bugün

Sitede yaptığın her haltı anında yazan(Ali profil resmini değiştirdi.Ali Veli ile arkadaş oldu.Ali Veliyi oğlu olarak kaydetti. Falan fıstık)
ve acayip bağımlılık yapan son yılların en cok ilgi gören sitelerinden.
ilk başlarda insanların arkadaşlarını bulmalarına yardımcı olan şimdilerde ise sevgilisinden ayrılan insanların birbirlerine hakaret ettikleri, çoluk çocuk kaynayan, uğruna şarkılar yazılan , kendisine güveni olmayan ama başkalarına hava atmak için her yaptığı şeyin fotoğrafını koyan * , kimseyle iki kelime konuşamayan ama arkadaş listesinde 300 küsür arkadaşı olan insanların barındığı bir mekan.
dediğim gibi yüzlerine maske takan birçok insan ve birbirlerinin resimlerine 'ay çok güzel bir foto' , 'harika çıkmışsın tatlım' tarzından samimiyetten uzak laflar eden insanlar var burada.
şu anda öyle bir hal almış durumda ki yoldan geçen herhangi bir insanı çevirseniz muhakkak ki facebook hesabı vardır. artık nüfus cüzdanı gibi bir hal aldı hesabı olmayan yok neredeyse.
anlamadığım bir başka durum ise 300, 400 arkadaşı olan insanlar. bir insanın bu kadar arkadaşı olması için ya çok tanılan bir ünlü olmalı ya da pezevenk olmalıdır. dikkat !!! ' burada işaret ettiğim şey insanların sırf arkadaş listem dolsun diye hayatında bir kez gördüğü ve ismini soyismini bildiği herkesi eklemelerinden duyduğum rahatsızlıktır yoksa o kadar arkadaşı olanlara yapılmış kötü bir itham değildir'.
peki bütün bu olanlardan ben niye şikayet ediyorum şöyle ki: önceleri yani facebook öncesi doğum günlerimde veya bayramlarda insanlarla telefonda konuşurken ,facebook sonrası doğum günlerimde ve bayramlarda açılan telefonlar kesildi yerini facebookta profildeki duvarda yazılan zorlama yazılmış mesajlar aldı. bir başka nedeni yıllardır tanıdığım ağırbaşlı , utangaç, sevgilisi olduğu halde dışarıdaki insanlar bilmesin diye binbir takla atan kızların facebookta ardı arkasına sevgili resimlerini koymaya başlaması gibi olaylar zincirdir . yani bu facebook denen illet insanları başkalaştırıyor. şahsen ben ilk girdiğimde arkadaşlarımı bulmak için girmiştim ama sonra o paylaştıkları fotoğraflar , videolar ve anlamsız şeyler yüzünden o kişilerden uzaklaştım . çünkü çoğu benim hatırladığım insanlar değildi.
eski sevgilinin,eski sevgilinin yeni sevgilisinin,potansiyel yeni sevgilinim,eski dostun... takip edildiği site.
ayrı oldugum sevgılımın ızını surebıldıgım sitedir.Allah cıkarandan razı olsun sitedir.
bu ara cok enteresan bir sey fark ettim facebook ile ilgili. soyle ki birinin fotograflarina bakarken fotograflarda tag yapma, etiketleme imleci gorunuyor. ve default olarak genelde insanlarin yuzunu gosteriyor. az once bir kiz arkadasin fotograflarina bakiyordum ki, o kare, tagleme etiketleme imleci, hatunun her fotografinda goguslere nisan aliyordu. lan dedim, ilahi facebook. sen de mi brutus?
referandumdan sonra komik diyaloglara da sahne olmuştur.
liselilik zor diyorum sadece. olayı kıçlarından anlamak nasıl bir duygu acaba.
görsel
--spoiler--

referandumdan sonra komik diyaloglara da sahne olmuştur.
liselilik zor diyorum sadece. olayı kıçlarından anlamak nasıl bir duygu acaba.
http://galeri.uludagsozluk.com/r/47251/+

--spoiler--

emolar bile düşünebiliyor.

*bu entry üstteki entrye cevap niteliğinde değildir.
insanın yüzüne bazı şeyleri tokat gibi vuran site. bugün öğrendim ki facebook listemdeki bir grup genç birer siyaset adamı , birer atatürk , birer basketbol yorumcusu (bkz: ibne hakem). aslında onlara neler söylemek istiyorum bir bilseler ama cesaret edemiyorum , kafamı sikerler yinede vazgeçmezler beni akıl yaşta değil baştadır mottosuyla sikmekten.sanırım hesabımı kapatacağım.

ha bide tayyip'in orda olmasıyla maçı üstün zekaları ile bağlamıyorlar mı kendimi resmen gerizekalı gibi hissediyorum.
yöneticiler fbml desteğini kaldırarak hayran sayfalarındaki saçmasapan sayfa kuralları, mp3 çalar, css menüleri de tarihe gömmüştür.

bu haliyle çok daha iyi. sadelik iyidir.
dondurmak için girişimde bulunduğunda, yok zillican seni özleyecek, yok yobazcan seni özleyecek, yok hedegül seni özleyecek gibi saçma sapan duygu sömürüsü yapıp kendine acındırmaya çalışan sosyal ağ.
yemezler oğlum,bırak dondurmayı, kapattım hemde, banane 30 yıl önceki ilkokul arkadaşımın saat kaçta sıçtığından, 15 sene önceki üniversite arkadaşımın cinsel sorunundan.

kapattım hemde çok rahatım lan sözlük, tüm enerjimi senle paylaşıyorum inanın insan daha rahatlıyor.
bilmeyen vardır belki;

biriyle sohbet etmiş ve sohbet penceresini kapatmamışsanız başka bir bilgisayardan giriş yapınca yapılan sohbet olduğu gibi okunabiliyor. kaybolmuyor yani.

şifrenizi bilen eşiniz dostunuz varsa ona göre davranın.*
beğendiniz uygulamaları tarafından* e-mail de gönderilmeye başlamış site. saçmalayın bakalım.
apache kesimince "face verdik book'unu çıkardın" biçiminde kişisel iletilerin yapılmasına sebep olan sosyal paylaşım sitesi.
(bkz: işte hayat sensiz de yaşanıyor)
ergen kızların alınmaması gerektiğini düşündüğüm sosyal paylaşım sitesidir.
an itibari ile hesabımın kalıcı olarak silinmesini istediğim sosyal ağ.
kanımca fazlasıyla gereksiz ortamdır. hayır nedir yani bugün şununla ilişkisi oldu bugün şunu beğendi şöyle yorum yaptı.. zaten binbir türlü insan var ki tahammül edilecek tarzdan değil muhabbetler. faceden sözde aşk yaşamalar,faceye koymak için hadi resim çekinelim demeler bla bla bla.. yok yani zaten ilkokul arkadaşını bulup böyle başı göğe erenlerin sayısı parmakla gösterilecek kadar azdır..şimdiki türkiye'yi beklemeye almak için güzel bir buluş feysbuk.gençler sadece oturdukları yerden beğenerek değişebileceğini sanıyo herşeyin.yazık gözlerin kör edilmesi bu kadar kolay olmamalıydı..
birde ben girmem diye övünülüp küçümseyip hesap dondurup dondurup eritenler vardır ki onlar da ayrı bi kategoride duruyorlar. birşeyde ya varsındır ya yoksundur orjinalim demek için komik duruma düşmek de saçmadır.. amaçlarımızdan saptığımız sürece anlamlı gelmez hiçbir eylem.
yakın zamanda sinemalarda izleyeceğimiz sosyal paylaşım sitesi.
kız düşüremeyince artık lanet edip girmediğim "sözde" sosyal paylaşımcı... lanet olsun.
başta ilkokul arkadaşını bulma amacıyla girilen sonra bu amacın çok çok fazla dışına çıkılan , neredeyse youtube'dan farkı kalmamış olan sosyal paylaşım sitesi .
insanı çileden çıkarıyor; üzüyor. anasayfada dolaşırken ..... ilişkisi yok yazısını gördüm. hemen altından da aynı cinste başka biri ...... beğendi. insan arkadaşının ayrılığına sevinir ve o durumu beğenir mi? hoş o çocuğun ilişkisinin olmayışını facebook da cümle alem duyurması ayrı komiklik. buna kafa yoruyorum.
etkinlikleriyle etkileyebilen sitedir. eski sevgiliyle ortak arkadaşlarınız hala varsa, çift o' lu evleniyooruz etkinliğini görüyorsunuz mutlaka. sonra insanlar soruyor neden üzgün görünüyorsun diye. hiç öyle işte.

(bkz: insanın canının çok yandığı an)
Yeni üyesi olduğum arkadaşlarınızla sohbet edip iletişime geçebileceğiniz güzel bir sosyal paylaşım sitesidir.
40 yaş ve üzeri kişilerin girip nasıl kullanacaklarını bilmedikleri ve öğrenemedikleri için cılkını çıkarttıkları paylaşım sitesidir.
profil resimlerim arşivimi kimsenin görmesini istemediğim, başka bir resim arşivimi ise arkadaş listemde ekli olmayanlar dahil herkesin görmesini istediğim ama bunu başaramadığım site. arşivin görünebilirliğini herkes yapmama rağmen arkadaş listemde ekli olmayanlarda görünmüyor, illa duvarın açık olması gerekiyor sanırım. ne dandik sitesin lan sen, açmıyorum duvarımı falan. başka derdim mi yok lan!**