diğer oyunlarına göre gerçekten keyifli oyun yapmış.

FIFA diğer oyunları gibi güzel oyun yapmış. Çok detaya inmiş. Detay sevenlerin oynaması gereken oyun.

Karşılaştırma yapılacak olursa, ezer gibi kelimeler kullanamayız çünkü bu oyunların harika yönleri ve zayıf yönleri var.
iki oyuna da sahibim ve galibin fifa 16 olduğunu düşünüyorum. Ben futbol oyunlarında grafik, atmosfer, lisans gibi unsurlara dikkat etmem. Çünkü iki oyun da 2016 şartlarında zaten yeterli grafiklere sahip, geriye kalan forma, lisans vs. gibi ayrıntıları da dışarıdan indireceğiniz yamalarla çok rahat halledebilirsiniz.

Gelelim benim için önemli olan oynanış muhabbetine. Pes'in yıllardan beri süregelen bir dinamiği var. Bunu değiştiremezsiniz. Mesela bir Pes'çiye neden Pes daha güzel diye sorarsanız size söyleyeceği şeyler muhtemelen şunlar olacaktır :

- Pes'te şutu bi koydum mu gidiyor doksana aga, fifada pas verir gibi gidiyor şutlar çok yavaş.
- Pes'te defans yaparken kareyle çarpıya basmam yeterli oluyor, fifa da ise defans yapmak manuel, defans yapacam diye uğraşırken adam yanımdan yürüyerek geçiyor.
- ...

Yılların Pes'çisine bu konularda hak vermemek tabiki elde değil ancak malesef söyledikleri yanlış. Mesela Fifa'da şutlar yavaş mı gidiyor? Açarsın ayarları en sağda şut hızından, kalecinin salaklığına kadar tonla ince ayar var. 1'den 100'e kadar zevkine göre ayarlarsın olur biter. istersen şut hızını ve isabetini 100'e dayarsın, orta sahadan vurduğun ağları deler o derece ince ayar mevcut.

Aynı şekilde savunma konusunda da yine ayarlardan taktiksel savunma modunu, eski tarz savunma moduna çevirirseniz, FIFA'nın o manuel savunması Pes'tekinden bile daha otomatik olacaktır.

Kısacası oynanış ve dinamik bakımından Pes'i FIFA'ya çeviremezsiniz ama FIFA'yı mevcut ayar sistemiyle çok rahat PES'e çevirebilirsiniz. Ha tabi ki online oynayacaksanız işler değişir, zira FIFA'da misal bir savunma sistemini veya şut hızını online oynarken değiştiremiyorsunuz. Yani bu konuda sadece online oyuncular için PES bir adım önde olabilir zira alışkanlıkları değiştirmek evet zordur, bu konuda bir şey diyemem.

Öte yandan yine oynanış muhabbetine dönecek olursak, bu sefer benim FIFA'da gördüğüm, fakat PES'te olmayan bir takım özellikler var.

- Örneğin, FIFA'da sağ analog çubuğu çok etkin bir şekilde kullanılabiliyor. Hala analog yerine tuşlarla oynayan Pes'çi arkadaşlarıma helal olsun diyorum ancak, devir değişti, analog artık çok önemli bu oyunda.
- Misal, çalım atmak istediğimde, sağ analogla binbir türlü çalım atabiliyorum, en basitinden yürürken defans yaklaştığında birden sprinte basıp sağ analogu defansa çekince çok güzel bacak arası çalımlar atılabiliyor. Hadi diyelim çalım konusunda Pes de FIFA kadar iyi.
- Yine sağ analog muhabbeti. FIFA'da kanattan yardırırken topu ayaktan açmak için sağ analogu kullanıyoruz. Bir kere çekersen hafif, iki kere art arda çekersen çok açıyor ayağından. Ayrıca topu istediğin yöne doğru açabiliyorsun, koştuğun yöne açmak zorunda değilsin. Peki PES'te nasıl oluyor ? Sprinte 2 kere bas, azıcık ucundan dümdüz açsın, üstelik koşularda hiçbir avantaj da sağlamıyor.

Burada yazdıklarım benim kişisel yorumumdur, özet geçecek olursak, sadece online oynuyorsanız ve PES'in dinamiğine alışkınsanız, PES alın. Fakat daha çok kariyer modlarıyla veya bir başka arkadaşınızla birlikte oynuyorsanız, FIFA bu sene olmuş, bir şans verin, üzülmezsiniz diyorum.
Fifa nın pesle kapışacağı oyun. Çünkü iki oyunda gayet iyi pes grafikte daha iyi gibi ama fifa lisansıyla dövüyor.