bugün

Sanırım 3. Oyununu oynamıştım bir ara. Sanırım önce eğlenceli gelse de bir süre sonra sıkıcı gelmiş oynamayı bırakmıştım..
neden beğenilmediğini anlamadığım oyundur. 6'sı çok başka bir boyuta taşımış oyunu haritası zaten bir acayip güzel. new dawn ve primal 6'dan sonra en iyi oyunları bence. far cry 6'nın sadece oyun dinamikleri biraz sönük kalmış özellikle savaş çatışma anında çok belli oluyor. hitman 2'yi hatırladım ben. 5 ve new dawn oynayınca fark ediliyor eksikliği ama bunun dışında oyun çok iyi. ekşiye kalsa ubisoft batıyor amk salakları.
görsel
görsel
Vakti zamanında 128mb Geforce 6600gt ile oynadığım oyun. Dönemine göre efsane oyundu, belirli bir noktaya gidebilmek için belirli bir rota izlemenin gerekmediği ilk oyundur, ister yüzerek adanın arkasından dolan ister ele geçirdiğin suvla git.
Seri olarak daha ne kadar nemalanacaklar daha ne kadar suyunun suyunu çıkaracaklar acaba bu işin.

Issız adaya düş, survivor elementleri, bir yandan psikopat bir düşman 3' de yaptın, sonra 4 de yine aynısını yaptın yok efendim primalidir bilmemnesidir yeter da artık yeter.

Herkesde ne meraklıymış hayatta kalmaya bu kadar tuttu bu furya. Fotokopi gibi aynı oyunlar yapılıyo be kardeşim. Ortaçağlısı var, bilimkurgulusu var, nether, dayz, postapocalypse now, h1z1, lifeless, misscreated, rust, must çast hast osur osur ipe diz, aynı şeyler fakat ambalajı değişik.

Amınakodumun evde yanlız başına kalmaya korkar, mutfağa girip iki yumurtayla, makarna yaparak karnını doyurmaktan aciz adam bayılıyo böyle oyunlara; doğada aslan avlayacakmış, timsahtan çanta yapacakmış...
f'aruk C'evat R'asim yerli kardeşlerin yapımcılığını üstlendiği olağanüstü oyundur.
Birincisi, içerdiği inanılmaz oyun motoru ve yapay zeka ile dünya oyun tarihini sarsmıştır.
Açık harita özelliği büyük bir devrimdir, diğer oyunlar gibi belirli bir rotada hareket etme zorunluluğunun olmaması mükemmeldi.
nihat doğan çevirisiyle tükçesi "uzaklara doğru ağlamaktır."
3 bir destandir.
1 ve 3 mukemmeldir. 2ye bulasmayin rezalet.
beyaz zemin sorunu yaşayanlara:

ubisoft/crytek/far cry dosyasındaki system.cfg adındaki dosyayı not defteri kullanarak açın. açılan listede r_Driver yazan yerin karşısına "OpenGL"* yazıp kaydedin. oyuna tekrar girdiğinizde görüntü düzelir.
Ubisoft gibi bir dağıtım devi birlikteliğinde,
Almanya'da yaşayan Cevat, Rasim ve Faruk yerli kardeşlerin kurmuş oldukları cry-tek firmasının, yine kendi ürünleri olan crytek-engine oyun motorunu kullanarak yapılandırdığı oyundur.

2004 yılında bütün oyun listelerini altüst etmiştir. Ve yılın oyunu seçilmiştir.
Oyunun ismi, "Far'uk C'evat R'asim Y'erli" olmak suretiyle kardeşlerin isimlerinden oluşmaktadır.

Kurgusuyla, yapay zekasıyla ve o dönem bilgisayralarını kasıp kavuran grafik kalitesiyle insanı kendinden geçiren bir oyun olmuştur.
sonu çok zor olan oyun.ayrıca filmide bok gibidir.boşuna izlemeye falan kalkmayın şimdiden uyarayım sizi.
serinin 3'üncüsünde hayvan avlanıp taşıma kapasitemizi arttırdığımız oyun. yalnız kara panterin bilgi sayfasında gece ve Türklerin sırt kılları kadar siyah diye bir tabir var.
3. serisini advanced seviye iyada türkçe yamanız yoksa oynanılmaması gereken oyun.
oyundan esc'yle bile çıkamadım, bilgisayarı kapatıp öyle mümkün.

not :i ıngilizce demek duzeltmek istedim ama mümkün değil çünkü i nin yanını seçmek mümkün değil mobil sözlükte, burdan yetkililere sesleniyorum. android mobil sözlüğün hatalarini düzeltin amk, sinir hastası olduk burda.
grafikleri güzel olan ,senaryosu bi yerden sonra boka saran oyun.
oynanabilirliği ve içeriği bakımından çoğu fps oyununu geride bırakan bir oyun.

konusunu özetlemek gerekirse:
bir gazeteci esas oğlanı (Jack), kendisini pasifikteki bir adaya teknesiyle götürmesi için tutmuştur. ada açığında demir attıkları anda gazeteci kızımızı jet skisine atlayıp adaya giderken bir roket atarla jack'in gemisi patlatılıyor ve adaya kaçmak zorunda kalıyor.
--spoiler--
adadaki paralı askerlerden kaçarken bir telefon buluyoruz; bu telefonla bizle irtibata geçen bilim adamı sayesinde kaybettiğimiz gazeteciyi de buluyoruz. bulduğumuzda onun aslında bir cia ajanı olduğunu ve adadaki gariplikleri incelemek için adaya geldiğini öğreniyoruz ve ona yardımcı olmaya başlıyoruz. ne garipliği derseniz; adada genetiğiyle oynanmış binlerce yaratık bulunuyor ki bunların bazıları silah kullanma konusunda oldukça aşmış yaratıklar. bir yandan kıza yardım ederken bir yandan da telefondaki doktorların direktiflerini yerine getiriyoruz. ilerleyen zaman içinde bize yardım ettiğini sandığımız profösör bizim genetiğimizi değiştirecek bir zehiri hem bizim hem yanımızdaki kızın damarına enjekte ediyor; çünkü meğer adadaki yaratıklar o profösörün eseriymiş, o oynamış milletin genetiğiyle ve bizim bunu dış dünyaya yayıp engel olacağımızdan korkuyor. neyse, biz gidip bu profösörü öldürüyoruz. ölürken "bunu değiştiremezsin, geleceği değiştiremezsin" diyor, jack de veriyor ayarı; "muhtemelen değiştiremem, ama emin olduğum bir şey var; sen bu geleceğin bir parçası olamayacaksın." diyor ve sıkıyor kurşunu. sonra panzehiri alıyor, hatunu da kensini de iyileştiriyor ve adadan kaçıyorlar.
--spoiler--
aksiyon ve mecara dolu grafikleri üst düzeyde ve benim de hala oynadığım oyun.
--spoiler--
kuru aksiyon için izlenilebilecek film. oyun hakkında bilgim sadece cryengine oyun motoruna sahip olup, piyasaya çıktığı dönemde ciddi etki bıraktığı idi. lakin bu filmde aynı tepkiyi bulamayacağınızı garanti edebilirim. zira sadece aksiyon için katlanırsınız, ne bir oyunculuk, ne görsel efekt.
çok beklentisi olan biri değilim ama filmde hiçbirşey yok be hacı...
--spoiler--
mükemmel oyundur . o kadar düşük donanımla , o kadar yüksek grafiklerde oynayabildiğimiz yegane oyundur . canavarlara gelene kadar oyun bir hayli zevkli , zevkliden ziyade huzurludur , zira çok kez botu durdurup , okyanusu izlediğim olmuştur . çok iyi yapılan , her yanıyla iyi , güzel bir oyundur .
oturup bir solukta bitirilesi, içine girip yaşanası oyundur. lakin tek oturuşta bitirmek zordur biraz. crysis kadar kısa değildir çünkü.
multiplayerı çok keyifli olan bir oyundur.*
imdb'den 2.7 almış oyundan uyarlama film.
"i'm gonna open a can of whoop ass on you" diye bağırarak sizi kovalayan askerlerle boğuştuğunuz zevkli bir fps.
filmi uwe boll tarafından çekilmiş olan oyun. oyun, half-life 2 ve doom 3 gibi çılgın gibi reklam yapmış ve çılgınca beklenen iki oyunun çıkacağı dönem piyasaya sürülmüş ve ortalığı duman etmiştir. half-life 2'nin ve doom 3'ün çıkışının ertelenmesine bile neden olmuştur. aksiyon ve yusuflatan anlarının harikalığı yanında araç kullanma, planörle uçma gibi özellikleri o muhteşem ada manzarasıyla birlikte sunması çok etkileyici olmuştur. grafikleri dönemine göre en iyisidir.

filmine gelirsek: uwe boll'un hayatının tehlikede olduğunu söylemek isterim. bir atmosfer, bir hikaye bu kadar batırılamaz. eğer birkaç yaş küçük olsaydım cidden oturup hüngür hügür ağlardım far-cry filmi bu olamaz, olmamalı diye.