bugün

''felsefe neleri bilmediğini bilmektir.'' DEMiŞ SOKRAT. felsefe kayboluştan sonraki arayıştır. nereden , nasıl ve NEDEN dünyada olduğunu unutan insanlığın kılavuzudur. DiYORUM BEN DE...
kafa çalıştırma yöntemidir.
dünyayı kurtaran bir süpermen filansan tabi ki amaç değil araçtır senin için. böyle çok mühim zaferlere filan giderken eeh işte bi öyle takılmacadır. neticede öff ne harika bi hayat yaşıyorsun felsefeyle mi uğraşçan lan.
FELSEFE, HiKMETE AÇ iNSANLARIN DÜŞÜNEREK VE SORGULAYARAK YAPTIĞI BiR HAYKIRIŞTIR. TABi BAZILARI HIÇKIRIK OLARAK ALGILIYOR. ONLARA ACIYORUM.
"gnothi seauton" ile başlayan ve "que sais je?" ile biten üst insan eylemleri dizisi. kısacası en mühim kararı verene kadar düşünmektir. sonra, icraat (diyaloglar vs.) başlar.
arayıştır cevaptır.
gerçekleri öğrenme yolu, cevap bulma sanatı, doğruları öğrenme cartı veya curtu değildir.

felsefe sorgulama sanatıdır. sadece sorgular. eğer elde ederse cevabı da argüman olarak saklar. doğru var mıdır? varsa bilinebilir mi? kime göre doğru? mutlak otorite var mıdır? mutlak bilgi elde edilebilir mi? gibi kavramları '' dahi '' inceleyen bir daldır felsefe. gerçekleri öğrenme sanatı veya cevap bulmak için kafa patlatmak falan değildir. çünkü felsefeye göre hiçbir şeyin tek cevabı yoktur. hiçbir şeyin de tek doğrusu yoktur.

şimdi klavyeleri yavaşça yere bırakın.
Felsefe yol amaktır.
Lisede felsefe gören sınıfı hocanın dumur ettiği soru.
görsel
sorunun cevabı en net şekilde vikipedi'de yer almaktadır.

--spoiler--
"sözcük köken olarak Yunanca φιλοσοφία "seviyorum, peşinden koşuyorum, arıyorum" anlamına gelen "phileo" ve "bilgi, bilgelik" anlamına gelen "sophia" sözcüklerinden türeyen terimin işaret ettiği entelektüel faaliyet ve disiplin. "
--spoiler--

felsefeyle zoru olan yada felsefeden uzak durmayı tercih eden kişi kesin bir şekilde vasattır, alt insandır, düşük seviyedir.

dağılabilirsiniz.
tanım: bir soru.

felsefe düşünmektir, insana içinde bulunduğu doğada eşsiz olma fırsatını verendir. tüm bilimlerin temelinde yatan eylemin ilk kez vücut buluşudur.

homo sapiens sapiens'de iki "sapiens" olmasının sebebidir.
belirli konular hakkında, mantıki argümanlarla yapılan düşünme eylemi.
Felsefe daima yolda olmaktır.
#37885699 güzel demiş, felsefe o ikinci sapiens'tir. Yani düşündüğünün üzerine düşünmek, bir meta-sorgulama aktivitesidir.

Bilip bilmeden 3 kitap okuyup atıp tutmayın rica ediyorum. Bilimin uzantısı falan değildir felsefe, bilime bağlı da değildir. Salak salak politzere atıf yapacağınıza tek kutuplu felsefenizi biraz genişletmeye çalışın.
Akıl, merak , düşünce soruya soruyla cevap verme saçma sapan birşeydir.
Bilme uğraşı.
düşünmek üzerine kurulu ve en doğal kesitleri sorgulama çabasıdır.

Thales,aRistoteles,heraklitos gibi birçok filozof un uğraştığı ilmi alandır.
felsefe bilgeliği, hikmeti aramaktır. bunu da akıl yoluyla yapar.
Çok yönlü araştırıp öğrenme, öğrenilenleri bilgi dağarcığına ekleme, sorgulama, soruşturma. Jaspers'a göre yola çıkmak demektir. Sokrates'a göre cehaletimizin farkına varmak...
Aklın sınırlarında yapılan danstır.
Ve bütün danslar çokça yapmacıktır.
Felsefe eflatunun yaptığı salatadaki lezzettir.
Derttir tasadır.
cevabını felsefik rümüş verebilir...
nedir kenti meydanıdır efendim.